Bu Çocuk Kime Çekti Böyle!

Bu Çocuk Kime Çekti Böyle!

Herkes, gökyüzündeki yıldızların etkisine maruz kalarak doğar. Dünya üzerinde ilk alınan nefes sırasındaki atılan çığlık, ilahi sözleşmeye atılan nihai imza gibidir. Eşsiz ve biriciktir. Doğum anının gökyüzü haritası, bize doğumla birlikte verilen yetenekleri, hediyeleri ve de sınavları içerir. Çocuğunuzun yıldız haritası sizinkinden çok daha farklı olabilir.

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

Okunan onlarca kişisel gelişim kitabı, çocuk gelişimi üzerine takip edilen yayınlar, blogger annelerle sohbetler, arkadaşlarla fikir alış verişleri, eş-dost, hısım-akraba… Uğraş, didin, pozitif ol, güçlü ol, temiz ol, titiz ol, dengeli beslen, spor yap, fit ol, pozitif ol (hep pozitif, tek pozitif), gülümse, dik dur, cazibeli ol, ağırbaşlı görün, eşinin yanında ol, çocuklarının başında ol… Anne Ol! Baba Ol!

-Evladım…

-Kime çekti bu çocuk böyle!

Aile içi iletişim hem iletişimin en keyifli hem de en zor halidir. Anne ve baba olmak, her şeyden önce kelimelerle tarif edilemeyecek bir fedakarlık gerektirir. Beraberinde de kelimelerle anlatılamayacak bir mutluluk getirir. Dünyaya gözlerini açan her yeni bebek ve onun için çarpan bir çift ürkek yürek. Hem hiç olmadığı kadar cesur hem hiç olmadığı kadar kırılgan.

Yıllar geçtikçe bir insanın hayatı önce aile sonra da çevre etkisi ile şekillenir, eğitim ve öğretim zamanı gelir. Ebeveynler için hayatın ritmi değişir. Okul ve kariyer planlaması, yeteneklerin keşfi, hayatta tek başına dik durabilecek güçlü, özgüvenli, bilgili, saygılı bir evlat yetiştirebilmek için ne kadar çok şey feda edilir…

Sonra bir gün, canınızdan çok sevdiğiniz yavrunuzun eğitim ve kariyer planlamasına gelince birden bire her şey değişiverir. Hiç beklemediğiniz tavırlar, hiç ummadığınız davranışlar, tahmin bile edemeyeceğiniz durumlar. Peki…

Kime Çekti Bu Çocuk Böyle!

Çocuğunuzun yıldız haritası sizinkinden çok daha farklı olabilir. Bu haritanın yansıması olarak da pek çok davranışı daha önce hiç tahmin etmeyeceğiniz şekilde olabilir. Mühendis bir ebeveynin çocuğu güzel sanatlara ilgi duyarken, sanatçı ailelerden gelen çocuklar askeri disiplini sevebilir. Titiz Başak burcu’nun Yay evladı keşfetme tutkusu ile evi dağıtabilir. İşte tam da bu noktada, çocuğunuzun yıldız haritasının titizlikle yorumlanması, onun geleceğini planlarken sizlere pek çok farklı açıdan bakabilme imkanı sağlar.

Çocukların burçlarına göre düzenlenecek çevre onların okul başarılarına katkıda bulunur. Yeteneklerinin kolayca fark edilmesini sağlar ve onları bir adım öne çıkarır.

Koç Burcu: Hevesli Koç çocukları, öncü olmak ister. Akıllarında pek çok güzel fikir vardır. Projelere başlamayı severler ancak çabuk sıkılırlar. Bu gruptaki çocukların spora doğal bir yatkınlıkları vardır ve uzun süre oturmaktan sıkılırlar. Ders çalışma ve spor zamanları düzenlendiğinde her iki alanda da çok başarılı olacaklardır.

Boğa Burcu: Yavaş harekete geçerler. Bir işe başlamaları için özel motivasyona ihtiyaç duyar ancak başladıktan sonra da kolayca bitirirler. Pratiktirler. Estetik duyguları gelişmiştir. Güzel sanatlar ile dengelenmiş ders çalışma programları onları rahatlatacaktır.

