Meme Kanserinden Korunma

21.09.2014
230
Meme Kanserinden Korunma

Yaşam alışkanlıklarında yapılacak küçük değişiklikler, meme kanserine karşı korunmayı sağlar. 

Op. Dr. Hamdi Koçer

Genel Cerrahı

Kadınlarda ilk sırada görülen kanser türünün başında meme geliyor.

1. Alkolle vedalaşın

Yapılan tüm çalışmalar, alkol tüketen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu gösteriyor. Ne kadar alkol, ne kadar risk? Günde 2-5 kadeh tüketen kadınların riskinin, hiç alkol almayanlara göre 1,5 kat arttığı biliniyor.

2. Sigarayı bırakan kazanır

Meme kanseri ile sigara arasındaki direkt bağlantı net olarak ortaya konamadıysa da, araştırmacılar; erken yaştan itibaren sigara içen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu söylüyor. Sigaranın sadece meme kanseri için değil; aynı zamanda akciğer kanseri için de tanımlanmış en ciddi etken olduğunu unutmamak gerekiyor.

3. Aktif olun

Fizik aktivite meme kanseri riskini azaltıyor. Haftada 75 ila 150 dakika yürüyen bir kadının, meme kanseri olma riskinin yüzde 18 azaldığı bildiriliyor. Düzenli yapılan egzersiz hem kilo kontrolü sağlıyor, hem de riski azaltıyor. Amerikan Kanser Derneği, meme kanseri riskini düşürmek için haftada en az 5 gün, günde 45- 60 dakikalık bir yürüyüş öneriyor.

4. Ailesel riskiniz hakkında bilgi sahibi olun

Kişisel veya ailesel meme kanseri öyküsü riski artırıyor. Eğer ailenizde meme kanseri olan bir yakınınız varsa, bunu doktorunuzla paylaşmanız gerekiyor. Meme kanserlerinin bir kısmının ailesel kaynaklı olduğu biliniyor. Anne veya kız kardeşte meme kanseri varsa, bu kişinin meme kanseri olacağı anlamına gelmiyor; ancak ailesel meme kanseri riski, ileri tetkikler ve testler ile ve özel takibi gerektirebiliyor.

5. Uzun dönemli hormon tedavilerinden uzak durun

Çalışmalar, uzun dönem hormon takviye tedavisi ile meme kanseri arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Özellikle kombine olarak yapılan östrojen ve progesteronun birlikte uygulandığı kombine tedaviler, riski daha fazla artırıyor. İlaçların kesilmesini takiben 5 sene içinde ise risk azalıyor. Hormon tedavisi mamografilerin tanısal hassasiyetini de düşürüyor. Eğer menopoz sonrası hormon tedavisi yapılacaksa, kişisel ve ailesel risklerin doktor kontrolünde gözden geçirilmesi gerekiyor.

6. Düzenli meme kontrolünü ihmal etmeyin

Her ay düzenli yapılan meme kontrolü, belki meme kanseri riskini azaltmıyor; ancak erken tanıya imkan sağlıyor. Tanı ne kadar erken olursa, tedavi o kadar kolay oluyor; hatta bazı durumlarda memenin alınmasına bile gerek kalmıyor.

7. Yağdan fakir gıdalar tüketin

Yağdan fakir beslenmek, sadece obezite riskini değil, meme kanseri riskini de azaltıyor. Meme kanseri gelişiminde östrojen hormonunun önemli bir rol oynuyor. Yağ dokusu, östrojen hormonu üretiyor ve bu özellikle menopoz sonrası önemli bir risk oluşturuyor. Gıdalarla alınan yağ miktarıyla meme kanseri arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalarda çelişkili sonuçlar görülüyor; ancak obezite ile ilgili yapılan bütün çalışmalar meme kanserindeki önemli rolünü ortaya koyuyor. Vücudunuzun yağ dengesini korumaya özen göstermek, meme kanserine karşı korunmaya yardımcı oluyor.

8. Mamografi çektirmeyi ihmal etmeyin

Kişinin kendi kendine yapacağı meme muayenesinde olduğu gibi, mamografinin de önleyici bir etkisi olmayabiliyor; ancak erken tanı için çok önemli olduğunu hatırlamakta fayda var. Çünkü mamografi, tümörün kitle oluşturup ele gelmesinden çok önce tanı koyulmasını sağlıyor.

9. Erken yaşta çocuk sahibi olun

Hiç çocuk sahibi olmamak veya ilk çocuğunu geç yaşlarda doğurmak meme kanseri riskini artırıyor.

10. Çocuğunuzu uzun süreli emzirin

Hamilelik sırasında ve sonraki emzirme döneminde aylık adet dönemlerine bağlı hormon aktivitesi durduğundan meme kanseri riski de azalıyor. Bu veriler erken menopoz sonrası düşen riskle de uyuşuyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.