Çocuğunuzla Yıldızınız Barışıyor mu?

Çocuğunuzla Yıldızınız Barışıyor mu?

O, dünyadaki en değerli varlığınız. Öyle ki tüm hayatınız, geleceğiniz, hayalleriniz, ümitleriniz, korkularınız, endişeleriniz hepsi ama hepsi ona bağlı.  O iyiyse iyisiniz, o mutluysa mutlusunuz, o başarılıysa başarılısınız. Yine de bazen sanki… Kıyametler kopuyor evde gök gürültülü, sağanak yağışlı bir bahar havası gibi. Arkasından güneş açıyor belki de ama yine de aklınızda o soru; Her şeyi ile benden bir parça olan bu çocukla neden anlaşamıyorum? Peki sorunuzun cevabının yıldızlarda olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

Gezegen uyumları, aile içindeki iletişimde de önemli roller oynar. Birbiri ile olumlu açılara sahip olan Merkür her zaman uyumlu bir iletişim getirirken, birbirini görmeyen ya da bir birine zıt açılar yapan Merkür de iletişimi zorlar. Haritalarınızın yorumlanması sonucunda, burç ve gezegenler arasındaki uyum ile ilgili pek çok detayı öğrenebilir ve aile içi iletişimi geliştirebilirsiniz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle, bu ayki yazımı burçlara göre çocuklara ve bu çocuklarla iletişimin püf noktalarına ayırdım. Burada ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşı’na katılan büyüklerimizi saygı ve rahmet ile anmadan geçemeyeceğim. Bugün sahip olduğumuz her şey onların kendi canları pahasına yaptıkları fedakârlıkların sonucu. Bu güzel bayramın da çocuklara armağan edilmesi, hepimizi gururlandırıyor.

Koç Burcu: Koç burcu çocukları, baharın sabırsız bebekleridir. Zodyak’taki ilk burç olan Koç, ateş elementinin öncüsü niteliğindedir. Yönetici gezegeni de Mars’tır. Bu çocukların hayatta öğrenmeleri gereken en önemli ders, sabırdır. Çok aceleci, çok hevesli ve çok konuşkan olabilir, pek çok projeye aynı anda başlayabilirler. Ancak bitirmek için desteğe ihtiyaç duyarlar. Ödev yapmak için konsantrasyonlarını toplamaları zordur. Yine de çok zeki oldukları için eğitimlerinin ilk yıllarında sınıfın üstünde bir başarı gösterebilirler. Onlardan uzun uzun odaklanmaları beklenmemeli. Kısa kısa çalışma programları hazırlanmalıdır. Tabii bir de spor için bol bol zaman. Spora yatkındırlar.

Boğa Burcu: İnat mı dediniz? Burçlar kuşağında Boğa Burcu çocuğun eline su dökebilecek çok az burç vardır, bence de yoktur. Toprak elementinin, sabit niteliğindeki Boğa Burcu’nun (kendine göre) her fikri mükemmeldir. Bu nedenle de değişmez. Değiştirilemez. Değişime zorlandığı her anda o yıkıcı Boğa öfkesi çıkar gelir. Öfke nöbetleri yaşanabilir. Boğa Burcu çocuklar, konfor alanlarına çok önem verir. Onlar bu dünyaya Venüs’ün hediyeleridir. Güzellik ve estetikten hoşlanır, dış görünüşlerine önem verirler. Giyim zevkleri belki ebeveynlerine göre değişik olabilir ancak, kesinlikle kendi arkadaş grupları içinde bir önemi vardır. Harekete geçmeleri zordur. Ancak başladıkları işi layıkıyla bitirirler. Onların keyif alacağı projeler, sanatsal etkinlikler, açık havada yapılacak yürüyüşler odaklanmalarına yardımcı olacaktır.

İkizler Burcu: “Geçiyor televizyonun karşısına, ödevlerini de açıyor. Ders mi yapıyor, televizyon mu izliyor bilemiyorum. Arada da akıllı telefonuyla mesajlaşıyor’’. Bu sözü kaç ikizler, yükselen ikizler annesinden duydum, tahmin edemezsiniz. Merkür’ün bu hızlı çocukları aynı anda birkaç işi bir arada başarı ile yapabilme becerileriyle doğmuştur. Hava grubunun değişken niteliğindeki bu çocuklardan bir yerde uzun süre kalmalarını istemek haksızlık olur. Ders programları onların hareket etme ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Sürekli merak ettikleri için de, bir şeyleri onlara dikte etmek yerine kendi merakları ile keşfetmeye yöneltmelidir. Teorik derslerdense, pratik dersleri daha çok severler. Uygulamalar ile dersleri pekiştirmek, saatler sürecek test çözmekten daha yararlı olacaktır.

