Astım Hastaları İçin Tatil Önerileri

Astım Hastaları İçin Tatil Önerileri

Astim_Hastalari_Icin_Tatil_Onerileri_Astımlı çocuklar için en ideal tatil seçeneğini deniz kenarı oluşturuyor.  Bol bol tuzlu suda yüzmek ve tuzlu su buharı solumak tüm havayollarına ilaç gibi geliyor. Ancak, havuz açık alanda bile olsa, aşırı sıcak havalarda buharlaşan klorun kimyasal yapısı, astım hastalarının ataklarını tetikleyebiliyor.

Prof. Dr. Yonca Tabak

Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı

Astım hastalığı tekrarlayan bronş daralmasıyla seyreden kronik bir akciğer hastalığıdır, alerjik olabildiği gibi alerji dışı nedenlerden de kaynaklanabilir. Çocuk hastalarının çoğu, alerjik astımdır. Bu nedenle çocuklarda astım ve alerjik bronşit eş anlamlı olarak kullanılır. Hem alerjik hem de alerjik olmayan astımda, bronşlarda oluşan hassasiyet dış etkenlere bağlı gelişir, sigara dumanı, kimyasal kokular, küf, hava kirliliği gibi etkenler astımlı bireyde öksürük, hırıltı, nefes darlığı gibi şikâyetlerin alevlenmesine neden olur.

Bir akciğer hastalığı olan astıma bağlı şikayetler sıcak ve rutubetli havalarda artar. Hastaları için en doğru seçim deniz tatilleridir. Yüzmek, tuzlu su buharı solumak tüm hava yolları için doğal bir ilaçtır. Kış boyu tıkanan ve enfeksiyonlarla mücadele eden hava yolları, doğal tuzlu suyun etkisiyle açılır. Havuz suları çoğunlukla klorla dezenfekte edilir ve açık havuz olsa bile aşırı sıcak havada buharlaşan klorun astım ataklarını tetikleyici etkisi olmasından dolayı tavsiye edilmez.

Tatile Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısa süreliğine de olsa evimiz olarak kullanacağımız konaklama alanlarına dikkat çekmeliyiz. Özellikle astımlı çocukların yüzde 90’ı ev tozuna karşı alerjisi vardır, tozun da en çok halıda biriktiğini göz önünde bulundurulmalıdır, konaklama yapılacak mekânın halı kaplı olmamasına özen gösterilmelidir. Astımlı kişiler özel eşyalarını da tatile yanında getirmesi önemlidir. Anti alerjik yatak kılıfı gibi özel eşyaların kullanımına tatil süresince devam edilmesi, olası olumsuz durumları engelleyebilir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.