Cilt Gençleştirme, Kırışıklılık Tedavisi

17.10.2012
32
Cilt Gençleştirme, Kırışıklılık Tedavisi

Mezolifting Yöntemi; yüz, boyun cilt , el sırtındaki ince çizgilerin tedavisidir. Cilt gençleştirme, kırışıklık tedavisi için tercih edilen bir yöntemdir. Genel olarak gençliğinin arttırılması amacıyla, cilt içine küçük enjeksiyonlar halinde gençleştirici kokteyl verilmesi esasına dayanır.

——-

Cilt epiderm ve derm olarak iki tabakadan oluşmuştur. Epiderm 0. 2 mm, Derm ise 4 mm kalınlıktadır. Epidermis; epitel hücrelerinden oluşur ve kan damarı içermez. Dermis ise; çizgisiz kas dokusu lifleri, yağ dokusu, bağ dokusu ve cilde elastikiyetini veren elestik ve kollajn lifleri içerir. Cilt gençleştirme, kırışıklık tedavisi için tercih edilen mezolifting gençleştirici kokteyl verilmesi esasına dayanır.

Cildin kırışmasından sorumlu bölge dermisidir. Dermisin alt tabakasında tek ara olarak yerleşmiş fibroblast hücrelerimiz bulunur ve bu hücreler liflerin sentezlenmesinden sorumludur. Bu nedenle biz cilt gençleştirme tedavilerinde fibroblast aktivatörlerini kullanırız. Cildimizin yaşlanmasındaki faktörler; yaş, güneş ışığı ve ultraviyole, zararlı etkenler yani kirli hava, sigara içmek, antioksidanlar, stres gibi sıralanabilir. Bu etkenlerle, cildin dayanıklılığını ve esnekliğini sağlayan doku ve liflerin yapısal bozulmaya uğraması ile yüz ve boyun çizgileri oluşur. Bu çizgiler özellikle; ağız ve dudak çevresi, göz kenarı, yanaklar, boyun, alında oluşur.

Tedavide ise; intradermal olarak mikroenjeksiyon yöntemi ile hücre yenilenmesini ve yeni liflerin sentezini sağlayan serum enjekte edilir. Serum içerik olarak; antioksidan vitaminleri (A,E ve C vitamini), oliga elementleri (Zn,Co), mineralleri ve proteinleri içerir. Kullanılan yüksek polimerize protein molekülünün yapılan çalışmalarda deriyi scatrizan etkilerden koruduğu ve restorasyon yapıcı etkide olduğu bildirilmiştir. Ayrıca yeni sentezlenen elastin ve kollajen lifleri ile cildin elastikiyeti artmakta, cilt daha fazla su tutarak nem oranını arttırmakta ve daha parlak, taze bir görünüme kavuşmaktadır.

Tedavi, uygulanacak bölgeye ve yaşa göre düzenlenen seanslarla uygulanır. Haftada 1 ya da 2 kez uygulanabilmektedir. Seans süreleri 45 dk-1 saat arasındadır. Uygulamadan önce lokal anestezik kremle cilt işleme hazırlanır, acı duyulması engellenir. Mezolifting yöntemi her yaşa uygulanabilir. Genç yaşlarda başlanması durumunda, cildi hep genç tutarak yaşlanmanın gecikmesini sağlamak mümkündür. Ayrıca bu yöntemle yeni oluşan ve renkleri henüz pembe olan stria yani cilt çatlaklarınında tedavisi yapılabilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.