Aşırı Terlemeye Cerrahi Çözüm

Aşırı Terlemeye Cerrahi Çözüm

Aşırı terleme özel hayattan kariyere, arkadaşlıktan duygusal ilişkiye kadar birçok soruna neden olabilir, tedavi edilmediğinde hayatı kabusa çevirebilir! 

Dr. Oryal Erdik
Göğüs Cerrahisi Uzmanı

Pek çok hastalığın neden olabileceği aşırı terleme sorununa kalıcı çözüm cerrahi. Tecrübeli bir göğüs cerrahının yapacağı aşırı terleme ameliyatıyla, sosyal hayata yeniden dönebilir, gönül rahatlığıyla insanlarla tokalaşabilirsiniz!

Terleme, vücudun normal sıcaklığını ayarlamak için uyguladığı doğal bir mekanizmadır. Normalde terlemek beden sağlığı açısından gerekliliktir. Ter; vücudun dış ortamla ısı transferini sağladığı gibi aynı zamanda toksik maddelerin vücut dışına atılmasını da sağlar. Ancak insanın günlük hayatını olumsuz etkileyecek boyutta olan terleme aşırıdır. Aşırı terleme sosyal ve ruhsal yönden hayatın her alanında ciddi sorunlara neden olabilir. Genellikle eller ve koltuk altında daha sık olmak üzere yüzde ve ayaklarda da görülmektedir.

Kişi Kendini Dış Dünyadan Soyutluyor

Aşırı terleme sosyal hayatı kısıtlayan bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde kişiyi depresyona sürükleyebilir. Özellikle rahatsızlık olarak yorumlanılan hastalarda; terleme, ‘ısı düzenleyici’ faktör olmaktan çıkıyor ve aşırı terlemeye dönüşüyor.
Aşırı terleme insanı utandırır, saklanma ihtiyacı oluşturur. Diğer insanlardan uzaklaştırır. Karşı cinsle yan yana gelmek, toplum içine çıkmak istemezler. Kişi kendini dış dünyadan soyutlar, eve kapanır ve hatta depresyona girebilir. Hasta, ‘kimse ile tokalaşamıyorum, günde 3-4 defa çamaşır değiştiriyorum, toplum içine çıkamıyorum’ gibi şikayetlerden yakınabilir. Kişi eğer bu durumdaysa tıbbi destek gündeme gelir. Ruhsal ve bedensel sağlığa darbe vuran bu rahatsızlık için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.

Obezite Aşırı Terleme Nedeni
Guatr, obezite, bazı metabolik hastalıklar ve bunların tedavisi için kullanılan bazı ilaçlar, sempatik sinirlerdeki aktiviteyi arttırarak aşırı terlemeye neden olabilir. Özellikle heyecanlı kişilerde, genç ve orta yaş grubunda daha fazla görülen aşırı terleme hastalığında botoks, iyontoferez gibi tedavi yöntemleri geçicidir. Bu yöntemler; el, ayak, koltuk altı, sırt ve yüz kısmındaki aşırı terleme sorununu tamamen çözmez, geçici süre azaltabilir. Ayrıca bu tedavilerin kısa ve orta vadede tekrarlanması gerekmektedir.

Kalıcı Çözüm: Cerrahi
Aşırı terleme bozukluğunun tedavisinde geçerli olan en etkili ve kesin tedavi şekli cerrahi uygulamadır. Ancak bu şekilde; sempatik sinir bütünlüğünün belli seviyelerde bozulması nedeniyle vücut bölgelerinde oluşan aşırı terlemenin, normal terleme düzeyine indirilmesi söz konusudur. Cerrahi tedavi yöntemleri, bu konuda deneyimi olan göğüs cerrahisi uzmanları tarafından uygulanmalıdır. Eğer el, koltuk altı ve sırt etkilenmiş ise; genel anestezi ile göğüs yan duvarına bir veya iki adet yarım santimlik kesiler yapılır. Bu kesilerden girilerek, özel aletler ve teknikler yardımıyla, sempatik sinirin bu bölge için olan aşırı etkisi ortadan kaldırılır.

Kapalı ameliyat teknikleri (endoskopik sempatektomi) kullanılarak, kolaylıkla ve sorunsuz gerçekleştirilen operasyon 20-30 dakika sürmektedir. Ameliyattan göğüs dreni takılı olarak çıkan hasta, ertesi gün dreni alındıktan sonra taburcu edilmekte ve bundan sonra aynı gün günlük aktivitelerini rahatlıkla yapabilmektedir. Tek taraflı yapılan bu işlemin, daha sonra diğer taraf için de tekrarlanması en doğru ve geçerli olanıdır.

Geçici Çözüm Yolları:
Aşırı terlemede uygulanan cerrahi dışı geçici çözüm önerileri ise şöyle;
Deodorantlar (topikal antiperspirant metal tuzları): Etkili olabilir ancak sık sık uygulama gerektirir ve deri imitasyonuna neden olabilir.
Sistemik antikolinerjik ilaçlar: Bazı hastalarda işe yarayabilir. Ancak ağız kuruluğu, kabızlık ve görme bulanıklığı gibi yan etkilerinden dolayı kullanımı sınırlıdır.
İyontoforez: Etkisi geçicidir ve haftada iki kere veya daha fazla tekrarlanmalıdır. Deride duyarlılığa neden olabilir. Koltuk altı için kullanımı pratik değildir.

Botoks: Ter bezlerinde sinir iletisini etkin biçimde bloke ederek etkisini gösterir. Botoks; uygulama bölgesine (koltuk altı, avuç içi veya ayak tabanı) oldukça ince iğnelerle deri içerisine enjekte edilir. Ortalama tedavi süresi yedi aydır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.