Cilt Kuruluğu İçin Öneriler

Cilt Kuruluğu İçin Öneriler

Cilt kış mevsimi-soğuk havadan olumsuz etkilenir. Özellikle dış ortama açık olan yüzde ve ellerde kuruluk ile hassasiyet en sık karşılaşan sorunlar ayrıca pullanma, çatlama, kızarıklık, lekelenmeler… 

Dr. Şule Albayrak

Dermatoloji Uzmanı

Cilt kuruluğu soğuk kış aylarında sık karşılaşılan bir sorundur. Nemli, parlak ve pürüzsüz cilde sahip olmak için neler yapmalı, nelerden kaçınmalıyız?

Kış aylarında ciltte oluşan kuruluğun en önemli nedeni; koruyucu bariyerinin hasarlanması sonucunda cildin su tutma kapasitesinin azalmasıdır. Rüzgâr, nemsiz ve sıcak ortamlar şikayetlerin daha da belirginleşmesine yol açar. Bunun yanı sıra sıcak suyla el yıkama, hamam ve sauna kullanımının artması, cildi kurutan giysiler, duş süresinin uzaması, kese-lif kullanımı ile cildin bariyerini bozan hijyen malzemeleri de sorunları artıran diğer nedenleri oluşturur.

Cildinizi soğuk havalarda korumanın yolları:

Banyo süresini kısa tutun

Kış mevsiminde uzun süreli sıcak banyo veya hamam-sauna alışkanlığından vazgeçin. Çünkü 10 dakika gibi uzun süreli su teması tek başına bile cilt kuruluğuna yol açabilirken, sıcak suyla ve her gün yıkanmak kuruluğu daha da arttırabilir. Bu nedenle haftada 2-3 kez yıkanmak, suyun sıcaklığını 36-40 derece arasında ayarlamak ve banyoyu 5 dakika gibi kısa sürede tamamlamak en ideali.

Oda sıcaklığını 21-25 arasında ayarlayın

Soğuk kış aylarında kapalı mekanlarda merkezi veya lokal ısınma araçları kullanılır. Ancak ortamı ısıtmaya çalıştıkça nem oranını da azaltmış oluyor. Cilt sağlığı için oda sıcaklığını 21- 25 derece arasında tutma ve nem oranını yüzde 30-50 arasında ayarlamak önemlidir. Oda termometreleri kullanarak ideal sıcaklık- nem oranı ayarını daha iyi yapılabilir.

Cildinize kese yapmayın

Banyo suyunun sıcaklığı kadar, yıkanırken kullanılan ürünler de cilt sağlığı için önem taşır. Sabun-duş jelleri gibi kimyasal ve kurutucu ajanlar yerine kremsi formda hassas temizleyicileri tercih edin. Kış aylarında kese ve lif gibi cildi tahriş ederek temizleyen malzemelerden kaçınmak gerekir. Bunun yerine taneli formdaki nemlendirici etkili vücut peelinglerini çıplak elle cilde uygulamak daha uygun olacaktır. Yaz aylarında ise ter, kir ve yağ deride daha fazla biriktiği için çok sık olmamak kaydıyla kese ve lif yapabilir.

Nemlendirici ürünü ilk 5 dakika içinde sürün

Sanılanın aksine kuru cilde nemlendirici sürmek beklenen etkiyi vermez. Nemlendirici ürünleri her banyo sonrasında ilk 5 dakika içinde cilt hafif ıslakken uygulamak en doğrusu.

Kaşkol ve eldivensiz olmaz

Soğuk ve rüzgârlı günlerde özellikle hassas olan ağız bölgesini korumak için kaşkol kullanmayı unutmayın. Ayrıca evden çıkmadan önce ellere bir kat nemlendirici sürmek yerine; yün olmayan polar, deri veya süet eldiven kullanmak daha faydalı olacaktır.

Dudaklara koruyucu merhem sürün

Kış aylarında soğuk, rüzgâr, sık sık ağız yıkamak, kuruduğu için dudakları yalayarak nemlendirmeye çalışmak kuruluğu ve egzamayı arttırabilir. Bu nedenle dudaklara günde birkaç kez yağ bazlı nemlendirici balsamlar sürmeyi ve güneşli-karlı günlerde ise koruma faktörlü ürünler kullanmayı ihmal etmeyin. 

A, C, E vitaminleri şart

Kırmızı besinler içerdikleri beta karoten, turuncu besinler ise likopen sayesinde yüksek derecede antioksidan özelliği gösterir. Bu nedenle kış aylarında mevsime de uygun olan elma, portakal, havuç, nar gibi kırmızı turuncu besinler antioksidan özelliği açısından koyu yeşil yapraklı sebzeler, hindistan cevizi-avokado gibi cilde parlaklık, nem veren besinler tüketmek çok önemlidir. Ayrıca tek başına cildi nemlendirmeye yeterli olmasa da günlük 2 litre su içmeyi de alışkanlık haline getirin.

Pamuklu giysileri tercih edin

Cilt sağlığında ne sürüldüğünün yanı sıra ne giyildiği de önemlidir. Cildin terlemesi, kuruluğun artmasına yol açan naylon, sentetikle yünlü kıyafetler yerine cildin nemini tutmasına yardımcı olan yumuşak pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Ayrıca kalın dokumalı tek kat kıyafetler terlemeye yol açabileceği için birkaç kat ince kıyafet giymeye, ortamın ısısına göre kıyafet sayısı azaltılıp-arttırılmaya özen gösterilmelidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.