Akulift ile Gelen Gençlik

Akulift ile Gelen Gençlik

Yüzdeki özel noktalara konulan iğnelerle yaşlanma belirtilerini azaltan Akulift, cerrahi olmayan etkili bir yöntemdir. Bu yöntemle 7-12 seans sonrasında ortalama 5-10 yıl gençleşmek mümkün.

Dr. Hasan Ali Nogay

Akupunktur ve İmmünoloji Uzmanı

Akupunktur Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 300’den fazla hastalığın tedavi edilebildiği, Uzakdoğu ve Çin’den tüm dünyaya yayılan koruyucu-tamamlayıcı bir tedavi yöntemidir.

Akupunktur, iridolojik değerlendirme, nabız teşhisi ve kontrolü ile birlikte yapıldığında “kişiye özel koruyucu sağlık” sisteminin temelini oluşturan bir elekromanyetik etki oluşturur. Akupunktur yönteminde minik iğneler, özelleşmiş akupunktur noktalarına uygulanır. Akupunktur noktası uyarılınca buradan başlayan lokal hücresel uyarılar sinirsel iletişim yoluyla beyine ulaşır; beyinden de ilgili organlara gönderilir. Böylece vücutta zaten varolan kimyasal maddeler, hormonlar, enzimler salgılanır. Bu da bazı biyokimyasal-hücresel değişiklikler sebep olduğu için vücudun “kendini iyileştirme gücü” harekete geçirilerek iyileşme sağlanır. Son yıllarda yüz bölgesine uygulanan kozmetik akupunktura “akulift” de denilmektedir. Akulift, yüzdeki özel noktalara konulan iğnelerle yaşlanma belirtilerini azaltan, cerrahi olmayan etkili bir yöntemdir. Yüzde lokal kan ve lenf dolaşımını artırır, fibroblast sentezini, kolajen ve elastin lif üretimini uyarır. Ayrıca otonom sinir sisteminin uyarılması ve regülasyonu sonucunda , onarıcı maddeleri harekete geçirerek ciltteki sorunları çözer. Bu yöntemle 7-12 seans sonrasında ortalama 5-10 yıl gençleşmek mümkün. İşte “yüzünüzde harika” sonuç alınabilinen 7 problemli bölge:

1.Kaz ayakları: Gülme çizgileri olarak da bilinir. Önceleri gülümsemeyle kendini belli eden bu çizgiler, yıllar içinde yerlerini sever ve belirginleşir. Her bir çizgiye uygulanan “küçük” iğnelerle bu kırışıklıkları terbiye etmek mümkündür.

2.Kaş çatma çizgisi: Gözler arasındaki bu kırışıklıklar, yıllar içinde artan stresle daha da derinleşir.

3.Nazolabial oluk: Burun kenarından ağzın köşesine kadar uzanan hattır. İnce, küçük iğnelerle bu oluk daha yumuşak ve genç bir görünüme kavuşturulur.

 4.Alın çizgileri: Kaşlara paralel yerleşen bu çizgiler de “botox” uygulanmaya çalışılan kırışıklıklardandır. Bu çizgiler boyunca ince, küçük iğneler uygulanarak son derece güzel sonuçlar alınmaktadır.

5.Sigara çizgileri: Dudak üstünde, özellikle sigara içilmesiyle beliren; nikotin, karbon monoksit ve hidrojen siyanid’den kaynaklanan kırışıklıklardır. Mimik kaslarıyla ilişkili olarak da (sigara olmadan) bulunabilir.

6.Sarkık gözkapakları: 30 yaş üstünde gözkapağı elastikiyetin azalması, yerçekimi, uyku problemleri ve dinlenememek bu çizgileri artırmaktadır. Gerek akupunkturun ”Çi” enerjisini dengelemesiyle gerekse göz çevresindeki uygulamalarla çok daha “dinç” ve “sağlıklı” bir görünüm elde edilebilir.

7.Gözaltı krizleri: Uyku çizgileri olarak da bilinir. Gözlerin hemen altında ve yorgunluk anlarında belirginleşen kırışıklıklardır. Akupunktur ile göz çevresi kasları güçlendiğinde ve elastikiyeti artırıldığında doku kendisini çok iyi toparlar ve daha genç bir görünüm de elde edilir.

Akupuntur ile Nasıl Gençleşir?

Cildimiz Üç Tabakadan Oluşur:

1.Epidermis: Cildimizin kumaşı, karakteridir; özelliğini, dokusunu oluşturur. Keratinosit denilen deri hücrelerimiz, 4-6 hafta içinde kendilerini yeniler. Retinol, alfa hidroksi asid gibi kozmetik ürünler bu tabakaya etkili olurlar. Yine “maskeler”, “peeling” yapan ürünler ve “nemlendiriciler” de ancak bu tabakaya etki edebilirler.

Akupunktur, epidermis üzerindeki benzersiz etkisiyle su miktarını artırıp, yaşlanan cildimizin kırışıklıklarını ve pigmentasyon sorununu çözer.

2.Dermis: Kalınlığını, nemliliğini ve elastikiyetini verir. Aslında “kozmetik” tabakasıdır. Bununla beraber birçok kozmetik ürün (krem, solüsyon vs.) bu tabakaya kadar ulaşamaz.

Fibroblast, Kollajen, elastin lifler ve glikozaminoglikanları (matriks) içeren bu tabaka, yaşla beraber elastikiyetini (hyaluronik asid), suyunu, kalınlığını kaybetmeye başlar. Kollajen ve “dolgu” ürünlerinin enjekte edildiği, “antiaging” için hedeflenen “kozmetik” bölge dermisdir.

Akupunktur, kendi kollajenini ve konnektif dokusunu yapması için dermisi uyarır. Cildimizdeki kırışıklıklar hızla düzelir. Cildimiz daha yumuşak, parlak, sağlıklı bir yapıya kavuşur.

3.Deri altı ve yağ tabakası: Normalde vücut ağırlığın %14-20’sini oluşturan yağ hücreleri, fibroz doku ve kan damarlarından oluşur.. “Liposuction” uygulanan bölgedir.

Akupunktur, cilt altı yağ dokusunun yeniden organizasyonunu, yeni damar gelişimi ile “sellülitlerin” iyileşmesini ve cildin sıkılaşmasını sağlar.

Akupunktur, sadece kozmetik değil, vücut, kulak ve diğer mikrosistemler üzerinden etkisini gösteren bir tedavi sanatıdır. Kişinin zihinsel, fiziksel ve ruhsal denge haline ulaşmasına ve sağlığını korumasına katkı sağlar.

Geleneksel Çin Tıbbı yaklaşımıyla, özellikle “ erken yaşlanmadan” sorumlu olan “Dalak Çi yetersizliği” ve menopozla ilişkisi bilinen “Böbrek Yin yetersizliği” ; stresle baş edememeye bağlı olarak “Akciğer yin yetersizliği” ve “Karaciğer meridyenindeki” temel değişiklikler üzerinden “etkisini ve faydasını” göstermektedir.

İyi ve kalıcı sonuç almak için 7-12 seanslık bir uygulama (4-7 hafta) ile birlikte 20-40 ml/kg günlük su içilmesi, mevsimin doğal renkli (antioksidan) sebze ve meyvelerini tercih etmek son derece önemli. Sağlıklı beslenme, sigara, kafein ve alkol konularında “farkındalık” oluşturuyor; “destek ve motivasyon” ile “değişime uyumunu” kolaylaştırır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.