Güneş Gözlüğü Koruyuculuğu

23.06.2023
393
Güneş Gözlüğü Koruyuculuğu

Güneş gözlüğü ve şapka ultraviyole ışınlarının olumsuz etkilerinden korur. Uzun yıllar içinde yaratabileceği hasar en az deri üzerindeki etkileri kadar ciddi bir durumdur.

Op. Dr. Burcu Usta Uslu

Göz Hastalıkları Uzmanı

Güneş gözlüğü zararlı ultraviyoleden korur. Göz kapaklarını kaplayan deride ve konjonktiva tabakasında kanser oluşumu, piterjium olarak adlandırılan dejeneratif büyümeye, ciltteki güneş yanığının korneadaki karşılığı olan ağrılı fotokeratite, uzun dönemde kornea yüzeyinde bozulmaya neden olabilir.

Güneş gözlüğü ve şapka koruyucudur

Sürekli dış ortamda çalışanlar, refraktif cerrahi ya da katarakt cerrahisi geçirmiş olanlar ile retina hastalığı olanlar daha hassas gözlere sahip. Bunun yanında yaz mevsiminde açık alanda daha çok zaman geçiren çocuklar da ultraviyole ışınların tehdidi altında bulunuyor. Şapka takarak ya da kaliteli bir güneş gözlüğü kullanarak güneş ışınlarının zararlı etkilerinden kurtulmak mümkündür.

Güneş gözlüğü için 5 önemli bilgi:

  • Bir gözlüğün ultraviyole koruyucu özelliği taşıması, pahalı olduğu anlamına gelmez. Ayrıca gözlük camlarının renginin koyuluğuyla ultraviyole özelliği arasında da ilişki bulunmaz.
  • Numaralı saydam gözlük camlarının büyük çoğunluğu da ultraviyole ışınları süzme özelliğini taşır.
  • Gözlük satın alırken kontrol edilmesi gereken en önemli nokta; üretici firmanın ultraviyole ışınlara karşı koruyuculuk değerleri… İyi kalitede güneş gözlüklerinin çoğu ultraviyole ışınların yüzde 95 ile yüzde 99’unu süzer.
  • Gökyüzünden gözlere ulaşan ışınlar kadar, çevreden de büyük miktarda ışın yansır. Bu nedenle yanları kapalı ve yüzü saran güneş gözlükleri ışınları engellemede daha sağlıklıdır.
  • Kontakt lenslerin çoğunluğu ultraviyoleyi süzer. Ancak sadece kapladıkları kornea tabakası ve gözün iç yapılarını koruyan lensler, konjonktiva ve göz kapaklarının ışınlardan etkilenmesine engel olamaz. Bu yüzden kontakt lens kullanıcıları da güneş gözlüğü takmalıdır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.