İkizler Burcu: Bu çocukların ilgisi dağınıktır ve yüzeysel bilgiye meraklıdırlar. Bir konuyu uzun uzun incelemek onları sıkar. Aynı anda hem televizyon izleyip hem de matematik sorusu çözebilirler. Baskıya hiç gelemezler. Şirinlikleri ile pek çok gönlü fethederler. Kurallar koymak yararlı olacaktır. Sözel alanda son derece başarılıdırlar. Sosyal bilimci olabilirler.

Yengeç Burcu: Sessiz ve derinden gelen bir burçtur. Konuşmayı pek sevmezler. Güvenlik arayışı içindedirler. Ders çalışırken ebeveynlerinden birinin yakınlarında olması onları rahatlatacaktır. Anne yemek yaparken, mutfak masasında uzun saatler boyunca ders çalışabilirler.

Aslan Burcu: Küçük prens ya da prensestirler. Dediklerinin yapılması konusunda son derece ısrarlı olabilirler. Konforlarına da son derece düşkündürler. Kendilerini özgürce ifade edebilecekleri alanlarda son derece başarılı olurlar. Göz önünde olmayı severler. Yapıcı yönlendirmelere son derece olumlu tepkiler verirler.

Başak Burcu: Sürekli çalışma konusunda en istikrarlı burçlardan biridir. Planlı ve programlı olmak isterler. Matematik alanında doğal yetenekli ve başarılıdırlar. Çok iyi finansçı olurlar. Çalışmak için mutlaka düzene ihtiyaç duyarlar. Kendi özel çalışma alanlarında, kendi düzenlerini kurmaları yararlı olacaktır. Ayrıca bu çocukları molalarda spora yönlendirmek yararlı olacaktır.

Terazi Burcu: Dünyayı rengarenk boyayacak olan çocuklar bunlardır. Nazik ve zariftirler. Yine de sınırlarına müdahale olursa hiç beklenmedik bir şekilde agresifleşebilirler. Sanata doğal yetenekleri vardır. Bu nedenle, ilgi alanları dışındaki konularda zorlanmamaları yararlı olur. Sanatsal faaliyetlerde çok başarılı olabilirler.

Akrep Burcu: Sessiz ve derinden.  Hırslı yapıları nedeni ile sürekli başarılı olmak isterler. Eğer yeteri kadar takdir edilmediklerini düşünürlerse her şeyden çok çabuk vazgeçebilirler. Hiç unutulmamalıdır ki akrep, ateşle çevrildiğinde kendi kendini zehirleyen bir hayvandır. Felsefe ile ilgili alanlarda son derece başarılı olabilirler.

Yay Burcu: Kaşiflerin burcu. Öğrenmek ve keşfetmek için doğmuşlardır. Deneyerek öğrenmeye son derece yatkındırlar. Durağan teorileri ezberlemek onların sinirlerini bozar. Alaycı olabilirler. Deney ve eğitim setleri ile çalışmak, verimlerini artıracaktır.

Oğlak Burcu: Birer minik nine ve dededirler. Hem ne yapacakları hem de ne zaman yapacakları bellidir. O nedenle müdahaleden pek hoşlanmazlar. Seçtikleri yolda onları desteklemeniz, öz güvenlerini ve motivasyonlarını artırır. Mücadeleyi severler. Hırslarını dengelemek için yardımcı olmak, huylarını yumuşatacaktır.

Kova Burcu: Doğuştan isyancıdırlar. Keskin zekaları onları her zaman yaşıtlarından bir adım daha öne taşır. Bu nedenle de özellikle de otoriteye karşı durma eğiliminde olabilirler. Zekalarını besleyecek fikirlere saygı duyarlar. Hem sosyal hem de matematik becerileri gelişmiştir. İletişim alanında başarılı olabilirler.

Balık Burcu: Hayalperest Balıkların derin dünyası, insanoğluna keşfedilmemiş ufuklar sunar. Bireysellikten hoşlanırlar. Hassas yapılıdırlar. Ebeveynlerini üzmemek için istemedikleri alanlarda da olsa çok çalışabilirler. Kendi isteklerini fark etmek için yönlendirilmeleri yararlı olacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.