Bel Ağrısı Neyin Habercisi

Bel Ağrısı Neyin Habercisi

Son zamanlarda bel ağrısı şikayetiniz arttı mı? Yanlış bir hareket yaptığınızı düşünerek  geçirsin diye aldığınız ilaçlar işe yaramıyor mu? O zaman bir hekime başvurmanızda fayda var…

Prof. Dr. Teoman Benli

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Bel ağrısının büyük çoğunluğu aslında yanlış duruş, mekanik sebepler ve sigara alışkanlığına bağlıdır.

Geçirilmiş bir travma öyküsü olmamasına rağmen, bacaklarda uyuşma, kuvvet kaybıyla giden hastalarda omurga hastalıklarının düşünülmesi gerekir. Ancak uzun süredir devam eden şiddetli bel ağrılarında bazı ciddi omurga hastalıklarını düşünmek gerekir.

İleri yaş hastalarda ise bu tablo omurilik veya sinir köklerinin basısına yol açan omurga kanal darlığı nedeniyle oluşan spinal stenoz, ve bel omurlarında kayma akla getirilmelidir. Özellikle bu hastalarda ayağa kalkar kalkmaz kişinin yürümesine engel olan ciddi kramplar hastalığın önemli işaretlerinden biridir.

Hafif ve basit yaralanmalarla ortaya çıkan ciddi ağrıda ise ileri yaşlarda kemik erimesine bağlı kırıklar, özellikle kilo kaybı, halsizlik ve ateş eşlik eden olgularda omurga veremi, omurga iltihabı veya omurganın kanserlerinin de araştırılması gerekir. Bu nedenle uzun süredir devam eden şiddetli bel ağrılarınız söz konusuysa mutlaka bir ortopedi ve travmatoloji hekimine başvurun.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.