Ameliyat Olmadan Burun Estetiği

Ameliyat Olmadan Burun Estetiği

Ameliyat olmadan burun estetiği hemen uygulanabilir, iyileşme sürecine ihtiyaç duyulmaması nedeniyle avantaj sağlar. Geçici bir işlem olmasından dolayı düzenli aralıklarla işlemin tekrarlanması gerekir.

Op. Dr. Oygar Aytekin

Plastik, Rekonstrüktif-Estetik Cerrahi Uzmanı

Burun ameliyatlarında kapalı ya da açık olmak üzere iki yöntem bulunur. Burun ucu bir tarafa doğru eğik ise; bu eğiklik kemiksel yapıya bağlı sorundan kaynaklanmıyorsa düzeltilebilir.

Burun sırtında yapılacak bir ip işlemi ile burun ucu daha ortada olacak şekilde düzeltilebilir. Bazen burun ucunun düşüklüğü de ipli bir yöntem ile kaldırılabilir.

Hafif bir burun sırtı kamburu, kamburun daha yukarısına veya aşağısına yapılacak olan dolgu ile kamufle edilerek burun sırtı daha düzgün bir hale getirilebilir. Önceden geçirilmiş bir ameliyata veya travmaya bağlı ya da yapısal olarak burun sırtı çökük ise, bu çöküklük de dolgu ile doldurulup yine düzgün bir burun sırtı elde edilebilir. Burun ucu da farklı işlemler ile daha kalkık görülebilir.

Ameliyatsız burun estetiğini tercih ederken en önemli nokta uygunluğudur. Bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta ise dolgu kullanılarak yapılan burun estetiği ile ameliyat ile elde edilen sonuç çok farklı olacağıdır. Çünkü ameliyatsız burun estetiğinde dolgu ile doldurma işlemi ile hacim kazandırılırken ameliyatta doku çıkarılarak buruna şekil verilir.

Hekim dolgu ile ilgili tüm bilgileri hastasıyla paylaşmalı, dolgunun içinden çıkan iki etiketten birini hastaya saklaması için teslim etmelidir.

Ameliyatsız burun estetiğinde kalıcı dolgu tercih edilmemelidir

Ameliyatsız burun estetiğinin en büyük avantajlarından biri hemen uygulanabiliyor olması ve iyileşme sürecinin gerekmemesidir. Dezavantajı ise geçici bir işlem olması ve düzenli aralıklarla tekrarlanma gerekmesidir. Dolgu ile elde edilen estetik değişikliğin süresi dolgunun kalitesine bağlıdır. Burun için dolgu tercih edilirken genellikle 18 aylık ömrü olan dolgular tercih edilmektedir. Botoks ile yapılan estetik ise hastaya göre değişiklik göstererek birkaç ay etkili olacaktır. Kalıcı, erimeyen dolguların burun estetiğinde kullanılması tercih edilmemelidir. Kalıcılığı açısından vücut dolguları burun estetiğinde kullanılırsa doku kaybına gidebilecek sorunlar ortaya çıkabilir.

Her işlemin komplikasyon riski vardır

Burun estetiği ameliyatlarında olduğu gibi ameliyatsız burun estetiğinde de farklı komplikasyonlar meydana gelebilir. Dolgu işlemi yapılırken yüzeye yakın bir yerde işlem uygulandığı için dolgu işlemi damarı tıkayabilir ve büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle ameliyatsız burun estetiğinden önce kullanılacak dolgu maddesi, işlemin riskleri, işlemin kalıcılığı hakkında başvuranlar detaylıca bilgilendirilmelidir.

YORUMLAR