Çocuklarda Panik Bozukluk

Çocuklarda Panik Bozukluk

Çocukta panik atak tablosu kalp çarpıntısı, nefes darlığı, beklenmedik zamanlarda ortaya çıkar. Tekrarlayan yoğun korku, rahatsızlık dönemleri görülebilir.

Dr. Ayten Erdoğan

Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Çocuk ve ergenlerde görülen panik bozukluk karşısında ebeveynlerin dikkatli olmaları gerekir. Panik bozukluk yaygın görülen ve tedavi edilebilen rahatsızlıktır. Çocuk ve ergenlerde kalp çarpıntısı, nefes darlığı gibi belirtilerin eşlik eder. Beklenmedik zamanlarda ortaya çıkar ve tekrarlayan yoğun korku veya rahatsızlık dönemleri şeklinde görülür. Birkaç dakika ile birkaç saat boyunca devam edebilir ayrıca panik ataklar çoğunlukla önceden hiçbir uyarı vermeden ortaya çıkar.

Panik atak belirtileri nelerdir?
Panik atak belirtileri şunlar olabilir:
Aşırı derecede korkulu olma (çok kötü bir şey olacak duygusu)
Kalbin hızlı veya şiddetli bir şekilde çarpması
Sersemlik veya baş dönmesi
Titreme veya sarsılmalar
Gerçek dışılık hissi
Ölüm korkusu
Kontrolü veya aklını kaybetme korkusu

Panik bozukluk tedavi edilmezse ne olur?
Panik bozukluğu çoğunlukla ergenlik çağında ortaya çıkmakla birlikte, çocuklukta başladığı da olur ve bazı hallerde ailede devamlılık gösterebilir. Teşhis ve tedavi edilmemesi durumunda panik bozukluğu ve yol açtığı komplikasyonlar ciddi sonuçlar doğurabilir.Panik ataklar ergenin ilişkilerini, okul durumunu veya normal gelişimini bozabilir.Panik bozukluğu olan çocuklar panik atak geçirmeseler bile sürekli kaygı duymaya başlayabilirler.Bazıları panik atağın ortaya çıkabileceğini veya yardım bulamayacaklarını düşündükleri ortamlardan kaçınabilirler. Örneğin okula gitmek veya ailesinden ayrılmak istemeyebilirler. Ağır vakalarda çocuk veya ergen evden çıkmaktan dahi kaçınabilir. Panik bozukluğu olan çocuk ve ergenlerde ağır depresyon gelişebilir ve intihar riski artabilir.
Kaygıyı azaltmak amacıyla panik bozukluğu olan ergenler alkol veya uyuşturucuya da başvurabilir.

Panik bozukluk nasıl teşhis edilir?
Panik bozukluğunun teşhisi güç olabilir. Bu da çocuğun birçok fiziksel muayene ve testten geçmesine neden olabilir. Doğru bir şekilde değerlendirilmesi ve teşhis edilmesi durumunda panik bozukluk çoğunlukla tedaviye iyi yanıt verir.
Panik atak belirtileri olan çocuk ve ergenler öncelikle çocuk doktoru tarafından değerlendirilmelidir. Belirtilerin altında yatan başka bir fiziksel hastalık veya durum belirlenememesi durumunda bir çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı hekim tarafından kapsamlı bir değerlendirme yapılmalıdır.

Tedavi yöntemleri nelerdir?
Etkili olan çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Bazı ilaçlar panik atakları durdurabilmektedir. Psikoterapi de çocuk ve ailenin stres veya çatışmaları azaltma yollarını öğrenmelerine yardımcı olabilmektedir. Ayrıca özel bazı tedavi yöntemleri ile çocuğa anksiyeteyi (kaygı) ve ortaya çıkan panik atakları kontrol etmesi öğretilebilmektedir.
Panik bozukluğu olan çocuk ve ergenlerin çoğu ilaç ve psikoterapinin birlikte kullanıldığı tedavilerden fayda sağlamaktadır. Tedavi ile panik ataklar genellikle durdurulabilmektedir.
Erken tedavi ile panik atağın yol açtığı agorafobi, depresyon ve madde kullanımı gibi komplikasyonlar da önlenebilmektedir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.