Ölüm Listesinde KOAH 3.Sırada

Ölüm Listesinde KOAH 3.Sırada

Türkiye’de ölüme neden olan hastalıklar arasında 3. sırada yer alan ve her yıl yaklaşık 50 bin kişinin erken yaşlarda ölümüne neden olan KOAH sorumlusu: SİGARA… 

Prof.Dr.Mecit Süerdem
Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği
(TÜSAD) Başkanı 

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH); en önemli nedeni sigara içimi olan ve tüm dünyada sık görülen kronik hastalıklardan birisidir. Sigara içenlerin yaklaşık olarak üçte birinde KOAH gelişmektedir ve 40 yaş üstü nüfusta % 10-20 arasında görülmektedir. Erken yaşta sigaraya başlayanlarda, yoğun sigara içicilerinde KOAH çok daha genç yaşlarda ortaya çıkabilir. Türkiye’de 4-5 milyon civarında KOAH hastasının olduğu düşünülmektedir. Sigara içme oranlarının bu seviyede sürmesi halinde önümüzdeki yıllarda KOAH salgını artarak devam edecektir. KOAH teşhisini koymada temel kriter, başta sigara dumanı olmak üzere her türlü zararlı gaz veya partiküllere uzun süre maruz kalan kişilerde soluk testi yapılmasıdır. Erken evrelerde hastalar hastalıklarını fark etmedikleri için ancak şikayetlerin çok arttığı ileri dönemlerde tespit edilirler. KOAH’lı hastaların çok az bir kısmına teşhis konularak tedavi başlanmaktadır.  Türkiye’de KOAH’lı hastaların ancak %10 kadarını teşhis ve tedavi edebilmektedir.

Türkiye KOAH’ta 3.Sırada
KOAH, günümüzde tüm dünyada 4. en sık ölüm nedenidir ve 2020 yılında 3. sıraya yükseleceği tahmin edilmektedir. Her yıl yaklaşık 3 milyon civarında insan KOAHnedeni ile hayatını kaybederken, bu rakam tüm ölümlerin % 5’ine karşılık gelmektedir. 2020-2030 yıllarında dünya genelinde yaklaşık 5 milyon, 2050 yılında ise 10 milyon kişinin her yıl KOAH nedeni ile hayatını kaybedeceği tahmin edilmektedir. Ülkemizde KOAH ile ilgili rakamlar çok daha ürkütücü. Sağlık Bakanlığının 2004 yılında yayınladığı Ulusal Hastalık Yükü ve Maliyet Etkinlik Çalışmasının sonuçlarına göre KOAH Türkiye’de ölüme neden olan hastalıklar sıralamasında 3. sırada yer almaktadır.  KOAH her yıl yaklaşık 50 bin insanımızın erken yaşlarda ölümüne neden olmaktadır. KOAH’dan ölüm rakamlarının dünya geneline oranla ülkemizde fazla olmasından büyük oranda yüksek sigara içme oranı sorumludur.

İnsan Gücü ve Ekonomik Kayıp
Akciğerlerdeki ağır hasara bağlı olarak gelişen hastalık ve erken ölümlerle KOAH, ülkeler için ciddi insan gücü ve ekonomik kayıplara yol açmaktadır. Tedavi maliyetleri göz önüne alındığında KOAH sağlık bütçeleri üzerinde en fazla yük oluşturan hastalıklardan biridir. Avrupa Birliği ülkelerinin sağlık bütçelerinde KOAH’a ayrılan pay toplam bütçenin % 4’ü kadardır. KOAH’ın senelik maliyeti ABD’de 50 milyar dolar, Avrupa Birliği ülkelerine ise 40 milyar Avro’dur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.