Bağışıklık Sisteminizin Doğal Sigortası…

Bağışıklık Sisteminizin Doğal Sigortası…

Prof. Dr. Erdem YeşiladaJaponcada ‘Ölümsüzlük’ anlamına gelen Kırmızı Reishi Mantarı, Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından kansere karşı tek doğal ilaç ve doğada bulunan en nadir, en faydalı mantar olarak kabul ediliyor.

Prof.Dr.Erdem Yeşilada
Fitoterapi ve Farmakognozi Anabilim Dalı Başkanı

Bilimsel araştırmalar, Kırmızı Reishi Mantarı’nın vücudumuzun doğal savunma mekanizmasını güçlendirerek olumsuz etkilere karşı korumak, yüksek tansiyon, kolesterol, diabet, bronşit, prostat gibi problemlerle baş etmek, kanser, karaciğer bozuklukları, hepatit, HIV/AIDS gibi hastalıklardan korunmada ve bu hastalıklarla savaşırken faydalı olduğunu ortaya koymuştur.

Kırmızı Reishi Mantarı’nın bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlığınızı korumaya yardımcı olduğu, içeriğindeki aktif maddelerle birçok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılabileceği belirtiliyor.

Kırmızı Reishi Mantarı nedir?
Bazı mantar türleri özellikle Uzakdoğu’da son derece değerlidir. Gerek Çin gerek Japon tedavi sistemlerinde kullanılan ganoderma lucidum tipi mantarlardır. Kırmızı Reishi Mantarı polisakkarit içerikleri bakımından zengindir ve Japonya’da önemli mantarlardan biridir. Polisakkarit içerikleri bakımından bağışıklık sistemini destekler. Bağışıklık sistemini desteklediği içinde insanın daha dinç, daha hastalıklara dirençli olmasını sağlar. Dolayısıyla insanın ömrünü uzatıcı özellikleri bulunduğu kabul edilir. Reishi Mantarı’nın Çin tıbbında yüzlerce yıllık geçmişi vardır. Son yıllarda gerek Avrupa gerekse Amerika’da önemli bir yer kazanmıştır. Etkileri bilimsel olarak giderek artan bir şekilde ortaya konuldu. Reishi Mantarı’nın bir önemli özelliği, içerisinde diğerlerinden farklı olarak triterpenler bulunmasıdır. Triterpenler, iltihap giderici, immün sistemi destekleyici, kalp damar sistemi ve tansiyon gibi birçok etki profili içerisinde önemli bir rol oynar. Polisakkaritler triterpenlerle bir araya geldiğinde hem bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, onların etkisiyle de daha yüksek aktivite gösterir. Türkiye’de üretimi tedavi edici özelliğini azaltır mı?
Hiçbir madde doğada yoktan var, vardan da yok edilemez. Siz ne verirseniz, onun biyolojik sistemi içerisinde kendi ihtiyacı olan maddeler dönüştürecektir. Verdiğiniz mineraller, inorganik materyaller onun için bir vahadır. Çünkü besinlerini topraktan almaz. Ölü kütükten, ölü tahtadan alır. Kendi dönüşümünü yapar. Mantarlar zaten yarı parazit maddelerdir. Uygun ortamı sağladığımız her yerde bu mantarlar yetişebilir.

