Çocuk İçin Ortodonti Zamanı

Çocuk İçin Ortodonti Zamanı

Ortodonti tedavisi çocuklardaki diş şekil bozukluklarını gidererek, daha sağlıklı dişlere kavuşmayı sağlar. Yaz tatili döneminde başlanıldığında çocukların tele alışma sürecini atlatma ve tedavinin daha başarılı ilerlemesini sağlar.

Çağdaş Kışlaoğlu
Diş Hekimi ve Protez Uzm.

Ortodonti tedavisindeki olası yan etkiler çocuklar yaz tatilinde iken daha rahat giderilir. Dişlere uygulanan braket ve diğer tedaviye yardımcı malzemeler ağız içinde oluşan küçük tahrişlere neden olabilir.

Ortodonti tedavisi, yeme ve diş bakımı alışkanlıklarında ciddi değişikliklere neden olmaktadır. Asitli içecek tüketmekten, sert gıdalar yemekten kaçınması gereken çocuklar, bu dönemde tedaviye adapte olma konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilir. Dişlere de özel bir bakım ve özen gösterilmesi gereken bu zaman dilimi, yaz tatilinde daha rahat geçirilmektedir.” Özellikle ebeveynlerinin gözetiminde olan çocukların ihtiyaçlarının giderilmesi ve tedavinin başarıyla yürütülmesini sağlıyor.

Çocuklarda sorunlu diş belirtileri
Çocuğun ağız ve diş yapısındaki bozukluklar onu sağlık açısından tehdit edebildiği gibi, görünüm olarak da zamanla rahatsız eder. Bu nedenle tedavi gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir;

-Önde konumlanmış çapraşık dişler,

-Süt dişlerin erken ve geç kayıpları,

-Dengeli durmayan ağız ve çene yapısı,

-Çiğneme ve konuşma gibi işlevlerde ağzı kapama zorlukları,

-Çene yapısın geride veya çok önde olması,

-Alt ve üst dişlerin birbirine doğru şekilde temas etmemesi gibi durumlarda Ortodonti tedavisine başvurulur.”

Ortodonti tedavisi uygulamazsa neler yaşanır?
Çocuk yaşlarda tedavi edilmeyen ortodontik problemler ileri yaşlarda estetik görünüm bozuklukları ve buna bağlı psikolojik sorunlar, diş kanamaları, diş eti rahatsızlıkları ve konuşma zorluğu, ağız kokusu, diş kayıpları ve de dişleri temizleme zorluğu yaratabilir.

Renkli diş telleri
Çocukların bir çoğu bu telleri kullanmak istemiyor. Görüntüsünden rahatsızlık duyan çocuk hastalar için seramik diş renginde teller ve görünmeyen tellerde kullanılabilir. Dişlerin ön yüzeyine değil de arka yüzünden uygulanabilen teller de, bu sorunu yaşayan hastalar için önerilebilir. Kullanmak istemeyen çocuklar için renkli teller ile bu tedavi yöntemi daha sevimli bir hale getirilebilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.