Botoks ile Depresyon

Botoks ile Depresyon

Depresyonda iken botoks yaptırmak sadece kırışıklıklara iyi gelmez aynı zamanda depresyondan da kurtarır.

Op. Dr. Serkan Dinar

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Botoks depresyona iyi geliyor konulu Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin makalesi yakın zamanda yayınladığı ‘akıllara botoks ve depresyon arasındaki bağı getirdi.

Sabah aynada çatık kaşlı, yorgun yüz hatlarına sahip ifadesini gören bir kadının tüm günü motive olmuş olarak geçirmesi olanaksızdır. Önemli olan bu işlemin doğru noktalara, doğru yöntem ve miktarla yapılması çünkü botoks doğru şekilde yapılmadığı takdirde, yüzde ‘şaşkın’ bir ifade ortaya çıkabilir.

Doğru ellerde yapılan botoks uygulamaları sonrasında ise tüm mimikler çalışır ve aynı zamanda da yüze duru, sakin bir güzellik eklenir. Her şeyden önce sabah kalktığında kendini aynada bu hoş yüzle gören bir kadın, güne motivasyonu güçlü olarak başlar ve gün içinde karşılaştığı kişilerden alacağı güzel sözlerle de psikolojisi olumlu yönde etkilenir.

Yanlış Botoks Psikolojiyi de Bozar!

Botoks yanlış uygulandığında ise psikolojiye etkisi olumsuz yönde olabilir. Çünkü botoks yanlış uygulandığında göz kapağında düşmeler ve şaşkın ifade gibi kötü görünümler ortaya çıkar. Eğer dozaj fazlalığı olmuş ve tüm kaslar durmuş ve mimiksiz bir yüz ifadesi varsa o zaman da, ya yüksek doz B vitamini ile kasların yeniden çalışması için uğraşılır ya da mimik kaslarına elektriksel uyaran veren tedavi edici cihazlarla mimik kaslarını yeniden çalıştırılır. Eğer göz kapağında düşüklük oluştuysa o zaman da göz damlaları ile göz kapağının yeniden açılması sağlanır.

Depresyona Giren Botoks’a Koşuyor!

Botoks yaptırmak için başvuran kadınların yüzde 70’i ev, iş ve sosyal hayatlarında etkilendikleri olumsuz duygu durumları, depresif öğeler nedeniyle geliyor. Kalan yüzde 30 için ise botoks uygulaması, 6 ayda bir günlük makyaj gibi yapılması gereken bir alışkanlık şekline dönüşmüş durumda.

Ev Hanımları Botoks’u Seviyor

Ev hanımları çalışanlara oranla daha fazla botoks yaptırıyor. Magazin sayesinde televizyon ve dergilerden yenilikleri en çok onlar takip ediyor. İş kadınları ise çalışmaktan daha az vakit bulabiliyor. Botoks için başvuru yaşı aslında 30 yaştan itibaren olmalı ama 20’li yaşlarda da botoks uygulaması talep edilebilir. Üst yaş limiti yok. 70 yaşında da botoks yaptıran kişiler var.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.