Çocuklarda Yaz İshallerine Dikkat!

Çocuklarda Yaz İshallerine Dikkat!

Yaz sıcakları büyükleri olduğu kadar küçükleri de etkiliyor. Hava sıcaklığının arttığı bugünlerde çocuklarda ishal vakaları da artışa geçmeye başladı.

Dr. Ayşe Ayzıt Atabek

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Yaz aylarının gelmesiyle artan hava sıcaklıkları, birtakım sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor. İçme sularındaki ve kullanılan sulardaki mikroplar, yıkanmayan meyve ve sebzelerin yenmesi, elleri yıkamadan yiyecekleri yemek gibi nedenler, çocuklarda ishale davetiye çıkarmaktadır. Sıcaklarla birlikte mikropların daha hızlı ürüyor olması da çocuk ishal vakalarındaki artışı tetiklemektedir. Küçük bebeklerde ve oyun çağındaki çocuklarda sıklıkla görülen ishal vakalarında, çocuklarda çok fazla sıvı kaybı meydana gelmektedir. Yetişkinler ishal vakalarında sıvı kaybını karşılayabilmekte ama çocuklar bu sıvı kaybını fazla karşılayamadıkları için çocuklarda ağır dehidrasyonlar ve buna bağlı olarak beynin, böbreklerin ve diğer organların zarar görmesi söz konusu olmaktadır.

Yağlı Gıdalar ve Abur Cubur İshale Tetikliyor

Önce kusma, sonra hafif bir karın ağrısı, halsizlik, baş ağrısı, hafif ateş gibi belirtilerle ortaya çıkan ishalde, önemli olan ise sıvı kaybını karşılayabilmektir. ıshalli çocukların hastanede yatırarak tedavi edilmesi daha doğrudur. Sıvı kaybının karşılanabilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı tozları ve ishal sıvılarını kullanıyoruz. Evde hazırlanılmaya çalışılan sıvıları ise kesinlikle önermiyoruz. Çünkü bu sıvıların içerisine konulan maddelerin oranları tutturulamayabiliyor. Bunun yerine aile hekiminin yazdığı ‘ors’ denilen sıvıları kullanmak daha doğru.” İshal vakalarında ise aileler çocuklarına en çok hamburger, patates kızartması, çikolata gibi hem yağlı yiyecekleri hem de abur cuburları vererek hata yapmaktadır. İshali daha çok tetikleyen bu gıdaların aksine çocuğa, “ishal diyeti” denilen yağsız, az şekerli gıdaların verilmesi gerekmektedir. Haşlanmış patates, muz ve pirinç gıdası ishalde alınması gereken gıdalardan ise sadece birkaçıdır.

Bol Bol Su İçirilmeli

İshalden korunmak için özellikle sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması ve el temizliği çok önemlidir. Çocuklar ishal döneminde iştahtan kesilir. Böyle durumlarda iştahsızlığının önüne geçmekten ziyade, çocuğun sıvı kaybını karşılayabilmek çok daha önemlidir. İşte bu dönemde biz ailelere, çocuklarına bol bol su içirmelerini öneriyoruz. Ayrıca ishal, küçük bir bebekte görülüyorsa o zaman annesinin bebeğini bol bol emzirmesini istiyoruz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.