Çocukları Pestisitten Korumak ŞART

Çocukları Pestisitten Korumak ŞART

Dünya genelinde kullanılan 4 milyon ton pestisitin 200’den fazlası çok tehlikeli kategoride yer alıyor. Çocuk sağlığı için ciddi tehdit oluşturan pestitler anne karnından başlayarak zihinsel-bilişsel-fiziksel gelişimi olumsuz etkiliyor. Türkiye’de 23 milyon çocuk var ve 19 milyon çocuk 14 yaş altı yani risk grubunda…

—-

Dr. Bülent Şık

Gıda Mühendisi-Yazar

Dünya genelinde kullanılan 4 milyon ton pestisitin 200’den fazlası çok tehlikeli kategoride yer alıyor. Kanser, biyolojik çeşitliliği çok ağır bir şekilde tahrip ediyor ya da çocuk sağlığını için ciddi tehdit.

Çocuklar niçin daha çok etkileniyor?

Çocuklar toksit kimyasalları bünyesinden kolay ve kısa zamanda atamaz. Yetişkinlere oranla 4-5-6 kat daha fazla kalır. Ayrıca çocuklar yetişkinlere oranla daha fazla solunum yaptığı için havadaki kirleticileri daha fazla alır. Kan-beyin bariyeri gibi sinir sisteminin toksit kimyasallardan etkilenmesine engel olacak bir takım fizyolojik sistemler henüz olgunlaşmamıştır. Örneğin çocuklarda dikkat eksikliği, hiper aktivite, otizm, bilişsel yetilerde gerileme gibi daha çok öğrenme-muhakeme etme, akademik başarıyla ilişkilendirilen beceri-yeteneklerde gerilemeler gözlenir.

Kullanılan pestitlerin üçte biri hormonal sistem üzerinde olumsuz etkiler gösterir. Mesela çocuklarda görülen erken ergenlik, cinsiyet gelişimi, özellikle anne karnındaki gelişime bağlı olarak birtakım anomaliler görülebilir.

Pestitleri gıdadan uzaklaştıracak teknik bir yöntem maalesef henüz yok. Burada kullanımı azaltmak, mümkünse sıfırlamak bir hedef olarak seçilmeli, kamusal olarak pestit kullanımını azaltacak hangi politikalar uygulamalıyız?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.