Yengeç Burcu: Benim için annesini en çok seven burçtur. Yöneticisi Ay’dır. Ay, haritada anneyi sembolize eder. Yengeç Burcu çocukları annelerine karşı ya aşırı bağlı olma eğilimi içindedir ya da anneleri ile sürekli çatışırlar. Her hali ile bu gruptaki çocuklarla iletişim kurmak, koydukları duvarlar nedeni ile zor olabilir. Kendilerini ifade etmekte zorlanabilir ve ağlamaya meyilli olabilirler. Kendilerini özgürce ifade edebilecekleri alanlar yaratmak çok önemlidir. Bırakın, çocuğunuz kabuğundan yavaş yavaş çıksın. Onu sakın başkalarının çocukları ile, kuzenler hatta kardeşler ile karşılaştırmayın. Aşırı derecede küsme ve kabuğuna çekilme eğilimi içindedirler. Ödevlerini mutfakta annelerin yakınında yapmaktan keyif alabilirler. Bu nedenle mutfak masası evde en sevdikleri köşe olabilir.

Aslan Burcu: Kraliyet ailesinin minik mensuplarına selam verin. Her biri bir küçük prens ya da prensestir. Yönetici gezegenleri güneş olduğu için, girdikleri her ortamda ışıldarlar. Her zaman ilgi odağı olmak isterler. Sürekli motive edilmelilerdir. Eleştiriye asla gelemezler. Biraz da tembellik eğilimleri olabilir. Öyle ya, odasını toplayan, bulaşıkları makineye yerleştiren, annesine ev işlerinde yardım eden kaç prens ya da prenses olabilir. Görev ve sorumluluk bilinci erken yaşlardan itibaren sürekli anlatılmalıdır. Olumlu geri bildirimler ile yönlendirilmelidirler. Asla başkalarının yanında eleştirilmemeli ya da aşırı övülmemelidirler. Kendilerine ait bir alanlarının olması, ders yapmalarını kolaylaştıracaktır.

Başak Burcu: Merkür’ün çalışkan çocukları Başak burçlarıdır.  Toprak elementinin, değişken niteliğindedirler. Biraz evhamlı olabilirler. Hava esiyor mu anne, hırkamı da alsak mı? Sorusunu üç yaşında sorabilen çocuklardır. Matematik ve hesaplamalara doğuştan yatkınlıkları vardır. Maddi konularla çok ilgilidirler. Doğuştan finansçı gibidirler. Paranın değerini oldukça iyi bilirler. Kendilerini başarıya götürecek yolda azimle adım adım ilerlerler. Ancak bu çocukların eleştirilerine dayanmak gerçekten çok zordur. Zaman zaman küstahlaşabilirler.

Terazi Burcu: Bu çocuklar, dünyaya sanat, renk ve ahenk getirmek için doğmuş gibidirler. Tıpkı Boğa burçlarında olduğu gibi onların da yönetici gezegenleri Venüs’tür. Hava elementinin öncü niteliğindedirler. Adalet duyguları çok gelişmiştir. Hak ve haksızlık. Bu iki kavram onların karar verme süreçlerini çok etkiler. Bu nedenle de bazı konularda çok ciddi kararsızlıklar yaşayabilirler. Verecekleri kararın herkes için adil olduğuna inandıkları zaman son sözü söyleyebilirler.  Ders çalışacakları zaman uzun bir hazırlık döneminden geçerler. Işık, masa, oturacakları sandalye, itinayla kontrol ederler ve ancak en konforlu oldukları anda çalışmaya başlayabilirler. Bu çocuklara sabır ile yaklaşmak önemlidir. Seçenekler özenle tek tek açıklanmalıdır. Böylelikle karar süreçleri kolaylaşır ve hızlanır. Her türlü sanatsal faaliyetleri desteklenmelidir.

Akrep Burcu: Burçlar kuşağının en gizemli çocuklarıdır. Su elementinin sabiti niteliğindedirler. Küçük yaşlardan itibaren gizemli olaylara merak duyarlar. Ölüm ve ölümden sonraki hayat ile ilgili zor sorular sorabilirler.  Bu çocuklar gururlarına aşırı düşkündürler. Aslan çocukların aksine, sürekli olumlu motivasyona çok ihtiyaç duymazlar. Özellikle güçlü sezileri ile bir yöne yönlendirildiklerini hemen hisseder ve anında hiç beklenmedik tepkiler verebilirler. Akrep burcundaki çocukların hafızaları çok güçlüdür. Hiçbir söz ve hareketi unutmazlar. Yeri ve zamanı geldiğinde en ufak bir detayı bile ebeveynlerine karşı ustaca kullanabilirler. Bu nedenle hem anneler hem de babalar, çocuklarına karşı hem söz hem de davranışlarında son derece tutarlı olmalıdır.

