Kırmızı Göz Korona Belirtisi mi?

09.11.2020
2.450
Kırmızı Göz Korona Belirtisi mi?

Gözün dış tabakası ve kapak iç kısmını saran zar tabakasının iltihabı olan ‘Konjonktivit’ bakteri, viral, alerjik kaynaklı olabilir. Klinik pratikte konjonktivit Covid hastalığında ilk semptomu olarak çok az sayıda hastada görülmüştür. Genellikle enfeksiyonun orta aşamalarında göz bulguları kızarıklık ve şişlik şeklinde görülmektedir. Hafif korona semptomları olan kişilerin sadece yüzde 0,7’sinde kırmızı göz, şiddetli korona semptomları olanların ise yüzde 3’ünde konjonktivit tespit edildi.

Prof. Dr. Gülten Manav Ay

Göz Hastalıkları Uzmanı

Konjonktivit bulguları; yanma, kızarma, kapaklarda şişme, kaşıntı, çapaklanma, sulanma, yabancı cisim hissi gibi şikayetlerdir. Kırmızı göz; konjonktivit ve diğer bazı göz hastalıklarının da ilk belirtisi (keratit, sklerit, üveit, endoftalmi, akut açı kapanması glokomu, gibi) olabilir. Bu nedenle kırmızı göz şikâyeti ayırıcı tanı olarak tanımlanmamalıdır.

Az sayıdaki hastanın gözyaşlarında virüs düşük seviyede, Covid19 ilerlemiş hastalarda ise konjonktivit olasılığı daha yüksek tespit edilmiştir. Göze ait bulgular Covid hastalığının ileri döneminde diğer sistemlerin bozulması ile ortaya çıkabilir. Kırmızı göz şikâyeti olup başka bulgusu olmayan hastada Covid19 akla gelecek son ihtimallerden biri olmalıdır. Göz bulgularına rağmen çok azının konjonktiva sürüntüleri pozitiftir. Bazen de göz bulgusu çok ağır olup konjonktival sürüntü negatif olabilir.

Daha çok araştırmaya ihtiyaç var…

Konjonktivitin koronanın yeni bir belirtisi olduğu ilk ABD’li doktorlar tarafından açıklanmış, göz ağrısı olan bazı hastalar bildirilmiştir. Bazı yayınlarda göz potansiyel bir geçiş yeri olarak gösterilmiştir. Başka bir çalışmada, konjonktivit ve gözyaşında virüs tespiti olsa da Covid ile göz bulgularını direkt ilişkilendirecek bir bilimsel kanıt tam olarak gösterilmemiştir. Göz bulguları ağır pnömoni olan hastalarda tespit edilmiştir. Bununla birlikte, bunun tipik olduğunu doğrulamak için daha fazla katılımcının yer aldığı ek araştırmalara ihtiyaç vardır. Bilinen gerçek; virüs damlacıklarının düştüğü masa veya herhangi bir eşya gibi yüzeylere temas edip ardından göz, burun ya da ağıza dokunulduğunda buluşma söz konusudur. Antijenle virüsün teması halinde bulaşım riski artar.

Her kırmızı göz Covid-19 anlamına gelmez. Göz kızarmasının değişik nedenleri (alerji, dijital göz yorgunluğu) olabilir. Çoğu viral enfeksiyonlarda konjonktivit görülür. Her alerjik konjonktivit Covid gibi değerlendirilmemeli, sağlık kuruluşu başvurulmamalıdır. Bu hem doktor hem sağlık personeli hem de sağlıklı kişilere bulaşma riskini artırıp olumsuz sonuçlara yol açabilir. Önce hastanın genel durumunu bozan şikayetler ön plana alınmalı, Covid-19’un belirtisi (yüksek ateş, ağrı, kuru öksürük, solunum güçlüğü, yorgunluk, vücut ağrıları, koku veya tat kaybı gibi bulguları) konjonktivite eşlik ediyorsa, test yapılmalı eğer (+) ise, tedaviye başlanılmışsa, gözdeki tablo ağırlaşmışsa (ileri derecede kızarıklık kaşıntı, ödem) göz doktoruna da başvurulmalıdır.

Önceki göz hastalıkları korona açısından risk yaratır mı?

İmmün sistemi zayıf olan kişilerde risk daha fazla olsa da gözde herhangi bir hastalığını olması (glokom, tekrarlayıcı üveit, retinopati gibi) korona riskini artırmaz.

Gözü korumak alınması gereken önlemler

Covid-19’dan korunmak için alınan tedbirlerin tümü göz için de geçerlidir. Enfekte yüzeye dokunup ardından ağız-burun-göz teması virüsün bulaşma riskini artırır. Özellikle halka açık, kalabalık yerlerde yıkanmamış el ile gözler ovuşturulmamalıdır. Kontakt lens kullanımında gözde kaşıntı ve hafif kızarma olursa hemen bırakılıp gözlüğe geçilmelidir. Ayrıca eller sık sık yıkanmalı, yüze dokunma sınırlanmalı, hasta insanlarla temas etmemeli, sosyal mesafeye uyulmalı mutlaka maske takılmalıdır.

Göz muayenesinde siperlik hasta-hekim yakınlığı nedeniyle göz doktorları korunmak için takmalıdır. Bunun yanı sıra maske, eldiven, gözlük de koruyucu olarak kullanılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.