Bağışıklık sistemi ve kronik hastalıklar üzerindeki olumlu etkileri
Mevcut kaynaklar ( İngilizce yazılmış olan) kalp-damar, antioksidan ve immün sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunduğu deneysel olarak gösteriyor. Özellikle prostat ve göğüs kanseri üzerine yapılan sayılı klinik çalışmalarda tedavi edici özelliği saptanmıştır. Bu da önemli bir parametredir. Olması gereken, bu tip çalışmaların arttırılmasıdır. Kanser bugünden yarına oluşabilen bir durum değildir. Dolayısıyla bunun da belirli bir program dâhilinde, sistematik olarak kullanılması ile elde edilen sonuçları modern tıp olarak değerlendirebiliriz. Üstelik hiçbir ilacın kişiye etkisi %100 değildir. Çünkü vücudun onu kabul edip etmemesi, onu metabolize edecek enzim sistemlerine sahip olup olmamasıyla ilgilidir. Reishi Mantarı’na sağlanan populasyonlar sınırlı sayıda hasta üzerinde yapılmış populasyonlardır.  Reishi’nin avantajı hem antikanser özelliğine sahip olması hem de bağışıklık sistemini desteklemiş olmasıdır. Kanserli hücreleri geriletme ve tümörleri küçültme yönündeki  özelliği
Hem bağışıklık sistemi üzerinde etkili olmak hem de antikanser bileşenlerine sahip olmak bir ilaç veya karışım için önemli bir avantajdır. Kemoterapide tümör hücrelerini öldürebilmek için sadece ilaç veriliyor bu arada kontrollü şekilde bağışıklık sistemi ilaçlarının da verilmesi gerekiyor ki bunun Çin’de başarıyla uygulandığını görüyoruz. Kemoterapiyle birlikte bağışıklık sistemi ilacının gelişigüzel şekilde kullanılması önemli riskleri taşır. Çünkü bağışıklık sistemi ilacı, özellikle iltihabı artıran bazı maddeler taşıyorsa, yan tesirler ortaya çıkarabilir. Bağışıklık sistemi üzerinde Reishi Mantarı’nın tedavisi etkili olabilir. Olabilir diyoruz çünkü bunlar sadece belirli polulasyonlarla yapılan çalışmaların sonucudur. Daha geniş kapsamlı uygulamalar yapılmalıdır. İlaçlar üzerinde yapılan çalışmalar çok uzun sürer. Bir sentetik ilacın piyasaya çıkması için genellikle verilen zaman 10 yıllık bir süreçtir. Bitkisel ilaçlarda ise durum daha komplikedir, çünkü daha çok bileşen vardır. Bu bileşenlerin her birisinin etkisini gösterebilmek uzun bir süreci gerektirebilir. Diğer taraftan bunlar, binlerce yıldır halk arasında gerçekleşen tedavide kullanıldığı için bunların etki profilinin bu özel bileşenlerine inmeden belirlenmeye çalışılması bu konuda önemli bir avantaj sağlayabilecektir. Çünkü neticede bunlar mantardır. Yapılan çalışmalar açık bir şekilde gösteriyor ki uzun süreçte kullanıldığında hiçbir belirgin yan tesiri yoktur ve bu önemli bir avantajdır. Yan tesirsiz hiçbir şey yoktur. Suyun bile yan tesiri vardır. Önemli olan bunu yeterince dozunu ayarlayabilmektir. Kullanım şekli ve yaş sınırı
Yan etki bakımından güvenilir olduğunu mevcut bulgularla söylüyorum. Herhangi bir yaş sınırı söz konusu değildir. Kanserin genç kimselerde olma olasılığı düşüktür. Bu bakımdan beş-altı yaşından itibaren kullanılması uygun olabilir. Ben her zaman bir maddenin uzun süreli alınmasına pek sıcak bakmamışımdır. Çünkü her madde vücutta belirli bir metabolizma macerasından geçiyor ve vücuda belli bir yük getirebiliyor. Bu yüzden yediklerimiz ve içtiklerimiz de son derece önemlidir. Belirli periyodlarda bağışıklık sistemi ilaçlarının bir hafta- on gün gibi süreçlerle etki etmesi söz konusu değildir. Asgari olarak etki süresi üç haftadır. Üçer aylık dönemlerle, mesela mevsim geçişlerinde yapılabilecek, arada duruma göre 1 aylık bir ara verilecek bir programın uygulanması yararlı olabilir. Bağışıklık sisteminden bahsederken, alınacak ilaçlar da bağışıklık sisteminin geç oluşmasına sebep olabilir. Örneğin, bir enfeksiyonlu hastalık geçirirseniz bağışıklık sisteminin yeterli seviyeye ulaşması mümkün olmayabilir. Miligram olarak da yapılan çalışmalarda gördüğüm günlük miktar 6 mg civarıdır. Doğal kullanım tercih edilmeli
Bitkisel ilaçlar kapsüllere konduğunda doğrudan etkili olur, dolayısıyla içerisine herhangi bir katkı koymak gerekmez. Ancak maddeler çok dayanıksızsa o zaman antioksidan gibi koruyucular koymak gerekebilir. Biz her zaman bunun sıvı şeklini tercih ederiz. Çünkü emilim ağızdan başlar ve etki daha yüksek olur. Sıvı şekli bir avantajdır çay da o bakımdan uygundur ama uygulanışı önemlidir. Tam tarif edilen şekilde uygulanması gereklidir.

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.