Alternatif Miyopi Tedavisi

05.06.2015
165
Alternatif Miyopi Tedavisi

Ortokeratoloji – uyku lensi olarak adlandırılan korneayı şekillendirici lensler sadece geceleri uyurken göze takılıyor, uyandıktan sonra ise çıkarılıyor. Bu metot uygulanmaya başladıktan sonra gözlük ve kontakt lense gün içinde ihtiyaç duyulmuyor, hastaların yaşam kalitesi ve konforu artıyor.

Op. Dr. Cüneyt Ocak

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Miyopi ve Miyop Astigmat tedavisinde; gözlük, kontakt lens ve  Excimer lazer tedavilerine alternatif bir metod olan  Ortokeratoloji sayesinde hastalar gün içerisinde lens kullanmak durumunda kalmıyor; açık alanlarda, kuru ve tozlu ortamlarda bulunmak, havuza ve denize girmek kâbus olmaktan çıkıyor.

Astigmat ve miyop’un tedavi edilmesi veya en aza indirilmesi için özel olarak tasarlanmış lenslerle, kornea denilen gözün şeffaf ön tabakasının şekillendirilmesi işlemi olan Ortokeratoloji, son 10 yılda yenilenen kontakt lens teknolojisi ile birlikte tüm dünyada uygulanıyor.

Kimler tercih ediyor?

Göz kızarıklığı ile kuruluk yüzünden lens takamayan hastalar için son derece ideal olan bu yöntem özellikle profesyonel veya amatör sporcular, endüstri çalışanları, zorlu şartlarda çalışan asker, polis ve itfaiye mensupları, kuru ve tozlu ortamlarda bulunan hastalar tarafından tercih ediliyor.

Avantajları:

Ortokeratoloji, yani uyku lensi olarak adlandırılan korneayı şekillendirici lensler sadece geceleri uyurken göze takılıyor ve uyandıktan sonra gözden çıkartılıyor. Lensler gece uykuya yatarken uygulandığı için enfeksiyon riski bulunmuyor. Bu metod uygulanmaya başladıktan sonra gözlük ve kontakt lense gün içinde ihtiyaç duyulmuyor. -5,00 Dioptri Miyopi ve -1,50 Dioptri kurala uygun Miyop Astigmata kadar olan numaralar bu lenslerle sıfıra kadar indirgenebilir. Ortokeratoloji lensleri ayrıca, Miyopi’nin ilerleme hızını da önemli ölçüde yavaşlatır.

Ortokeratoloji tedavisinde hiçbir ağrı hissedilmez ve lazer cerrahisinin gerektirdiği steroid ve antibiyotik gibi damlaların kullanılmasına ihtiyaç duyulmaz. Excimer lazer sonrası iz belli olurken Ortokeratoloji lensi uygulanan hastalarda hiçbir şekilde iz kalmaz. Lazer cerrahisi 20 yaşın üstündeki kişilere uygulanırken ortokeratoloji 7 yaşından büyük çocuklar dahil her yaştan kişiye göz yapısı uygunsa uygulanabilir. Ortokeratoloji uygulandıktan sonra Miyopi’nin artması durumunda lens kolaylıkla değiştirilebilir. Excimer lazer sonrasında ise numaranın artması durumunda  tekrar ameliyat olmak gerekir. Ortokeratoloji göz numarası büyürken bile uygulanabilirken, lazer cerrahisinde ancak numara sabitlenince uygulama yapılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.