Biberon Çürükleri Nedeni

Biberon Çürükleri Nedeni

Bebek ağız içine yerleşen bakteriler zamanla çürümeye neden olur. Doğal içeriğinde şeker barındırdığı için gün içinde sıklıkla süt içen bebeklerin ağzında  bakteri oluşur. 

Çağdaş Kışlaoğlu

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı

Biberon sonrası bebeğin ağız temizliğine özen göstermek gerekir. Annelerin diş fırçalamaya başlamak için ‘erken’ olduğu düşüncesi biberon çürüğü oluşumunda en önemli etkenlerden biridir.

Biberonla bebeğe verilen şekerli, bisküvili, ballı veya pekmezli süt, bebeğin dişlerinde hızla çürümeye neden olur. Özellikle gün içinde ve gece boyunca sürekli biberon alışkanlığı olan bebeklerin dişlerinde biberon çürüğü gelişir.

Biberon Çürüğünün Tedavisi Neden Bu Kadar Önemli?

Bebeklerde çürük tedavisi neredeyse imkansızdır. Erken yaşta çekilen süt dişleri, ardından çıkacak daimi dişlerde yapısal bozukluklara ve hatta ilerde konuşma problemlerine yol açar, bu nedenle önlem alarak çürük oluşumunu minimuma indirmek gerekir. Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmediği takdirde ağrı ve iltihaplanmaya neden oldur. Diş ağrısı bebekte beslenme ve uyku düzensizliğine yol açar.

Çürük Oluşumunun Engellenmesi İçin Bunlara Dikkat Edilmeli!

* Bebeğin ağzında şekerli sıvılar bulunan biberonla uykuya dalmasını engelleyin.

* Her beslenmeden sonra dişlerini temiz bir bez ya da yumuşak kıllı bir diş fırçası ile temizleyin. Eğer temizleyemiyorsanız biberon içerisine su koyarak ağzını çalkalamasını sağlayın.

* Biberondaki süte mümkün olduğunca şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin.

* Bebeğinizi 2 yaşına gelmeden biberondan uzaklaştırmaya çalışın.

* İlk dişleri çıkar çıkmaz düzenli olarak kontrole götürün.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.