Değişim-Dönüşüm Karması Burçları Nasıl Etkileyecek?

Değişim-Dönüşüm Karması Burçları Nasıl Etkileyecek?

Pluto ve Satürn 12 Ocak 2020’de Oğlak burcunda kavuştular. Pluto, Satürn kavuşumu 33 yılda bir gerçekleşse de bir burçta kavuşum haline gelmeleri 500 yıl sürüyor. Bundan bir önceki kavuşumları ise 1518 yılında gerçekleşmişti. Tutulma etkilerinin zaman aralığı göz önüne alınırsa, Martin Luther King’in ‘’Endüljansın Kuvvetine Dair Tezler’’ yayımının zamanlamasının da ne kadar manidar olduğu aşikardır. Burçlara göre, karmanın bize fısıldadığı değişim ve dönüşüm alanlarını öğrenmek ister misiniz?

Filiz Yaşar Zorka

Astroloji Uzmanı

Karma, Sanskritçe’den dilimize geçmiş olan bir sözcüktür. Yapmak, etmek, eylemek fili ile özdeş sayılabilir. Aslında ‘’ne ekersen onu biçersin’’ ve ‘’etme bulma dünyası’’ deyimleri ile de bizim kültürümüzde yüzyıllardır var olan bir anlayışın ürünüdür.

Karma, yaptığımız her şeyden, söz, davranış ve düşüncelerimizden sorumlu olma halidir. Varoluş sorumluluğunu bizzat kendimize yükler ve bu sorumluluğa uygun davranış modelleri geliştirmemizi bekler. Bu davranış modelinin özü ise saygıdır. Saygılı olmak, saygılı davranmak ve saygılı yaşamak zorundayız. Önce kendimize, sonra da başkalarına karşı. Nezaketimiz önce kendimize, sonra da çevremize. İşte tam da burada bedenimizin ve ruhumuzun ihtiyaçlarını önemsemeli, duymalı ve de karşılamalıyız. Farkındalık budur. Bir ruh olarak kendimizin farkına varmalı ve bir ruh olarak kendi varlığımızı onurlandırmalıyız. Daha sonra, durgun bir göle atılan taşın etrafındaki dağılan daireler gibi bu durum dalga dalga yayılacaktır. Yayılan dalgalar, sevgi ve kabul edişin frekansıdır. Değişim içten ve özden başlar. İçten başlayan değişim ve dönüşüm, beraberinde yepyeni olasılıkları getirir ve her bir olasılık en az bir mucizeye gebedir.

Değişim ve dönüşüm kaçınılmaz olmakla beraber, değişim korkutucu gelebilir. Alışılagelmiş davranış ve düşünce kalıplarının değişmesi ve yenilenmesi zaman zaman korkutucu olabilir. Alışkanlık, başlı başına bir konfor alanı sağlayabilir ve bu konfor alanının içi ne kadar acı verici olursa olsun, bağlayıcı olabilir.

Çaresizlik maskesi ve kurban kimliği böyle zamanlarda en çok sığındıklarımızdır. Elimizde olsa daha iyisini yaşamaz mıydık? Şartlar bizi bu duruma soktu. Çaresiz olarak katlandık…

Peki, yaşadığımız hayat kime ait? Bize mi? Bahanelerimize mi?

Astroloji burada devreye giriyor. Gezegenler, yıldız haritası, açılar ve kalıplar yaşam yolumuzu aydınlatır. Karanlık gecelerdeki yıldız ışıkları, aydınlığa çıkmamız için bize rehberlik ederek yol gösterir.

Pluto ve Satürn 12 Ocak 2020’de Oğlak burcunda kavuştular. Pluto, Satürn kavuşumu 33 yılda bir gerçekleşse de bir burçta kavuşum haline gelmeleri 500 yıl sürüyor. Bundan bir önceki kavuşumları ise 1518 yılında gerçekleşmişti. Tutulma etkilerinin zaman aralığı göz önüne alınırsa, Martin Luther King’in ‘’Endüljansın Kuvvetine Dair Tezler’’ yayımının zamanlamasının da ne kadar manidar olduğu aşikardır.

Burçlara göre, karmanın bize fısıldadığı değişim ve dönüşüm alanlarını ise aşağıda sıraladım:

Koç Burcu: Koç ve yükselen burcu Koç olanlar için değişim ve dönüşüm kariyerlerinden geçiyor. Toplum içinde olduğunuz yerden memnun musunuz? Olmak istediğiniz yerde misiniz? Hayatınızda daha fazla başarı için ailenizi ne kadar ihmal etmiş olabilirsiniz? Sakinleyin ve düşünün. Biraz da kendiniz için yaşamaya ne dersiniz?

