Bilgisayar Göz Kurutuyor

25.06.2023
406
Bilgisayar Göz Kurutuyor

Göz kuruluğu sebebi uzun süreli bilgisayar kullanımıdır. Özellikle ofis çalışanlarının yoğunlukla görülmektedir. Eğer önce yapılan aktivitelerde zorlanma, gözlerde çabuk yorulma başladıysa uzmana gitmek gerekir.

Op. Dr. Tuncay Sezgin

Göz Hastalıkları Uzmanı

Göz kuruluğu hastalığı gittikçe sık görülen tablo haline geldi. Genellikle ofis ve bilgisayar başında uzun zaman geçiren kişilerin sıklıkla yakalandığı

Kuruluk gözün önünü koruyan, onu ıslak tutan tabakanın eksik ya da düzensiz olması halidir. Bu tabaka gözün hem çeşitli dış etkenlerden (toz, rüzgâr gibi), hem de bazı mikroorganizmalardan korunmasını sağlar. Sorun olduğunda gözde kuruluk semptomları ortaya çıkar.

Gözleriniz yanıyorsa dikkat!

Göz kuruluğunun birçok sebebi olmakla birlikte ilk sıralarda yoğun bilgisayar kullanımı yer alır. Batma, yanma ve yabancı cisim olma hissi varsa bunlar göz kuruluğu belirtileridir. Bunlara ek olarak ağrı, kaşınma ve gözlerin kızarması gibi şikayetler de olabilir.

Suni gözyaşı takviyesi gerekir

Göz kuruluğunda en sık uygulanan tedaviler suni gözyaşı damla-jellerdir.

Hastanın hekim tarafından değerlendirilmesi sonucu en uygun bulunan suni gözyaşı preparatının verilir. İlaç kullanımının yanı sıra hastanın yaşam koşullarında önemli faktörlere dikkat etmesi gerekir. Nemsiz ortamda sık bulunan kişi bulunduğu ortamı daha nemli hale getirerek kuru göz şikayetini azaltabilir.

Kontakt lens kullanımında; geceleri lenslerle uyumamak ya da kullanım süresine dikkat etmek kuru göz şikayetlerini azaltabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.