Behçet Hastalığı Körlük Nedeni!

Behçet Hastalığı Körlük Nedeni!


Gözde kızarıklık, ağrı ve bulanık görmeyle kendini gösteren görme tabakasında iltihaplanma, verilen tedaviler sonucunda tümüyle geçmiyorsa ya da sorun iyileştikten sonra tekrarlıyorsa, dikkatli olmalı! Çünkü Behçet hastalığının önemli belirtilerini oluşturan bu tablo ve geç fark edilir ve iyi tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir!

Dr. Selda Öktem

Romatoloji Uzmanı

Gözde kızarıklık, ağrı ve bulanık görme yakınması olan kişiler doğal olarak göz doktoruna başvurur. Ancak verilen tedaviler sonucunda iyileşme sınırlıysa, sorun iyileştikten bir süre sonra tekrarlıyorsa yani tedaviye dirençliyse, bu yakınmalar Behçet Hastalığı’na işaret ediyor olabilir. Hastalık geç fark edilirse ve iyi tedavi edilmezse körlüğe kadar gidebilen ciddi bir tablonun oluşabilir. Bu nedenle özellikle ailesinde Behçet öyküsü olan kişilerin sık tekrarlayan gözle ilgili sorunlarda zaman kaybetmeden bu hastalık yönünde araştırılması çok önemlidir.

Ciltten eklemlere kadar birçok sistemi etkileyebilir!

Behçet hastalığı her insanda çok farklı seyir gösterir. Hastalığın birçok sistemde yakınmaya neden olur. Ancak tüm bulgular aynı anda ve aynı kişide görülebilir. Bazı hastalar hafif cilt bulgularıyla yıllarca sorunsuz yaşayabilirken, bazı hastalar ise görme kaybı ve damar tıkanıklıkları gibi ciddi sorunlarla karşılaşabilir. Bu nedenle hiçbir Behçet hastası bir diğerine tam anlamıyla benzemez.

Pek çok belirtisi var!

İlginç olarak hastalık ilk başladığı yıllarda daha şiddetli yakınmalara yol açarken, ilerleyen yıllarda daha selim olma eğilimini taşır.

 • En belirgin yakınmaları ağız içinde sık ve çok miktarda olan aftlar, cinsel organlarda tekrarlayan yaralar oluşturur.
 • Diğer cilt bulguları arasında yaygın büyük sivilceler ve ağrılı, sıcak cilt altı bezeleri yer alır. Hastalar bu yakınmalarla ilk olarak ve cilt hastalıkları uzmanına başvurur.
 • Gözde kızarıklık, ağrı ve bulanık görmeyle kendini gösteren, görme tabakasında iltihaplanma diğer önemli bulgularını oluşturur. Geç fark edilirse ve iyi tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir.
 • Daha çok diz ve ayak bilek ekleminde görülen şişlik, ağrı ve kısıtlılıkla giden iskelet sistemi bulguları bazen standart tedavilere dirençli eklem iltihabı sakatlığa neden olabilir. Behçet hastalarında omurga boyunca ve kuyruk sokumu bölgesinde, özellikle sabah ağrıları ve tutuklukları olabilir.
 • Enfeksiyonun eşlik etmediği, sık tekrarlayan testis iltihabıyla üroloji hekimlerinin kapısını çalabilir.
 • Bazen bacak ve kol damarlarında, bazen iç organları besleyen damarlarda, bazen de beyin içindeki damarlarda pıhtı oluşması ve tıkanıklıklar görülür. Eğer beyin damarlarında ise ani bilinç kaybı ve felç bulgularına neden olur.
 • Bağırsakları besleyen damarlar etkilendiğinde karın ağrısı, kanlı ishal gibi yakınmalar yapıp, akciğer ve kalpte bile hafif bulgular oluşabilir. Birçok sisteme ait değişik yakınmaların varlığı hekim tarafından fark edilirse Behçet hastalığı düşünülebilir ve o zaman hastalar romatoloji bölümüne yönlendirilir.

