Akupunktur Bedenimizi Tamir Ediyor

Akupunktur Bedenimizi Tamir Ediyor

Akupunktur Bedenimizi Tamir Ediyor, Yusuf Özgür Çakmak, akupunktur, tamamlayıcı tıp, protein, bebek gaz sancıları, adet ağrıları, bulantı, hipertansiyon, polistik over, migren, gerilim tipi baş ağrısı, bel ağrıları, boyun ağrıları, diz ağrıları, fibromyaljiPeşpeşe yapılan araştırmalar ile akupunktur’un bedenin tamir mekanizmasına yardımcı olduğu gösterildi. Akupunkturun bedenin kendisini yenilemesi gereken her durumda kullanılabileceği ispatlanmıştır.

Uzm.Dr.Yusuf Özgür Çakmak

Tamamlayıcı Tıp Uzmanı

Tamamlayıcı tıpta mutlaka uzman kişilerin olması gerekir. Akupunktur’a olan önyargının kırılarak tam donanımlı hastanelerde akupunkturun daha fazla yer bulması gerekiyor.

“Proteinlere 3 boyutlu yapısını geri kazandırıyor”

Hücre içinde yeni oluşan proteinler ısı, toksik maddeler, ağır metal birikimleri, oksijensizlik gibi stresli ortamlarda adeta yumurtanın pişmesi gibi pişiyor ve 3 boyutlu yapısını kaybediyor. Bu pişen proteinlerin eksikliğine bağlı olarak da farklı sorunlar oluşabiliyor. Yapılan araştırmalar, akupunktur uygulamaları sonrası akupunktur’un hücre içinde pişen proteinleri tamir ettiğini ortaya koydu. Akupunktur uygulamaları sonrası HSP(ısı şok proteinleri) adı verilen moleküller hücre içinde artarak, proteinleri tekrar orijinal üç boyutlu yapısına döndürüyor.

“İşlem sayesinde hücre ölümden kurtuluyor”

Hücre içinde sentezlenen işlevsel moleküller, daha dolaşıma salınmadan adeta bir yumurta gibi pişerek fonksiyon göremez hale gelebiliyor. Bu işlevini yitiren atık moleküller birbirine yapışarak hücrede çöküyor ve hücreyi ölüme kadar götürebiliyor. Akupunktur uygulaması sonrası hücre içinde HSP adı verilen moleküller artıyor ve bu bozulan molekülleri tamir ederek tekrar orijinal şeklini veriyor. Bu işlem sayesinde hem hücre ölümden kurtuluyor hem de fonksiyon kayıplarının önüne geçiliyor. HSP adı verilen bu moleküller bedenin en önemli antioksidan mekanizmalarından bir tanesi ve bütün yaşayan hücrelerde sentezlenebiliyor. Bu önemli mekanizma akupunktur’un neden bir çok hastalıkta fayda sağladığına da açıklık getiriyor.

Savaş Sahası Akupunkturu

Amerikan Ordusu’nda da savaşta yaralan askerlere akupunktur uygulaması yapılıyor. Savaş sırasında ciddi yaralanmalar oluşabiliyor ve hatta kol bacak gibi uzuvların kopmasıyla karşı karşıya kalınabiliyor. Böyle bir durumda uygulanan narkotik ağrı kesiciler askeri uyuşturduğundan hem kendisi savaşa devam edemiyor, hem de birliği zorluk yaşıyor. Bu sorunun üstesinden gelmek amacıyla ‘savaş sahası akupunktur’u uygulaması Amerikan ordusu tarafında kullanılıyor. Pendleton Kampında askeri doktorlar ciddi yaralanmalarda ağrı kesici etkisi bulunan 5 noktaya kalıcı akupunktur iğneleri takmak için eğitim alıyorlar. Bu kalıcı iğneler klasik akupunktur iğnelerinden çok daha kısa ve bu uygulama sonrası askerler kask da takabiliyor. McGuire Hava Harp Okulu’nda da yapılan bu uygulamalar ile askeri alanda narkotik ağrı kesici kullanımı azaltılıyor. Ayrıca, askerlerin hem kendisi hem de birliği için hayati sonuçları olabilen uyutmadan ağrı kesici etkisi ile çatışma devam ederken halen aktif kalabiliyorlar.

Akupunktur desteği uygulanabilen hastalıklardan bazıları

• Adet ağrıları
• Bebek Gaz sancıları
• Hamilelik dönemindeki bulantılar
• Hipertansiyon
• Polikistik over
• Tüp bebek tedavisinde destek
• Migren ve gerilim tipi baş ağrıları
• Menopoz’da sıcak basması
• Bel-boyun-diz ağrıları
• Fibromyalji

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.