Diş Estetiği Yüz Simanızı Değiştirir!

Diş Estetiği Yüz Simanızı Değiştirir!

Son zamanlarda çok fazla tercih edilen gülüş tasarımı kişilerin toplum içinde daha rahat gülmesi ve hissetmesi için uygulanmaktadır. Sima değişimi olacağı için dikkatli ve kişiye özel uygulanmalıdır. 

Dt. Göker Taşkınsu

Diş Hastalıkları Uzmanı

Gülüş tasarımının pembe ve beyaz estetik olarak ikiye ayrılır. Diş etlerinin diş ile birbiriyle uyumlu olması için pembe estetik ile sağlanır. Beyaz estetik ise dişin görünen kısmında uygulanır; şekil, boyutta düzenlemeler yapılır. Bu estetik uygulamalar haricinde ortodonti işlemler, bonding uygulaması, zirkonyum uygulamaları da kullanılabilir.

Gülüş tasarımında simülasyon çalışması büyük önem taşır

Günümüzde gülüş tasarımı hastaya uygulanmadan önce hastanın diş ve ağız ölçüleri alınarak laboratuvar ortamında çalışılır. Alçı model çıkarıldıktan sonra hastaya örnek çalışma uygulanır, üzerinden tekrar hastayla konuşarak karar verilir. Gülüş tasarımı uygulanmadan önce simülasyon çalışması büyük önem taşımaktadır.

Gülüş tasarımı yüz simasını değiştirir

Uygulama ile kişinin gülüşü, siması, güldüğü zaman karşı tarafın onu algılama biçimi hatta konuşma şekli bile değişebilmektedir. Gülüş tasarımı ile insanların ifadesi değişmektedir. Bu nedenle gülüş tasarımı kişiye özgü, yüz hatlarına uygun olmalıdır. Bu nedenle gülüş tasarımının standart bir şekli yoktur. Kişinin diş yapısı, diş uzunluğu, diş eti hatta dudak kalınlığı bile dikkate alınmalıdır. Hatta cinsiyete göre de gülüş tasarımları değişmektedir. Kadınlar da daha narin, kibar görüntülü tercih edilirken erkeklerde daha maskülen, iddialı ve kuvvetli görünen dişler tercih edilmelidir.

Estetik uygulamasına hemen karar verilmemelidir…

Gülüş tasarımından sonra dudaklarda bir miktar incelme meydana geldiği için dudak kalınlığı önemlidir. Dişler dışarıya doğru pozisyonlandığı zaman ince bir dudak yapısı varsa hastanın daha incelir bu da istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle gülüş tasarımından sonra ufak dolgu ve botoks ihtiyacı doğabilmektedir. Ancak bu işlemlere de gülüş tasarımından hemen sonra karar verilmemesi gerekir. Gülüş tasarımından sonra iki üç ay alışma süresi geçmeli ve alışma zamanı tanınmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.