B12 Eksikliğine Dikkat!

B12 Eksikliğine Dikkat!

Dr. Bediha SenderÇok fazla hareket etmediğiniz halde kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız, herkes yazlık kıyafetlerle dolaşırken siz üşüyorsanız, iştahsızlık ya da saç dökülmesi şikâyetlerinizi anlamlandıramıyorsanız; bu durum, B12 vitamin eksikliği nedeni ile ortaya çıkan kansızlık sorununa işaret ediyor olabilir.

Dr. Bedia Sander
Dahiliye Uzmanı

Kan, içinde farklı tipte hücreleri barındıran yaşamsal bir sıvıdır. “Alyuvar” adı verilen kırmızı kan hücreleri bu hücrelerden kanda en çok bulunanıdır. Oksijeni vücudun her yerine dağıtmak alyuvarların görevidir. Oksijen taşıyan bu hücrelerin sayısının az olması ya da oksijen taşıma yeteneğinin bozuk olması anemiyi yani kansızlığı doğurur. Alyuvarların ömrü  yaklaşık olarak 100 gündür. Bu sebeple vücut hiç durmadan yeni kan hücreleri yaparak ölenleri yerine koymak zorundadır. Yetişkinlerde kemik iliğinde yapılan kanın üretimindeki düşüşler kansızlığın başlıca nedenleri arasındadır.

Çabuk yorulup çok üşüyorsanız kansızlık şikayetiniz olabilir
Halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, üşüme hissi, baş dönmesi, iştahsızlık, saç dökülmesi, çarpıntı, konsantrasyon bozukluğu, çalışma kapasitesinde düşüklük mevcut bir kansızlığın belirtileri olabilir. Kansızlık hamilelerde erken doğum, bebeğin düşük kilolu doğması ve bebek ölümlerine sebebiyet verebilir. Kansızlık sorunu olan çocuklarda büyümede gerilik, sık sık hastalanma, dikkat dağılması, öğrenme ve algılama fonksiyonlarında azalma görülebilir. Yetişkin insanlarda kansızlık devamlı yorgunluğa, halsizliğe, daha fazla hastalanmaya ve iş gücünde azalmaya neden olur.

Mutlaka kan sayımınızı yaptırın
Basit bir kan sayımıyla kansızlık teşhis edilebilir. Altta yatan nedeni öğrenmek için kan testleri yapılması gerekir. Kronik kansızlığın tedavisinde, kansızlığa yol açan rahatsızlığın düzeltilmesi gerekir.

B12 vitamini eksikliği de kansızlığa ve ciddi sağlık problemlerine yol açabilir
Vitamin B12 alyuvarların kemik iliğinden üretilmesi için gereklidir. B12 vitamininin yeterli miktarda olmaması halinde kansızlık oluşur. Besinlerle alınan B 12 vitamini emiliminin olabilmesi için mide, pankreas ve ince bağırsağın fonksiyonlarının normal olması gerekir. Bunlardan birindeki bozukluk B12 vitamininin eksikliğine yol açar. B12 vitamin eksikliği  ciddi zihinsel sorunlara neden olur. Kansızlık görülür. El ve ayaklarda uyuşma zihinsel fonksiyonlarda azalma, unutkanlık, çarpıntı, sararmış cilt, şişmiş ağrıyan ve hassas dil, yorgunluk, gibi belirtiler görülür.

B 12 eksikliği için bu gıdaları tüketin
Karaciğer, böbrek, kırmızı et,  yumurta, süt, peynir ve balık b12 vitamini içeren besinler arasındadır. Mayalı soya ürünleri ve deniz yosunu da B12 vitamini bulunan yiyecekler arasındadır.  B 12 vitamini içeren gıdaların yeterli miktarda tüketilmemesi, yeteri kadar tüketilmesine rağmen  vücuttaki emilim bozukluğu nedeni ile yeteri kadar alınamaması, alkol kullanımı, bazı ilaçların uzun süreli kullanımı bu vitaminin eksikliğine neden olur. Vejetaryenler, yaşlılar, devamlı diyet yapanlar da B12 eksikliği riskiyle karşı karşıyadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.