Çivi Yerine Mikro-Cerrahi

Çivi Yerine Mikro-Cerrahi

Belli yaşın üstündeki kişi için MR’da görülen her bulgu tedavi edilmek zorunda değildir, çok az sayıda hasta için ameliyat gerekir. Klasik boyun fıtığı ameliyatları sağ taraftan yapılır. Minimanil İnvasiv yöntemi ile gerçekleştirilen ameliyat ile daha az cerrahi, daha hızlı iyileşme sağlanabilir. Omurgayı taşıyan sisteme dokunmadan, 1-1,5 santimlik kesikle kemiğin altından karşıya geçilir. Ağrıyan kolun çaprazından mikroskop ile girilerek, ışık sokulur, 3-6 kat büyütülerek sorun düzeltilir.

Prof. Dr. Yunus Aydın

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı

Sinir vücudun en kıymetli organıdır. Ağrı sinirin sağlığı için alarmdır, koruyucudur. Hastalık oluşurken ağrı ile haber verir, tamir etmek için zaman bırakır. ‘C lifleri’ siniri korumak, kalan kısımların zarar görmemesi için beyne ağrı şeklinde sinyal gönderir. Vücut böylece bölgedeki arızadan haberdar olur.

Omurilik, omurga denilen kemik yapının içinde boyundan kuyruk sokumuna kadar uzanan, ortasında boydan boya bir kanal içeren merkezî sinir sisteminin bir parçasıdır. Belli bir sıra ve çizgi üzerinde dizilimi vardır; her seviyesinden sağlı-sollu sinir çıkar. Bağlar uzun süreli gelişen travmalar sonrasında kalınlaşır ve sinirin geçtiği kanalı işgal edip, kanlanmasını bozar. Zamanla sinirin damarları kapanır, sinire kan gitmez. Beslenemeyen sinir hemen ölmez önce uykuya yatar. Uyku döneminde tedavi edilirse geri kazanılır ancak geç kalındığında yani öldüğünde geri kazanılmaz. Sinirde harabiyet başladığında ameliyat ŞARTTIR!

Doğal korsenin kıymetini bilmek gerekir…

Bir insana yandan bakıldığında ense çukur, sırtı kambur, bel çukur, kalça kambur. Bu girinti ve çıkıntılar; kuvvetlerin yukarıdan aşağıya yansıması, disk içindeki basıncın dağılmasını sağlar. Karın-sırt adalesi kuvvetli ise içerideki omurga arasındaki diskler için koruyucu tampon görevini üstlenir. Bu kaslar güçlü ise fıtık oluşma olasılığı azalır.

Sırtta göğüs kafesinden dolayı çok fazla hareket olmadığından ‘fıtıklanma’ bel ve boyunda daha sık gelişir. Siniri besleyen kan damarı kapandığında oradaki ağrı lifleri uyarılır, kol ya da beldeki ağrı şiddetli hissedilir. Beldeki fıtıklarda baskıya uğrayan sinir bacağa gittiği için bacakta, boyunda ise kola gittiği için kolda ağrı hissedilir.

Boyun hareketli bir organ olduğu için herkeste erken yaştan itibaren eskimeye başlar. 17-18 yaşındaki insana MR çekildiğinde bile radyolog mutlaka bulgu bulur. Belli yaşın üstündeki kişi için MR’da görülen her bulgu tedavi edilmek zorunda değildir, çok az sayıda hasta için ameliyat gerekir. Yatak istirahati başta olmak üzere yüzme, yürüme gibi sportif aktivitelerle, bel-karın kasları kuvvetlendirilerek iyileşme sağlanabilir. Boyun ameliyatı bele oranla daha az yapılır. Çünkü boynun görevi kafayı taşımaktır bele oranla yükü az, toleransı fazladır.

Doğru bilinen yanlışları düzeltmek şart!

