Antidepresan ve Kortizon Kullananlar Dikkat!

23.11.2013
77
Antidepresan ve Kortizon Kullananlar Dikkat!

kirpik-iltihabiAntidepresan ve kortizon kullanan hastalarda göz kuruluğuna bağlı olarak kirpik dibi iltihabı oluşabiliyor. Bu tür ilaçları kullanan hastaların düzenli göz muayenesinden geçmeleri önemlidir. Düzenli kontroller sayesinde hastalığa erken dönemde müdahale edilerek oluşabilecek kirpik dibi iltihabının önüne geçilebilir.

 

Op. Dr. Azat Alınak

Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Yağlı ciltlere sahip kişilerde kirpik diplerinde gözyaşının yapılmasına neden olan bezlerin ağızlarının tıkanması ile beraber göz kapağında tıkanmaya bağlı şişlikler oluşabilir.

Göz kapağının nemli ve yağlı yapısı, normal şartlarda da burada zararsız bir takım bakterilerin yaşamasına olanak sağlayabilir.Ancak bazı durumlarda bu bakteriler çoğalarak enfeksiyona neden olabilir. Diğer taraftan bağışıklık sisteminin zayıflaması, kirpik dibindeki yağ hücrelerinin aşırı yağ salgılaması, sigara dumanı, bir takım ilaçlar, kimyasal maddeler, viral etkenler, antidepresan ve kortizon gibi bir takım alerjik maddeler kirpik dibi iltihabının gelişmesine neden olan bazı etmenlerdir.

Kirpik dibi iltihabının daha çok ergenlik döneminde başlayıp uzun yıllar devam edebilir. Bu durum hastanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Blefarit kronik bir problemdir. Tedavi edilmediğinde kirpiklerin içe dönmesine, kirpiklerde beyazlama, konjonktivit, korneada kuru noktalar, arpacık ve şalazyon denen sert yağ kistleri oluşabilir.

Kirpik dibi iltihabının en sık görülen belirtileri ve korunma yöntemleri:

  • Göz kapaklarında kızarıklık ve şişlik, kirpik diplerinde kabuklanmadır. Bu kabuklar kalınlaştıkça oluşan çapaklar sabahları göz kapaklarının birbirine yapışmasına neden olur. Tedavi edilmediği takdirde bu durum daha da kötüye gider ve gözün diğer bölümlerine de yayılarak daha ciddi bir durumun oluşmasına neden olur. Tedaviye başlanmazsa yayılan enfeksiyon kirpiklerin dökülmesine neden olur.
  • Çabuk enfekte olabilen kirpik diplerimizi kirpik dibi iltihabından korumak için öncelikle temizliğine dikkat etmemiz gerekir. Kişisel hijyen ve kirpik diplerinin temizliği çok önemlidir. Aynı zamanda gözlerimizle sık sık temas halinde olan ellerimizin de temizliğine dikkat etmeliyiz. Her gün gece yatmadan önce bir pamuk yardımıyla kirpik diplerimizi bebek şampuanı ile temizlemeliyiz. Böylece gün boyu gözlerimize yapışan toz ve kirpiklerimizde kalan makyaj kalıntılarından kurtulmuş oluruz.

Blefaritin tedavisinde bebek şampuanı ile kirpik diplerini temizleyerek sıcak su ile durulamak, antibiyotikli ve kortizonlu damlalar, suni gözyaşı damlaları, antibiyotikli haplar kullanılır.

Kirpik dibi iltihabı tedavisinde dikkatli ve özenli davranılmadığı takdirde hafif vakaları bile tedavi etmek son derece güçleşip ve tedaviden sonra aynı şikâyetlerin baş gösterebilir. Bu sebeple erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.