Doğal Yumurta İle Tüp Bebek

Doğal Yumurta İle Tüp Bebek

Doğal Yumurta İle Tüp Bebek,Dr.Hakan Özörnek Kadın Hast.Ve Doğum Uzm.,Dr.Hakan Özörnek,doğal tüp bebek yöntemi,tüp bebek tedavisiBebek sahibi olma hayali yaşayan birçok ailenin yeni umudu olan, yeni geliştirilen ve dünyada yeni uygulanan bir yöntem olan Doğal Tüp Bebek yönteminde kadınların normal adet döneminde ürettikleri yumurta hücreleri kullanılıyor.
Dr. Hakan Özörnek
Kadın Hast. Ve Doğum Uzm.

Bu yumurtaların üretilmesi ve yumurtlaması için çok basit, düşük dozda ilaçlar kullanılıp ve bu sayede kadının adet döneminde zaten oluşacak olan yumurtası yani doğanın seçtiği yumurta elde edilip bu yumurtaya tüp bebek işlemi uygulanıyor.
İlaçsız tüp bebek tedavisi son yıllarda dünyada uygulanmaya başlanmış olan yeni bir tedavi alternatifidir. Burada amaç hastanın normal adet döneminde yumurtaların kendi gelişmelerini beklemek ve belli bir noktada bunları toplayarak daha sonraki gelişimlerini laboratuar şartlarında yaptırmaktır. Normal tüp bebekte hastaya verdiğimiz ilaçla büyüttüğümüz yumurtaları, ilaçsız tüp bebekte bedenin dışına alıp laboratuar şartlarında büyütmekteyiz. Bu tedavinin avantajı ilaç kullanılmadığı için ilacın meydana getirebileceği her türlü yan etkiden uzak olması ve ilaç masrafının olmayışıdır.
Hastalar bu tedavide nerdeyse hiç iğne olmuyor ve hiç kan aldırmıyor. Tedavinin iki önemli dezavantajı ise: Tedavinin başarı oranları klasik tüp tedavisine oranla daha düşüktür. Diğer bir dezavantaj ise bu tedavi sadece 35 yaşına kadar olan ve yumurtalık kapasitesi normal olan hastalara uygulanabilmektedir.
Doğal tüp bebek yönteminin avantajları
Sadece uygulamada değil, gerek maliyet gerekse ilaçların dozu göz önünde bulundurulduğunda Doğal Tüp Bebek Yöntemi, bugüne kadar uygulanan tüp bebek yöntemlerinden daha avantajlı. Diğer avantajları ise:
–  Maliyetin düşük, hastaya verilen ilacın az olması
– Tedavi sırasında hastanın daha az rahatsızlık duyması, böylece tedaviye uyumunun daha kolay olması
– Hastanın günlük hayatını etkilememesi ve doğal olarak seçilmiş olan yumurta ile bu tedavinin yapılması
Diğer yöntemle arasındaki fark nedir?
Her iki yöntem arasındaki farkın, Doğal Tüp Bebek Yönteminde önemli olan noktanın tedavide o ay için yumurtlanacak olan yumurtanın kullanılması ve tamamen doğal olarak seçilmesi olduğu vurgulanıyor. Doğal seçilmiş yumurtanın kalitesinin daha yüksek olmasına dolayısıyla da tedavi başarısının daha iyi olmasına dikkat çekiliyor. Adet döneminin başında başlayıp yaklaşık 15 gün süren yöntem kendi yumurtlaması olan ve 38 yaşın altındaki her türlü hasta grubuna uygulanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.