Alerjik Nezle Bulaşmaz

Alerjik Nezle Bulaşmaz

Alerjik nezle, burun tıkanıklığı-kaşıntısı, hapşırık gibi belirtilerle kendini hissettirir. Ev tozu akarı, polen, hayvan döküntüsü gibi maddelerle temas sonrası oluşur. 

Prof. Dr. Yonca Tabak

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Alerji Uzmanı

Alerjik nezle olan çocukta alerjiye neden olan hücreler virüslerin vücuda giriş kapısı gibi işlev gördüğünden, alerjik nezlesi olan çocuklarda virüslere bağlı kış enfeksiyonları daha sık görülmektedir.

Küçük çocuklarda mevsim ayırmaksızın görülen ve büyük sıkıntılara neden olan alerjik nezlenin kendisinin bulaşıcı olmadığı ancak bu çocuklara kışın sık görülen viral enfeksiyonların daha kolay bulaşabildiği kaydedildi. Burunda tıkanıklığın ön planda görüldüğü alerjik nezle tedavi edildiğinde viral enfeksiyonlara bağlı sıkıntılar da azalmaktadır.

Küçük çocuklarda ana belirtisi geçmeyen burun tıkanıklığı olan alerjik nezle ev tozu akarı, polen ve hayvan döküntüsü gibi maddelerle temas sonrası gelişir.

Alerjik Hücreler Hastalığı Davet Ediyor

Ancak alerjiden sorumlu hücreler aynı zamanda virüslerin vücuda girişi kapısıdır. Alerjisi olan çocuğa üst solunum yolu enfeksiyonu yapan nezle virüsleri daha kolay bulaşmaktadır.

Alerjiye bağlı olarak burnu tıkalı olan çocuk bir de enfeksiyonla gelen burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi yakınmaları kolay atlatamaz. Enfeksiyon genellikle uzun sürer ve geçmeyen geniz akıntısı, balgamlı öksürük gibi şikâyetlerle seyreder. Ancak alerjinin tedavisi ile çocuğun viral nezle, farenjit gibi enfeksiyonları sık kapması engellenebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.