Bel Ağrısından Korunmak İçin!..

Bel Ağrısından Korunmak İçin!..

belBel ağrısı şikâyeti, üst solunum enfeksiyonlarından sonra en sık görülen iş gücü kaybı nedeni. Ağrının nedenlerini merak mı ediyorsanız? 100’den fazla faktör, belde ağrıya neden oluyor. Her yüz kişiden 70-85’i hayatının bir döneminde “Belim ağrıyor” diyor. Bel ağrısını tedavi ederken ana hedef; kas spazmını önlemek.

Dr. Özlem Güngör
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Bel ağrısı, endüstriyelleşmiş toplumların hızla artan önemli bir sağlık problemi.  Kişilerin yüzde 70-85’i yaşamlarının bir döneminde bel ağrısı çekiyor. Bel ağrısı, iş gücü kaybı açısından üst solunum yolu problemlerinden sonra ikinci sırayı alır.  Çeşitli araştırmacılar bel ağrısının 100’den fazla sebebini belirlemişler. Ancak günümüzde bel ağrısının sebebini tam bir isimle belirlemek yerine mekanik kaynaklı olup olmadığını belirlemek daha önem kazanmıştır. Bel bölgesi, ağrıya duyarlı çeşitli bölümleriyle kompleks bir yapıdır. Tümör, enfeksiyon, metabolik hastalıklar gibi diğer sebepler ortadan kaldırıldığında, sebep ne olursa olsun tüm mekanik kökenli bel ağrılarında tedavi prensipleri benzerdir. Bel ağrıları içinde en büyük yeri kaplayan grup, mekanik kökenli bel ağrılarıdır.

Bel Ağrılarında Tedavinin Amacı

-Enflamasyonu azaltmak: İlk adım olmalıdır.

-İyileşmenin doğal seyrini hızlandırmak veya problemlerin artmasını önlemek için etkilenen anatomik yapıların rahatlamasını sağlamak.

-Spazmı azaltmak: Akut omurga problemlerinde genelde koruyucu yapıda bir spazm gelişir. Ancak, ağrı-spazm döngüsünün gelişimini önlemek için hastalık iyileştiği zaman spazmın kalkması gerekir.

-Ağrıyı azaltmak

-Gücü artırmak: Zayıf karın ve sırt kasları tabloyu ağırlaştırır. Hastalık nedeniyle hareketin kısıtlanması, kasları daha da zayıflatır.

-Dayanıklılığı artırmak

-Mekanik yapıları düzenlemek: Cerrahi girişimlerle fıtık ve kireçlenmelerin tedavisi gibi.

Yatak İstirahatinin de Kuralları Var

Yatak istirahati, akut bel ağrısı veya kronik bel ağrısının akut alevlenmelerinde hala ana tedavidir. Yatma disk içindeki basıncı azaltarak ağrıyı azaltır. İstirahat ayrıca omurga çevresindeki bağlar ve kaslar üzerine yüklenmeyi de azaltır. Hasta içine çökmeyecek sertlikte bir yatakta yatmalı, yatak içinde oturmamalı, tuvalet için kalkmak dışında yataktan kalkmamalıdır. İstirahat süresinin hastanın durumuna göre 14 günü geçmemelidir. Daha uzun süreli istirahatler kas gücünü azaltmakta, kardiovasküler direnci düşürmekte, psikolojik stres yaratmakta ve iş gücü kaybı ile büyük parasal sorunları da birlikte getirmektedir.

Bel ağrılarında ilaç tedavisi

-Tanıya yardımcı olmak, belirtileri azaltmak ve hastalığı tedavi etmek için uygulanır. Genelde kullanılan kas gevşeticiler, antiinflamatuarlar ve analjeziklerdir.

-Bel ağrısında fizik tedavi uygulamaları, ağrının azaltılması ve kas spazmının çözülmesi amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.

-Sıcak uygulamaları fizik tedavi ajanlarıyla derin ve yüzeysel olarak uygulanır.

-Ağrıyı hafifletmeleri, ağrı eşiğini yükseltmeleri, kas spazmını çözmeleri, eklem tutukluğunu azaltmaları sebebiyle kullanılırlar.

-Alçak frekanslı akımlar arasında günümüzde en yaygın kullanılan TENS’dir.

-Maksimum ağrı giderilmesi için uygun frekans, uygun süre ve uygun şiddet bulunmalıdır.

-Traksiyon ve masaj uygulanan diğer yöntemlerdir.

-Fizik kondisyonun kötü olması bel ağrısının gelişimi ve dirençli olmasında en önemli faktörlerdendir. Egzersizin yararları, kemikler, tendonlar, bağlar ve kasların gücünü artırması.

-Aerobik egzersiz anksiyete ve depresyonu azaltır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.