Burun Tıkanıklığı Mesaisi

Burun Tıkanıklığı Mesaisi

Burun tıkanıklığı nedeniyle geceleri uyumak zor, gündüz ise yaşam daha kolaydır. Burun içinde eğrilik, burun etlerinde şişlik, alerji kaynaklı değişikliklerden kaynaklıdır.

Prof. Dr. Ferhan Öz

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı

Burun tıkanıklığı nefes almayı engeller kişi bunun gündüz farkına varamaz ancak gece farkında olur.

Uykusuzluk günlük hayatlarında en sık hangi sorunlarla karşı karşıya kalıyor?

Bu tip hastaların hepsi sabah yorgun kalkar. Bu nedenle de tüm gün boyunca yorgunluk hissederler. Herhangi bir şey yapmaktan çok dinlenmeyi tercih eden, uykuyu arzulayan, eve gelince yorgun hisseden kişiler olmaktadırlar. Aslında buradaki sorun onların, geceleyin uykuda horlamaları nedeniyle partnerlerini rahatsız etmelerinden kaynaklanmıyor. Yaşam kaliteleri kötü olduğundan gündüzleri hep yorgun hissediyorlar. Gece yoruldukları için gündüz oksijen alma fırsatı bulup dinleniyorlar.

Gece yorulup gündüz dinlenen hastalarda başlıca şu sorunları görülür:

-Tansiyonları yükselir.

-Unutkanlık görülür.. Çok erken dönemde başlamış unutkanlıklar ortaya çıkmaktadır.

-Depresyon gelişebilir. Bu nedenle özgüvenleri azalabilir.

-Odaklanma sorunu yaşarlar.

-Özgüvenlerini yitirmeleri ve depresif ruh durumu nedeniyle iş başarıları düşmektedir.

-Cinsel fonksiyon sorunu, libido azalması; hem isteksizlik, hem de fonksiyon bozukluğu olarak görülmektedir.

Uykusuzluk sorunundan kurtulmak mümkün değil mi? 

Üst solunum yolundaki direnç çözülünce sorun da ortadan kalkıyor. Eğer kişinin burnunda nefes almaktan kaynaklı bir sorun varsa, bir eğrilik varsa, burun etleri şişmişse, bu sorunların düzeltilmesiyle hastanın tüm şikayetleri düzeliyor.
Sorunlarını giderince hastalar çok iyi uyuduklarını, araç kullanırken artık uyuklamadıklarını belirtmektedir. Çünkü günlük yaşamdaki kazaların birçoğunun direksiyon başında uyumaktan kaynakladığı istatistik verilerle de ispatlanmış bir gerçektir. Uykusunda dinlenemeyen kişiler toplam 20 saat uyusalar da yorgun kalkıyorlar. Bu nedenle az uyuduklarında daha mutlu oluyorlar. Uykunun uzun sürmesi daha uzun süre oksijenlenme sorunu yaşamaya, bu da daha çok yorulmaya yol açıyor.
Burun ameliyatı yapılan kişilerde burun eti ya da eğriliklere yönelik operasyonlardan sonra, hastalar 3-4 saat bile uyusalar çok dinç kalktıklarını ifade etmektedirler.
Aynı şekilde alerjik hastalıklar nedeniyle sağlıklı nefes alamayan ve gece uyuyamayan kişilerde, alerjiye yönelik tedavi verildiği zaman uyku kalitesi tekrar yükselmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.