Yay Burcu: Bana göre Zodyak’taki en eğlenceli ve afacan çocukları bu burçtandır. Keşfetmek için doğmuşlardır. Okula her gün aynı yoldan gitmek onlar için çok can sıkıcı olabilir. Yeni yollar keşfetmek için servis aracından kolaylıkla firar edebilirler. Amaçları ne ortalığı karıştırmak ne de başlarını belaya sokmaktır. Sadece içlerindeki merak duygusunu tatmin etmek için yeni keşiflere çıkmışlardır. Rutin alışkanlıklar bu çocukları hasta eder. O zamanlarda çok fazla alaycı ve kontrol edilemez davranışlar sergileyebilirler. İçlerindeki keşfetme duygusunu pozitif bilimlere, felsefeye yöneltirlerse hayatın her alanında son derece başarılı olurlar.

Oğlak Burcu: Çocuğunuz kırklı yaşlarda doğmuş gibidir. Zaman zaman hanginiz anne-baba, hanginiz çocuk… Bu kavramlar karışabilir. Çok hırslıdır. Sürekli liderliğe oynar. Toprak elementinin öncü niteliğini taşır ve yönetici gezegeni de Satürn’dür. Hadi beraber parka gidelim, biraz oyun oynayalım teklifine minik Oğlak’lar muhtemelen ‘’çok çalışmam lazım çok’’ diye cevap vereceklerdir. İçine kapanık ve karamsar olabilirler. Otoriteye büyük saygı duyarlar. Ancak doğru bildiklerinden de asla şaşmazlar. Bu nedenle hiç beklenmeyecek şekilde inatçı ve uzlaşılmaz olabilirler. İlgi alanlarını sosyal faaliyetlere yöneltmek yararlı olacaktır.

Kova Burcu: Kova burcu çocukları sanki biraz farklı gibidir.  Hem sezgileri güçlüdür, hem de zekaları. Sosyal ve iletişim becerileri de gelişmiştir. Kendi küçük gruplarının lideridirler. Otoriteye, -eğer adaletsiz ve yetersiz olduklarını hissederlerse- şiddetle baş kaldırabilirler.  Bu anlamda söz geçirilemez çocuklar olarak tanımlanmaları mümkündür. Kova burcundaki çocuk ile iletişim kurarken asla restleşmeyin ve onu asla küçümsemeyin. Tehdit de bir işe yaramayacaktır. Onun ilgisini çekecek çeşitli faaliyetler, zekasını zorlayacak çeşitli deneyler ve çalışmalar son derece yararlı olacaktır. Seveceği türden kitapları okumasına izin verin ve kendi kitaplarını seçmesi için onu destekleyin. Edebiyata ve okumaya olan doğal yeteneği ile pek çok konuyu keşfedecektir.

Balık Burcu: İşte burçlar kuşağının en hayalperest çocukları. Zorlu bir matematik problemini çözerken ya da sınıfta öğretmenleri ders anlatırken dalıp gider. Balık dehasını hiç hafife almayın, çünkü dehasıyla ünlü Einstein de Balık Burcu’dur. Balık burcundaki çocuğunuzun hayal dünyasını besleyin. İlhamını aktarabileceği fırsatları tanıyın. Bu romantik kalpli, duygusal çocuklar içlerinde çok büyük bir potansiyel barındırırlar ve bu potansiyel doğru değerlendirildiğinde, çok başarılı olurlar. Balık burcu çocuklar zaman zaman çok dağınık olabilir ve bunun farkına varmazlar. Bu gibi durumlarda, onları usulca ikaz ederek farkındalıklarını artırmak yararlı olacaktır.

 

YAZAR BİLGİSİ
Hergün güncellenen haberleri ve birbirinden özel yazarları ile takipçilerine çok özel bir dünyanın kapılarını aralayan SAGLİKVEYASAMDERGİSİ.com.tr, internette dergi standartlarında takipçilerine sağlıklı yaşamın renklerini sunuyor. Sağlıklı Yaşamın Pusulası’ olan www.saglikveyasamdergisi.com.tr sitesi Sağlık & Yaşam Dergisi’nin yazılı basındaki başarısının sanal ortamdaki en büyük destekçisidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.