Boğa Burcu: Boğa ve yükselen burcu Boğa olanlar için ise kelimenin tam anlamıyla değişim ve dönüşüm içerden geliyor. Uranüs’ün devrimci etkisi sizi değer yargılarınız konusunda şiddetle zorlarken, Satürn Pluton kavuşumu da hayal gücünüzü, uzak ufuklar ile ilgili planlarınızı, yüksek öğrenim konularını gündeme getiriyor. Boğa burçları bu dönemde sınır ötesi eğitim ve çalışma planları yapabilir ve bu fırsatlarla karşılaşabilir.

İkizler Burcu: İkizler ve yükselen burcu İkizler olanlar için ise değişim ve dönüşüm temaları; eşlerin malvarlığı, miras konuları, krizler ile geliyor. Karmik yükünüz bu dönemde fazlasıyla arınacak sevgili İkizler. Sizi mutlu eden nedir? Hayatınıza yön veren düşünceleriniz nasıl değişse daha mutlu olurdunuz?

Yengeç Burcu: Yengeç ve yükselen burcu Yengeç olanlar için ise değişim ve dönüşüm konuları ilişkiler ve evlilikten geçiyor. Hali hazırdaki ilişki veya evlilik sorgulanabilir. Sevgili Yengeçler, sizi mutlu eden ilişki biçimi hangisidir? Bağımlı olmak ve bağlı olmak? Bir çiçeği aşırı sulamanın ona vereceği zararı hiç deneyimlediniz mi?

Aslan Burcu: Aslan ve yükselen burcu Aslan olanlar için ise değişim ve dönüşüm konuları iş yerleri, birlikte çalıştıkları kişiler. Hizmet ettikleri ve hizmet edilenler tarafından gelecek. Neye ya da kime hizmet ediyorsunuz sevgili Aslanlar? Ya da size kimin hizmet etmesini bekliyorsunuz? Belki de biraz daha eşitlikçi davranmanız gereklidir.

Başak Burcu: Başak ve yükselen burcu Başak olanlar için ise dönüşümün ana teması sevgi ihtiyacı. Sevgili Başak kendini ne kadar seviyorsun ve kendi değerini bilmek için ne kadar daha yaşam dersi almana ihtiyacın var. Başkalarının mutluluğu için kendini hırpalamaktan vaz geçtiğin anda hayatına çok daha fazla sevgi alabileceğinin farkında mısın?

Terazi Burcu: Terazi ve yükselen burcu Terazi olanlar için ise değişim ve dönüşüm ailede başlıyor. Ebeveynlerin bakımı gündeme gelebilir. Çocuklar ile ilgili daha fazla sorumluluk almanız gerekebilir. Evde mutlu musunuz? Daha mutlu olmak için neler yapmak isterdiniz? Harekete geçmeye ne dersiniz? Bu süreçte akışta kalmaya dikkat etmenizde fayda var.

Akrep Burcu: Akrep ve yükselen burcu Akrep olanlar için ise en önemli konular yakın çevreleri, arkadaşları, kardeşleri ve olan ilişkilerini gözden geçirmeleri gerekiyor. Arkadaşlıktan beklentiniz nedir? Arkadaşlarınızın sizden beklentisi nedir? Bu zamana kadar nelere sabrettiniz? Artık harekete geçmeye ne dersiniz?

Oğlak Burcu: Oğlak ve yükselen burcu Oğlak olanlar. Karmanın en ağır dönüşümü sizlerin omuzuna binmiş gibi duruyor. Değer yargı ve mantığınızla aldığınız kararlardan memnun musunuz? Nerede olmak ve ne yapmak sizi daha mutlu ederdi? Motivasyon kaynaklarınız ne olsaydı daha mutlu olurdunuz?

Yay Burcu: Yay ve yükselen burcu Yay olanlar için ise en önemli konular maddi konular. Geniş bir arkadaş çevreniz var. Maddiyat sizin için ne kadar önemli? Tasarrufta bulunmaya ne dersiniz? Belki de maddi kaynaklarınızı geliştirmek için fırsatlara daha fazla açık olmalısınız.

Kova Burcu: Kova ve yükselen burcu Kova olanlar da bu değişim ve dönüşümü son derece yakından hissedecek. Yıllardır biriktirdiğiniz ve bir türlü yüzleşemediğiniz nedir sevgili Kovalar. Artık kendinizi bağlarınızdan ve bağımlılıklarınızdan özgür bırakma zamanı gelmedi mi? Biraz cesaret ile çok daha iyi başlangıçlara adım atabilirsiniz.

Balık Burcu: Balık ve yükselen burcu Balık olanlar sizin için yeni bir dönem başlıyor. Hazır mısınız? Değişime direnmeyin, umut ve hayallerinizin peşinden gidin. Değişimden korkmayın ve kendinizi feda etme dürtünüzden de bir parça uzak durun. Hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz bir döneme hazır mısınız?

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.