Diş Gıcırdatmaya Botokslu Çözüm

Diş Gıcırdatmaya Botokslu Çözüm

Stres terapisi, kas gevşetici ilaç uygulaması gibi yöntemlerden sonuç alınamadığında diş gıcırdatmada en etkili yöntem; botoks tedavisidir. Bu yöntemde yanağın alt kısmında bulunan çiğneme kasına botoks yapılarak kastaki stres kaldırılabilir ve istenmeyen kasılmalar yok edilebilir.

Prof. Dr. Ahmet Umut Güler

Protetik Diş Tedavisi Uzmanı

Bruksizm (diş gıcırdatma, diş sıkma) genellikle uyku esnasında oluşan güçlü çene hareketlerinin neden olduğu çeneleri sıkma, dişleri gıcırdatma sorunu olarak tanımlanıyor.

Türkiye’de her iki kişiden biri diş gıcırdatma (bruksizm) sorunu yaşıyor. Bruksizmi tetikleyen en önemli faktörler arasında stres ilk sıradadır. Bu nedenle soğuk ve güneşsiz günlerin etkisiyle stres ve depresyonun arttığı kış döneminde diş sıkma sorunu daha sık görülür.

Türkiye’de Her İki Kişiden Biri Dişini Gıcırdatıyor

Bruksizmin en yaygın tedavisi dişlerin birbirine değmesini engelleyen silikon gece koruyucusu ile yapılıyor. Ancak diş koruyucusu ile sonuç alınamayan durumlarda uygulanan botoks yöntemi sayesinde bruksizm 6 ila 9 ay boyunca sorun olmaktan çıkıyor. Diş gıcırdatma rahatsızlığını tetikleyen faktörlerin başında stres geliyor. Bu nedenle gün ışığının azaldığı, gecelerin uzadığı, stresin ve depresyonun tırmanışa geçtiği kış günlerinde diş gıcırdatma sorunu daha sık görülüyor.

Stres En Çok Çene Kaslarını Etkiliyor

Bruksizm, çene eklem problemlerine yol açan diş gıcırdatma ve diş sıkma alışkanlığıdır. Genellikle geceleri uyku sırasında görülen bu rahatsızlık, bazı kişilerde güçlü çene hareketleri yüzünden gün içerisinde de ortaya çıkabilir.

Diş sıkma alışkanlığının iki ana nedeni vardır. Bunlardan ilki stres; ikincisi ise kapanış bozukluğudur. Stresli gün geçiren kişilerde uyku sırasında bilinçsizce ortaya çıkan diş sıkma hareketi, dişlere ve vücudun baş boyun gibi bölgelerine de zarar verir. Stres, en çok çene kaslarını etkiler.

Sinirli Kişilerde Daha Sık Görülüyor

Bruksizme neden olan en önemli etkenlerin başında stres gelir. Ancak stres dışında aşırı sinirli, hassas, titiz bir yapıya sahip olmak; dişlerin sıralanışındaki bozukluklar ve yanlış yapılmış dolgu ve kaplamalar da bruksizm sebepleri arasında yer alır. Toplumumuzda da sıklıkla görülen bu rahatsızlıktan çoğu zaman hastanın kendisinin de haberi olmamaktadır.

İmdada Botoks Tedavisi Yetişiyor

Ağız ölçüsü alınarak oluşturulan ve dişlerin birbirine değmesini engelleyen silikon gece koruyucusu, bruksizmin en yaygın önleme şekillerinden biridir.

Gece koruyucusunun tek başına yeterli olmadığı durumlarda, stres terapisi, kas gevşetici ilaç uygulaması, hatalı yapılmış dolgu ve kaplamaların yenilenmesi gibi ek tedavilere gidilebilir.

Tüm bu tedavilerden netice alınamadığı durumlarda ise en etkili yöntem botoks tedavisidir. Bu yöntemde yanağın alt kısmında bulunan çiğneme kasına botoks yapılarak kastaki stres kaldırılabilir ve istenmeyen kasılmalar yok edilebilir.

Etkisi 6-9 ay boyunca süren botoks uygulamasının sonunda kişi, diş sıkma alışkanlığından kurtulabilir.

İmplanttan Önce Bruksizm Tedavisi Yaptırın

Bruksizmde erken teşhis çok önemlidir. Çünkü süre geçtikçe dişlerde ve çevre dokularda geri dönüşümsüz hasarlar oluşabilir.

İleri vakalarda dişlerin ağız içinde görünen kısımlarının tamamen aşınıp alt yüz yüksekliğinin azalır. Hastalarda yüz asimetrileri ve estetik sorunların ortaya çıkar. Kişilerin önemsemediği bu rahatsızlık ciddiye alınmazsa, tüm dişlerin tamamen kaybına bile yol açabilir.

İmplant tedavisi planlanan hastaların bu tedaviden önce mutlaka diş sıkma sorununun çözümlenmesi gerekir. Aksi takdirde, buruksizm hastalarında, aşırı ve dengesiz kuvvetlere maruz kalınması nedeniyle implantlar çok kısa bir sürede kaybedilebilir.

Diş Gıcırdatma Belirtileri Nelerdir?

*Sabahları çenede ağrı ile uyanmak

*Dişlerin çiğneyici yüzünde oluşan aşınma

*Dişlerde kırılma

*Dişlerde aşırı hassasiyet

*Diş etinin çekilmesi

*Dişlerde sallanma

*Yanak iç yüzeylerinde ve dil kenarlarında tahriş

*Baş, çene ve boyun ağrıları

*Çene eklemlerinden gelen sesler

*Ağzı tam olarak açamama

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.