Yanlış Ayakkabı Vücudu Bozabilir

Yanlış Ayakkabı Vücudu Bozabilir

Omurganız günlük etkinliklerinizde bile yeterince yük altına giriyor. Spor yaparken ise beden ağırlığınızın üç-dört katı fazlası omurganıza yük olarak biner. Özellikle spor yaparken seçilen yanlış ayakkabılar tüm vücuda zarar verdiği gibi omurga sağlığını da olumsuz etkiler.

Doç. Dr. Çağatay Öztürk

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Her insanın vücut yapısı farklı olduğu gibi spor becerileri de farklı. Tüm spor dallarının kendine özgü ayakkabı tarzları var. Yanlış ayakkabı seçimi kişilerin performansını psikolojik olarak etkilerken, tüm vücuda zarar verdiği gibi omurga sağlığını da etkiliyor.

Yanlış ayakkabı seçimi ise bel ağrısı ve omurgada şekil bozukluğuna kadar uzanıyor

Spor yaparken omurganın yanı sıra en çok ağırlık binen bölgemiz ayaklar. Bu nedenle doğru ayakkabı seçimi sağlıklı spor için önemli. Örneğin sahilde yürürken giydiğiniz son model ayakkabının uzun vadede omurganızda ciddi problemlere sebep olma riski var. Doğru ayakkabı seçimi omurga üzerinde son derece uygun bir yumuşatma, gerilimi giderme etkisi yaratır ve omurgayı korur. Sürekli düz zeminde ve sert tabanlı ayakkabılarla yürümek ise omurganın zayıflamasına ve esnekliğinin kısıtlanmasına yol açar. Yanlış ayakkabı seçimi ise bel ağrısı ve omurgada şekil bozukluğuna varabilir. Ayağı destekleyen ayakkabılar giymek, düztabanların omurgasını dengede tutmak için ayakkabı içine ortopedik destek koyması yapılabilecekler arasında.

Doğru ayakkabı için öneriler;

  • Her insanın ayak kemik yapısı aynı olmadığından dolayı öncelikle ayakkabıyı giydiğinizde ayağınızı rahatsız eden sert dikiş olup olmadığını kontrol edin
  • Spor ayakkabınızın bağcıklarına dikkat edilmeli. Sıkıca bağlanmış ayakkabılar kan dolaşımını yavaşlattığı için öncelikle dizlere daha sonra da bele baskı yaparak sizi olumsuz etkiler. Ayakkabılarınızı sımsıkı bağlamaktan kaçının
  • Zemine ve ayak yapınıza uygun ayakkabılar tercih edin
  • İç kısmı ayağınızın içine soktuğunuzda ayağınıza iyice oturmalı boşluk kalmamalıdır
  • Bel ağrısı olanlar, ortopedik ayakkabılara yönelmelidir. Ortopedik ayakkabılar omuriliği destekler ve yorulmayı geciktirir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.