Bel ve boyundaki ağrı için kişi ortopedi uzmanına gitmemelidir. Şikayetlere tespit ve tanı koyabilecek doğru uzman beyin ve sinir cerrahıdır. Hasta kontrol edildiğinde dirseğin itilmesi-çekilmesi, bileğin içe ya da dışa döndürülmesindeki güçsüzlük sonucunda sinir kayıpları bulunur. MR görüntüsü, şikâyet ve muayene bulguları ile uyumlu tedavi belirlenir. Ancak ciddi-belli düzeyde kayıp varsa ameliyat yapılır. Ufak tefek şeyler ameliyat edilmemelidir.

Ne zaman ameliyat kararı alınmalıdır?

Hasta kişinin sinirinde kayıp söz konusu değilse ilk tedavi; 15-20 günlük sıkı yatak istirahati olmalıdır. Yaşam kalitesi bozulduğunda ancak ameliyat gündeme gelebilir.

Boyundan başlayıp kola yayılan özellikle de uykudan uyandıran ağrı, güç kaybı, uyuşma, eldeki becerisizlik tablosu ameliyat sebebidir.

Farklı ameliyat yöntemlerine DİKKAT!

Cerrahın kullandığı teknik, ameliyatta açtığı yaranın şekli; omurganın kafayı taşıma gücünü bozabilir. Tamir etmek zorunluluğu oluştuğunda bölgeye kafes, vida, plak ya da kemik hatta son zamanlarda protez konur.

Minimanil İnvasiv: Daha az cerrahi, Daha hızlı iyileşme

Hastanın şikâyeti ne? Ağrı… Ağrının nedeni? Çünkü sinirin üstünde baskı var… Bu baskıyı yapan fıtık olabilir… Hastada yaşlanmaya bağlı bağların kalınlaşması, kemik çıkıntısı ya da üçü bir arada yaşanan şikayetlere neden olabilir. Kısacası kanala ait odaya gecekondu kurulmuş. Burada olmaması gereken yapılar sinirin alanını işgal ediyor. İşgal ettiği için sinirin beslenmesi bozuluyor. Sinir en önemli doku olduğu için koruyucu mekanizmalarla kanlanma devam eder. Sinirin kanlanmasında bir sorun oluştuğunda ise alarm çalar, beyne sinyal gönderilir; kişi bunu şiddetli ağrı olarak hisseder. Çözüm: Vücudun anatomisine en az hasarla oradaki sorunu çözmek…

Klasik boyun fıtığı ameliyatları sağ taraftan yapılır. Mikro cerrahide Servikal Diskektomi adı verilen yöntemle omurgayı taşıyan sisteme dokunmadan, 1-1,5 santimlik kesikle kemiğin altından karşıya geçilir. Ağrıyan kolun karşı tarafından mikroskop ile girilerek, sorun düzeltilir. (‘Kasnak’ adı verilen ‘Anülüs’ yapısının çok az kısmından girilip, fıtık temizlenir başka bir deyişle binanın kolonları muhafaza edilip, pencereden girip çalışılmasıdır) Omurganın taşıma gücüne zarar verilmez çıkarken de tamire gerek kalmaz. Ayrıca cilt altından alınan yağ, boşaltılan yere tekrar konulduğunda oradaki eklem kemiklerinin kaynaması engellenir. Bu ameliyat deneyim, el becerisi gerektirir. Çok fazla yaygınlaşmamasının sebebi budur…

Ameliyattan üç saat sonra hasta yatağından kalkar, beş-altı saat sonra evine gider, korse takmaya gerek kalınmaz, dikiş olmaz, iki gün sonra banyo yapar, iki hafta sonra rutin hayatına döner.

*Lazer ya da Radyofrekans

Bu teknik disk çekirdeğinin içindeki belli bölümü yakmak-küçültmek, disk üzerindeki sinir basısını azaltmak mantığına dayanır. İğne ile omurga aralığındaki disk çekirdeğine girilir, lazer ya da radyo frekans adı verilen yakıcı yöntem kullanılarak doku yakılır. Doku yandığı-buharlaştığında diskin basıncı düşer. Teori de mantıklı görünen tedavi fıtıkta yırtık varsa uygulanamaz. Yani ‘Anülüs’ adı verilen yapı yırtılıp, parça doğrudan sistemin dışına çıkıp, sinire basınç yapıyorsa bu tedavi önerilmez.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.