Cilt Lekeleri Tedavisinde Kesin Çözüm!

Cilt Lekeleri Tedavisinde Kesin Çözüm!

Yaz aylarının sona ermesiyle birlikte ciltte oluşan lekelerin kısa sürede ve ağrısız tedavi edilebildiği son yöntem: “Cosmelan-Dermamelan”. Sistem; deride bulunan melanin miktarını azaltarak pigmentasyonu baskılayan etkin bir enzimatik peeling yapar. Bu etki ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı tirozin enziminden itibaren baskılayarak sürdürebilir hale getirir.

Dr. Kemali Güneş

Medikal Estetik Hekimi

Cilde rengini veren melanin pigmentinin bir bölgede yoğunlaşması cilt lekelerine neden olur. Yaşlılık lekeleri, melazma lekeleri, gebelikte maskesi olarak adlandırılan ‘Kloazma lekeleri’ ve Solar Lentigo’ olarak adlandırılan güneş lekeleri en sık görülen leke türleridir. İlerleyen yaşla beraber özellikle güneşe maruz kalma ve genetik yapı ciltte lekelerin oluşumunu etkileyen temel faktörlerdir.

Güneş lekeleri tedavisinde son yöntem

Cosmelan – dermamelan sistemi öncesi lazer sistemleri veya kimyasal peelinglerle lekeleri tedavi edebilirdi fakat hem tedavi süreci çok uzun hem de lekeyi baskılayamadığı için leke genelde tekrarlar veya daha agresif halde çıkardı. Cosmelan – Dermamelan sistemin de ise deride bulunan melanin miktarını azaltılarak pigmentasyonu baskılanır. Etkin bir enzimatik peeling yapılır hem de bu etki ciltte leke oluşumunu tetikleyen mekanizmayı tirozin enziminden itibaren baskılanarak sürdürebilir hale getirilir. Üstelik ağrısız ve çok kısa sürede sonuç alınır.

Peki bunu nasıl yapılır?

Hastanın yüzüne bir maske sürülür ve evine gönderilir. Bu maske lekenin türüne göre 8 ila 12 saat sonrası yıkanacak şekilde hastanın yüzünde kalır. Birkaç gün cilt soyulma sürecinde yoğun nemlendirici özellikli bakım kremlerini kullandıktan sonra, lekeyi baskılayan devam kremine geçilir. Birkaç gün içerisinde gözle görülür sonuçlar görülmeye başlanır ve bir ay sonraki kontrolde tam etkiyi görülür. Sonrasında günde bir kere sadece geceleri sürülecek devam kremi ve güneş koruyucu kullanarak uygulamaya 4-6 ay devam edilir.

Tedavi sonrası güneşten korunma tedavinin etkinliği ve devamı açısından olmazsa olmazlarındandır. Lekenin tekrarlayabilen bir durum olduğu ve güneş koruyucu ile korunma sağlanır geri gelebilme ihtimalinin olacağı unutulmamalıdır. Özellikle de güneşin etkili olduğu yaz aylarında daha yüksek faktör olmakla birlikte ev ve iş yerlerinde güneş koruyucu sürülmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.