Balıklama Felce Atlama

Balıklama Felce Atlama

Yazın serinlemek için sığ sulara balıklama atlama hayati tehlike oluşturuyor. Uzmanlar iki metrenin altındaki sulara balıklama atlama yapılmaması hususunda uyarıyor.

Ramazan Baş

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD)

Derinliğini bilinmeyen ve 2 metrenin altındaki sığ sulara balıklama atlamayın. Boyun kırılabilir, felç olabilir. Serinlemek için girilen deniz ömür boyu tekerlekli sandalye ve yatağa bağlı yaşamaya mahkum edebilir.

Geçen yıl değişik kazalara bağlı ülkemizde 500 boyun kırığı vakasının meydana geldiği bildirildi. Yazın serinlemek için sığ yerlerde balıklama atlayarak denize girmenin tehlikeli ve risklidir. Balıklama atlayışlar sert bir parçaya çarpmaya bağlı çoğu zaman ölümle sonuçlanabilir.

Sığ suya balıklama atlama boyun kırıklarına neden olur. Ayrıca omuriliğin hemen yakınında solunum merkezi bulunur, kırılmaya bağlı omuriliğin birden şişmesi, solunum merkezini etkilemesi boğulmaya yol açar. Kişi boğulmaktan kurtulsa bile bu sefer felç olma riski ile karşı karşıya kalabilir. Sığ sulara balıklama atlayanların ortalama yaş grubunun 15-25 gençlerdir. Maalesef  bu yaş grubu gençlerin sığ suya balıklama atlamayı önemli bir güç gösterisi olarak görmesi üzüntü vericidir.

Gece saatlerinde özellikle turistik tesislerde konaklayan tatilcilerin alkol aldıktan sonra kontrolsüz bir şekilde sığ suya veya havuza atlamaları sonucu kazalar meydana gelir. Yanlış ilk yardım uygulamaları sonucu kazazedeler ya felç oluyor ya da ölür. Sığ suya balıklama atlayanların yüzde 30’u kısmi veya tam felç olur. Maalesef yaz aylarında felç veya ölüm ile sonuçlanan vakalarda ciddi artış var. Sığ suları gösteren uyarı levhalarının konulması, bu kazaların önlenmesindeki en önemli adımlardan biri. Bunun en iyi örneği ise Amerika ve Avustralya’da deniz kıyılarına yerleştirilen uyarı levhalarıdır. Uyarı levhası sayesinde Amerika ve Avustralya’da yaşanan sığ suya balıklama atlama vakalarında yüzde oranında azalma görülmüştür.

Ülkemizde 28 ilin denize kıyısı bulunmasına rağmen İstanbul dışındaki yerlerde bir tek uyarı levhasının bulunmamasının ise üzüntü vericidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.