Dişten Kanser Teşhisi!

29.05.2019
1.528
Dişten Kanser Teşhisi!

Baş ve boyun kanserleri, erken teşhis ile tedavi edilebilen kanserler olarak bilinir ve erken belirti verir. Bu kanser türlerinin teşhis ve tedavisinde ise diş sağlığının önemli yeri bulunur.

Dr. Nihat Tanfer

Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı

Diş hekimlerinin hastalarının tedavisini yaparken gördükleri bazı belirtileri iyi değerlendirip doğru uzmana yönlendirmesinin baş ve boyun kanserlerini önlemede önemli yeri vardır.

Dudakta büyüme: Dil ve dudak kanserlerinin pek çoğu geçmeyen yara ve şişliğe neden olurken bu bölgede iltihap oluşmadıkça ağrı hissedilmez. Hastalığın ileri dönemlerinde ise kanama görülür. Yara ve şişliğin yanında boyunda da bir kitle olması durumunda en kısa zamanda bir uzmana gidilmesi gerekir. 

Kanama: Ağız, burun, boğaz ve akciğer tümörleri kanamaya neden olabilir. Tükürük veya balgamda birkaç günden fazla süren kanama görülmesi halinde kontrole gitmenin ihmal edilmemesi gerekir.

Cilt değişimleri: Baş-boyun kanserlerinin bazı türlerinde renk değişimi görülürken alın, yüz, kulak gibi cildin güneşe maruz kaldığı yerlerle, cildin farklı bölgelerinde değişiklikler gözlenebilir. Belirtiler genellikle küçük, soluk bir yara şeklinde başlar yavaş yavaş büyür ve yaranın ortasında gamze şeklinde bir çukur oluştuğu görülür. Dudakta, yüzde, kulakta iyileşmeyen bir yara bulunması halinde hemen doktora gidilmesi gerekir. Diş hekiminin hastasındaki bu belirtileri önemseyip, gerekli görmesi halinde bir onkologa yönlendirmesi hayat kurtarıcı olabilir.

Radyoterapi öncesi diş hekimine başvurmalı

Baş-boyun kanserleri nedeniyle radyoterapi gören hastalarda oluşan ağız-diş sağlığı sorunları ciddi sıkıntılara neden olabilir. Ancak alınacak tedbir ve koruyucu uygulamalar bu komplikasyonların önlenmesini sağlar. Radyoterapi uygulaması öncesinde hastaların mutlaka diş hekimine başvurmaları gerekir. Radyasyona bağlı ağız mukozasındaki hücre ölümleri genellikle tedaviden 5-10 gün sonra başlayıp 3-4 hafta sonra tamamen iyileşen ve mukozit adı verilen küçük ağız yaralarının oluşmasına neden olur.

Radyoterapinin ağızda görülen etkileri:

Işın tükürük kalitesini bozar, tükürük akışının bozulmasına bağlı olarak;

  • Ağız kuruluğu başlar ve takiben kanama meydana gelir.
  • Tükürüğün çürüğü önleme etkisi azalır.
  • Ağzı ve dişleri temizleme fonksiyonunda azalma olur.
  • Tat alma duyusu bozulur.
  • Dişlerde soğuk-sıcak hassasiyeti olur.
  • Yutma, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarında zorlanma meydana gelir.
  • Osteoradyonekroz yani radyasyona maruz kalmış kemikte hücre azalmasına bağlı oksijen yetersizliği nedeniyle gerekli iyileşmenin olmaması sonucu kemik dokusu canlılığını kaybeder.
  • Radyoterapiden sonra tedavi sahasındaki damarlarda kan akımını azaltan bir daralma ve tıkanma söz konusu olur. Yutma, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarında çok ciddi zorlanmalara neden olur.
  • Radyasyon sahasında dişeti bağlarındaki zayıflamadan dolayı olan sallanma nedeniyle sıklıkla diş kayıplarına rastlanır.

Kemoterapi ağız sağlığını bozuyor 

Baş ve boyun kanserlerinin tedavisinde uygulanan kemoterapinin de ağız içine olumsuz etkileri bulunur. Bazı kemoterapi ilaçları ağız yaraları ve iltihaplara neden olabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması; bakteri, virüs ve mantar enfeksiyonlarıyla daha sık karşılaşılması anlamına gelir. Bu durumda tat alma duyusu değişir ve yediklerinin tadı kişiye daha tuzlu, ekşi ve metalik gelebilir. Tedavide yardımcı olarak kullanılan sakinleştirici ve ağrı kesicilerin uzun süreli kullanımları da tükürük akışını azaltan ve çürük oluşumunu arttıran etkiler gösterir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.