Diyabet Hastaları Koronavirüse Dikkat

Diyabet Hastaları Koronavirüse Dikkat

Diyabet yani şeker hastalığı dünya ve ülkemizde salgın hastalık gibi yayılmaktadır. Yapılan çalışmalarda yüzde 15 oranında diyabet, yüzde 10 prediyabet toplamında yüzde 25’e yakın kan şekeri yüksekliği klinik durumu ortaya konulmuştur.

Doç. Dr. Yusuf Aydın

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı

Diyabet komplikasyonlarından önleme-korumanın en önemli yolu iyi kan şekeri regülasyonudur. Açlık ve tokluk kan şekeri, HbA1c adı verilen üç aylık ortalamanın iyi olması diyabet kontrolü açısından yol göstericidir.

Pandemi nedeniyle her gün kaç kişinin öldüğü ve yoğun bakımda olduğu bilgisi verilmektedir. Oysa her 6 saniyede bir kişi günde ise bin 500 kişi diyabet ve komplikasyonları sebebiyle hayatını kaybediyor. Ayrıca her gün diyaliz, ayak ampütasyonları ve kalp krizlerinin yüzde 50’si diyabet yüzünden ortaya çıkmaktadır. Bu rakamlar düşünüldüğünde diyabet ile mücadelede acaba yeterli özen ve dikkati gösteriyor muyuz?

Diyabet Hastalığı İçin Toplum Olarak Önlem Alınması Şart

Toplumda HbA1c seviyesi diyabet hastalarında ne kadar düşük ise kan şekeri ve diyabet kontrolü o denli iyi demektir. Ülkemizde diyabetik hastaların HbA1c oranı yüzde 8,3-8,8 arasında değişmektedir. HbA1c seviyesi yüzde 7’nin altındaki rakam ise yüzde 25 civarındadır. Kan şekeri iyi kontrol edebilen diyabet hastalarında göz, böbrek, kalp ve diyabet ayak gibi önemli komplikasyonlar daha az görülecektir. Toplum olarak diyabet hastalarının daha bilinçli olabilmesi için toplu bir seferberliğe ihtiyaç vardır. Bireysel çabalardan çok ulusal düzeyde planlama ve önlem alınmalıdır.

Diyabetin genç yaşlarda görülme sebebi obezite

Toplumda tip 2 diyabet görülme yaşı 25’li yaşlara kadar geriledi. Bu denli erken dönemlerde görülmeye başlamasının en önemli nedeni obezite artmış hızıdır. Obezitenin en önemli sebebi beslenme bozukluğu ve hareketin azalmış olmasıdır. Bu yüzden ‘sağlıklı beslenme-hareketli bir yaşam’ gerekliliği çok erken dönemlerde ilk ve ortaokuldan itibaren bireylerin beyinlerine işleyecek sosyal projelerin mutlaka hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Konu ile ilgili tedbir alınmadığında 2025 yılında her 4 kişiden birinin diyabet olacağı endişe her geçen gün oluşmaktadır. Sağlıklı toplum sağlıklı bireylerle ortaya çıkar. Sağlıklı bireylerde sağlı beslenen ve sağlıklı hareket eden kişilerden gelişir. Diyabeti önlemek ve mücadelede mutlaka ulusal bir program içine girilmesi şarttır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.