Ayakkabı Alırken Dikkat!!!

Ayakkabı Alırken Dikkat!!!

Ayakkabı Alırken DikkatAyakta oluşan sağlık sorunlarının büyük bir kısmı yanlış ayakkabı seçiminden kaynaklanır… Rastgele, “sonradan genişler” düşüncesiyle alınan ayakkabılar, ayak sağlığını olumsuz etkiler…

Bazı ayakkabılar basma bozukluğu, tırnak batması, ayak mantarı, nasır, ayak parmaklarında şekil bozukluğu, yorulma, bilek burkulması, ayak-bacak-bel ağrısına sebep olabilir. Özellikle “sivri burun ayakkabı” tercih dışı bırakılmalıdır.

Uzmanlar ayakkabı seçerken model ve renkten önce rahatlığına, doğal malzemelerden imal edilmiş olmasına özen gösterilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Ayakkabı alan kişinin, en uzun parmağı ile ayakkabının ucu arasında en az 2 santim boşluk olması gerektiğini ifade eden uzmanlar, “Dar kalıplı, üstü basık, sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabılar birçok problemin davetiyesidir” şeklinde uyarıyor.

Ayak sağlığımız için yapmamız gerekenler:

– Ayak ağrılarını dikkate almak ve geçmeyen ağrılarda mutlaka bir uzmana başvurmak,

– Ayak parmak aralarını düzenli olarak yıkamak,

– Ayak tırnaklarını düzgün kesip çok kısaltmamak,

– Her gün aynı ayakkabıyı kullanmamak,

– Mesleğe göre ayakkabı seçmek,

– Sivri burunlu ayakkabıları mümkün olduğunca tercih dışı bırakmak,

– Yazın tabanı kösele, kışın ise tabanı sentetik (PVC, termoplastik, kauçuk gibi) maddelerden üretilmiş, üst bölümünün derisi yumuşak olan ayakkabıları tercih etmek.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.