Alzheimerden Korunmak

Alzheimerden Korunmak

Alzheimer hastalarının beyninde amiloid denen protein birikimi, klinik belirtiler, hastanın unutkanlığı ortaya çıkmadan yıllar önce başlıyor. Amiloid denen maddenin beyinde birikiminin hastalığın başlangıcındaki ilk basamak olduğu düşünülüyor.

Prof. Dr. Murat Emre

Nöroloji Uzmanı

Alzheimer hastalığının tedavisi, hastalığı tamamen ortadan kaldırma anlamında olmasa dahi, hastalığın başlangıcını 5-10 yıl geciktirebilmek, toplum üzerindeki yükü müthiş bir şekilde kaldıracaktır.

Amiloide yönelik yöntemlerle, hastalığın ortaya çıkma yaşını 5 yıl ileri atabilirsek yüz binlerce insanın çekeceği zorlukları da ertelemiş oluruz.
Bazı hastaların “ben unutkan oldum, bende bir şeyler değişiyor” diyerek hastalığın farkına varıyor bir kısım da durumun farkına varmıyor. Hastalığın etkisiyle çeşitli kişilik değişikliklerine de zaman zaman rastlanıyor. Bunlar geri çekilme, eskisi kadar katılımcı olmama, dışarı çıkmak istememe, insanlardan biraz kaçma şeklinde olabilir, huy değişiklikleri şeklinde ortaya çıkabilir. Eskiden çok çabuk kızan bir insan daha serinkanlı bir insan olabilir, yapacağı bir şeyi unutma, aldığı bir kararı unutma, paralarını kaybetmeye başlama, klinik anlamda Alzheimer hastalığının ilk sinyalleri olabilir.

Yüzde 90-95 oranında kesin tanı mümkün

Şu an beyin omurilik sıvısında Alzheimer hastalarının beyinde çöken iki tane proteinin; amiloid ve tau proteinlerinin miktarlarına bakılarak yüzde 85-90’a yakın bir kesinlikte tanı koymak mümkün. Bunun yanında görüntüleme yöntemleri erken tanıda bize yardımcı oluyor. Halk arasında bildiğimiz adıyla Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR) ya da Beyin Tomografisi (BT) denilen yöntemlerle beyinde oluşan küçülmeyi, hücre kaybını saptayabiliriz. Beyinde çökmekte olan amiloid maddesini görüntülemek artık özel bir yöntem kullanarak mümkün. Bu yöntem ABD’de ticari kullanıma da çıktı, yakın zamanda Batı Avrupa’ya, ardından da ülkemize gelecektir. Tüm bu yöntemlerle erken dönemde hastayı yüzde 90-95 oranında kesinlikle saptayabiliyoruz.
Tek başına Alzheimer’dan korunmayı sağlayacak belirli bir madde veya diyet yoktur.

Her gün egzersiz yapın.

Sosyal olun.
Zihninizi aktif tutun.
Akdeniz diyetini benimseyin, tahıldan, balıktan, yeşil sebzeden, meyveden, zeytinyağından zengin beslenme tarzına geçin.
Katı yağlardan kaçının.
Kilonuzu normal değerlere indirin.
Yüksek tansiyonunuzu, yüksek kolesterolünüzü normal değerlere indirin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.