D Vitamini ve Covid-19

D Vitamini ve Covid-19

Covid-19 hastasının ağırlaşma nedeni sitokin fırtınasının karşıtı yönde D Vitamini hareket eder. D Vitamini bir taraftan iltihap yapıcı sitokinleri azaltırken diğer taraftan da iltihap önleyici sitokinleri artırır yani vücuda bir denge verir.

Prof. Dr. Metin Başaranoğlu

Gastroenteroloji Uzmanı

Covid-19 pandemisi yönelik aşı ve ilaç çalışmalarında D vitamini ile virüsün etkisini azaltabileceğine ilişkin açıklamalar gelmeye başladı. İnsan vücudundaki D vitamin düzeyi ile Covid-19 arasındaki ilişki bir araştırma sonucu ile açıkladı.

Covid-19, hastaların büyük bölümünde yüzde 80-85 hafif seyreder, destek tedavi yaklaşımları ve evde tam izolasyon ile iyileşir. Ancak, hastaların yüzde 15-20 kadarı ateş-kuru öksürüğün yanı sıra solunum sıkıntısı da çeker. Bu grupta yer alan hastaların yatarak tedavi görmesi gerekir. Hatta bu grubun içerisinde yer alan ve durumu daha da ağır olan hastaların da yüzde 5-10 yoğun bakımda tedavisinin sürdürülmesi gerekebilir. Araştırmacılar, Covid-19 hastalarını, hastalığı hafif geçiren, hastaneye yatması ve yoğun bakım gerektiren kritik ağır vakalar olarak gruplandırdı. Daha sonra bu 3 grup hastayı D vitamini düzeyi açısından karşılaştırdı. Görüldü ki; yoğun bakımda yatması gereken hastalarda D Vitamini düzeyi en düşüktü. Ayrıca, hastaneye yatması gerekecek kadar durumu ağır olan fakat henüz yoğun bakım gerektirmeyen gruptakilerin D Vitamini düzeyi ise hastalığı hafif geçirenlerden daha düşüktü. Bu çalışma ve ardı sıra yapılan diğer çalışmalar destekleyici sonuçlar verdi. Araştırmacılar, D Vitamini seviyesini normal aralığın içerisine hatta üst sınıra yakın bir noktada tutmanın Covid-19’a karşı koruyucu olabileceği hatta yakalanılan hastalığın daha hafif geçirilmesine katkıda bulunabileceği sonucuna vardı. Yapılan çalışmalara göre, normal veya normalin üst sınırına yakın D Vitamini seviyesi COVID-19 hastalarında iyileştirici role de sahiptir.

Koruyucu ve iyileştirici etkileyere sahip olmasını sağlayan özellikler…

Birincisi, D Vitamini, Covid-19’a neden olan yeni tip Koronavirüsün ilişkili olduğu ACE2 ile etkileşim halindedir. İkincisi, hücre içerisinde oxidant stresi azaltır, bunu da başlıca anti-oksidan olarak bilinen glutatyon yapımını artırarak yapar. Üçüncüsü ve en önemlisi ise D Vitamini, Covid-19’da hastalığın ağırlaşmasının altında yatan sitokin fırtınasının karşıtı yönde hareket eder. D Vitamini bir taraftan pro-inflamatuar (iltihap yapıcı) sitokinleri azaltırken diğer taraftan da anti-enflamatuar (iltihap önleyici) sitokinleri artırır yani vücuda bir denge verir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.