Kontrol altına almazsa

Behçet yaşam kalitesi üzerindeki yansımasının hastalığın etkilediği organlara göre değişir. Sıklıkla ağrılı ağız aftı ve ağrılı genital yarası olan bir kişi için sürekli bir izdirap söz konusu olur. Hasta yemek yerken, konuşurken ve yürürken acı çeker. Ağzındaki aftlar nedeniyle tat alamaz. Gözünde sık tekrarlayan enfeksiyonu olan bir hasta tanı konamaz ve yeterli tedavi almazsa görme kaybı yaşayabilir. Eklem ve kas etkilenmesi olan bir hastada hareket etmek, yürümek ve koşmak büyük bir işkenceye dönüşebilir. Hatta hastalar gündelik aktivitelerini ve kişisel bakımlarını yapamaz hale gelebilir. Diğer önemli organ etkilenmelerinin varlığı ise hayatı tehdit edici boyutlara ulaşabilir.

Hastaların detaylı öyküsü alınmalı!

Behçet hastalığı için tanısını hastanın yakınmalarının ayrıntılı sorgulanması gerekir. Çünkü hastalar bazı belirtileri dikkate almadıkları için söylemeyebilir. Bu nedenle tek tek her bulgunun olup olmadığının sorulması gerekir. Ağız ve genital aftların varlığı tanıda en önemli kriteri oluşturur. Diğer organ belirtileri de olabilir veya olmayabilir. Ancak Behçet için tanı konulmasını sağlayan özel bir laboratuar testi yok. Genetik molekülün varlığı (HLA-B5 ve B-51) tanıyı desteklerken, negatif olması bu hastalığın olmadığı anlamına gelmediği için ancak yardımcı tanı yöntemi olarak bakılabilir. Paterji testi olarak isimlendirilen bir deri testi tanıya yardımcı olabilir.

Atakları ilaçlar ile kontrol altına almak mümkün!

 • Behçet hastalığının kronik bir hastalık olduğu için tamamen yok edilemez ancak ilaç tedavileri sayesinde belirtilerin kontrol altında tutulabilir. Tedavi yöntemi belirlenirken tamamen hastalığın şiddetine ve organ tutulumlarına göre hareket edilir. Cilt bulguları ile sınırlı hafif bir hastalık varsa, tekli ve basit ilaçlar kullanmak yeterli olur. Çoğu hastada ağız aftları ve genital yaraları yüzde 90 oranında engelleyebilir. Ancak ilaç bırakıldığında yakınmalar geri döner. Bu nedenle ilaçların sürekli kullanılmaları şart olur.
 • Beyin, damarlar ve göz gibi organlarda yakınma varsa, o zaman çok daha karmaşık ve özel ilaçlar kullanmak gerekir.
 • Tedavi edilmeyen göz iltihapları körlüğe neden olabilir. Ayrıca tedavinin hasta tarafından kendiliğinden kesilmesi sorunun tekrarlamasına neden olabilir. Dolayısıyla bu ilaçların kullanım sürelerinin ve dozunun mutlaka hekim tarafından belirlenmesi ve izlenmesi gerekir.
 • Damar tıkanıklığı ve beyin tutulumu yaşamı tehdit edici olabilir, bu nedenle daha ciddi bir tedavi gerektirir. Böyle durumlarda birkaç ilaç bir arada kullanılır.

Uykusuz kalmayın, stresten kaçının!

 • Eğer eklemlerinizle ilgili bir yakınmanız yoksa istediğiniz sporu yapabilirsiniz.
 • Hemen her hastalıkta olduğu gibi stresten kaçınmanız çok önemli. Çünkü stresli dönemlerde yakınmalarınızın şiddeti artabilir.
 • Yorgunluk, yoğun tempo ve uykusuzluk dönemlerinde aftlar sıklaşır, halsizlik belirginleşir ve üveit atağı tetiklenebilir. Bu nedenle sağlıklı beslenmeye ve yeterli süre kaliteli uyumaya dikkat edin.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.