Diş Kusurlarıyla Vedalaşın!

Diş Kusurlarıyla Vedalaşın!

Yüzün merkezinde yer alan dişler, güzellik algısının en önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Şüphesiz ki, dişlerde meydana gelen küçük kusurlar, olduğundan çok daha fazla dikkat çeker ve güzellik kavramını özel kılan gülüşü olumsuz etkiler. Daha güzel bir gülümseme için kullanılan ‘Bonding Yöntemi’ ile sorunlardan kurtulmak mümkün…

Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu

Çeşitli diş kusurları estetik kaygılarla birlikte psikolojik etkileriyle de karşımıza çıkar. Küçük çapraşıklıklar, diş arasındaki boşluklar, renk değişiklikleri gibi diş problemleri kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyerek sosyal bir fobiye dönüşür. Koruyucu diş hekimliği işlemlerinden biri olan ‘Bonding Yöntemi’, hemen hemen bütün yaş grupları uygulanarak diş kusurlarını nötralize ediyor. Çocuklar, ergenlik çağındakiler, yetişkinler ve yaşlılar görünüşlerini ve gülümsemelerini bu metot sayesinde daha da güzelleştirebilir. ‘Bonding’ tekniğinde kullanılan malzemeler (mikrofil ajanlar), doğal dişin yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir. Yöntem ile kırık dişleri tamir etmek, küçük aralıkları kapatmak dışında diş boylarını uzatmak ve diş rengini değiştirmek mümkün hale gelir.

Bonding işlemi acısız bir yöntem midir?

Bonding uygulamasında kompozit esaslı malzemeler kullanılır. Bu malzemeler genelde hamur kıvamındadır. Hekim dişin rengine uygun renk veya renkleri seçer. Bazen birkaç farklı rengi karıştırarak kişinin dişinin rengine en uygun renkleri bulur ve bu hamur kıvamındaki malzemeleri dişin yüzeyine özel bir yapıştırıcı ile yapıştırır. Bu uygulama esnasında herhangi bir uyuşturucu ürün kullanılmaya gerek yoktur çünkü acısız bir işlemdir.

Bonding dişlere zarar verir mi?

Diş kusurlarını kolayca çözüme ulaştıran Bonding yönteminin herhangi bir yan etkisi ve riski yoktur. Dişe zarar verilmediğinden kişi bonding uygulamasından vazgeçerse ve kolay uyum sağlayamazsa kolayca geri çıkartılabilir. Yöntem sırasında dişe aşındırma uygulanmadığından herhangi bir deformasyon yaşanmaz.

Kısa zamanda etkili çözüm

Bonding uygulaması kolaylıkla yapılan ve uzun vadede kalıcı çözüme ulaştıran estetik yöntemlerinin başında gelir. Bir seans ortalama 15 dakika-1 saat arası değişmektedir. Çok yoğun bir tedavi uygulanıyorsa bu süre bir saati kapsamaktadır. Bu uygulama diğer estetik işlemlere göre daha ekonomiktir. Kullanımı kendi dişleriniz gibi oldukça rahattır.

Kullanım süresi tamamen size bağlı

Kullanım süresi hastanın beslenme alışkanlıkları, ağız bakımı ve sigara kullanmasına bağlı olarak farklılık göstermekle beraber dayanıklılık süresi 5-10 yıl arasında değişebilmektedir. Bu sürenin uzaması için hastanın çok sert nesneleri (buz, şeker gibi) ısırmaktan kaçınması ve tırnak yeme gibi olumsuzluk alışkanlıklardan uzak durması gerekmektedir. Kullanıcıdan kaynaklı durumlar dışında ayrıca malzemenin kalitesinin ve diş hekiminin becerisinin de etkisi büyük. Zaman içinde Bonding uygulanan dişler, normal dişler kadar renk değişimine uğrayabilir. Cilalama ile de lekelenmeye karşı dayanıklılık arttırılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.