Tüp Bebek Tedavisinde ‘Yeni Dönem’

Tüp Bebek Tedavisinde ‘Yeni Dönem’

Yurt içi -yurt dışı ulaşımın kısıtlanması, ‘Ev Kal’ uyarısı her alan olduğu gibi çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin hayallerini ertelemesine neden oldu. Normalleşme süreci ile birlikte salgın döneminde ‘Pandemi Hastanesi’ne dönüştürülen sağlık merkezlerinin vaka sayılarının azalmasıyla bebek sahibi olmak isteyen çiftler yeniden tedaviye başladı. 

Prof. Dr. Bülent Tıraş

Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı

Covid 19 pandemisinde uluslararası dernekler ve uzmanlar acil olmayan ve henüz tedaviye başlamamış olan çiftlere tüp bebek tedavisine başlamalarını çok fazla önermedi. Çünkü salgının ‘gidişatın nasıl olacağı, Covid 19 virüsü bulaşırsa tedavi süreci nasıl etkilenir? ’sorularının cevapları bilinmiyordu. Virüs ilk dönemde hatta şimdi bile tam olarak bilinmiyor, her gün yeni bilimsel veriler yayınlanırken toplumsal hatta küresel endişe yaşanıyor. Bugüne kadar yapılan araştırmalarda görüldü ki Covid 19’un anneden bebeğe direk olarak büyük olasılıkla geçişi yok. Bebek-bebek plasentalarında ya da anne sütünde virüse rastlanmadı. Kısıtlı veriler olmasına rağmen hamilelik sürecini etkilemiyor.

*Tedavisi yarım kalan çiftler normalleşme sürecinde ne yapmalı?

Yarım kalan tedavi denildiğinde aslında hangi aşamada olunduğu dikkate alınmalıdır. Hastanın embriyo oluşturulması aşaması tamamlandıysa pandemide embriyo dondurulma işlemi yapılmıştır. Şimdi bu hastaların protokolleri dahilinde tedavi devam edecektir. Örneğin; Embriyo dondurma-çözme-transfer işlemi yapılacaktır. Yani hasta mağdur olmadan- sil baştan yapmadan güvenli şekilde tedavisine devam edebilir.

Sağlık Bakanlığı’nın tüp bebek tedavisi durdurulmalı şeklinde bir açıklaması yok. Bakanlık sadece ellektif (zorunlu olmayan) cerrahi işlem gerektirmeyen vakaların tedavilerinin mümkünse ileri tarihe ertelenmesini isteyen bir yazı gönderdi. Tüm ameliyathane ve yoğun bakımlar Covid 19 salgını için haklı olarak seferberlik haline dönüştürüldü. Çünkü ameliyat sonrası hastanın yoğun bakımı alınması gerekebilirdi.

*Tedavi sürecinde Covid 19 virüsü ile karşılaşma riski var mı?

Sağlık yetkilerinin uyarısı salgın bitene kadar geçerlidir. 1-Sosyal Mesafe, 2- Maske ve 3- El hijyeni. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde bu noktalara dikkat ederse virüsün bulaşma riskini düşürür. Tedavi süreci ayrıca bir risk oluşturmaz. Özel hastanelerin pandemi hastanesi olmaktan çıkması hastaların rahatlamasını sağladı.

*Virüsü almış olmak tüp bebek tedavi sürecini etkiler mi?

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda kadınların özellikle rahim ve vajinal akıntılarda Covid 19 virüsüne ait bulgulara rastlanmadı. Bilim hala virüsün kadın rahim ya da tüplerini uzun dönemde nasıl etkileyeceğini bilmiyor. Ancak ilk bulgular cinsel sisteme geçmediği yönünde. Aynı zamanda anneden bebeğe, anne sütüne geçtiğine dair kesin kanıtlar yok.

* Eylül-Ekim ayında salgın dalgası olursa hasta ne yapacak?

Şunu unutmamak gerekir ki; bu salgın döneminde gebe kalan, gebeliği devam eden, doğum yapanlar oldu. Doğal yaşam süreçleri bir şekilde devam ediyor. Ülkemizde yılda yaklaşık 1 milyon 400 bin doğum, 1 milyon 200 bin canlı bebek dünyaya geliyor. Bu sayısının içinde yaklaşık 20-30 bin tüp bebek tedavisi ile oluşan gebelik ve 80 bin tüp bebek doğumudur.

*Çiftlerin hastaneye gelirken alması gereken önlemler nelerdir?

Sağlık Bakanlığı tarafından önemle üzerinde durulan kurallar doğal olarak tüp bebek hastaları içinde geçerlidir. Maske, mesafe ve hijyen.

*Yurtdışından gelecek hastaların durumu nedir?

Yurtdışından Türkiye’ye bebek sahibi olmak için gelen çiftlerle ilgili herhangi bir kısıtlama öngörülmüyor. Sadece son yaptırmış oldukları Covid negatif testi isteniyor. Bu kişiler karantinaya girmeden tedavilerine başlayabilecek.

*Anne adayının Covid19 olması tedaviyi nasıl etkiler?

Tüp bebek tedavisine gelen anne adayının Covid19 tedavisi yapılır. Zaten gelen hastaların ateş ölçümü yapıldıktan sonra anket dolduruluyor. Eğer risk görülürse sürüntü örneği alınıp Covid olup olmadığı Sağlık Müdürlüğü’ne gönderilip 1-2 gün içinde gelen cevap doğrultusunda tedaviye başlanır- ertelenir ya da başlanmaz.

*Tüp bebek tedavisinde son gelişmeler nelerdir?

En son teknoloji ve yenilikleri kullanarak biz çiftlerin evlat sahibi olma hayallerini gerçeğe dönüştürmeye çalışıyoruz. Mikroçip gibi sperm seçme yöntemlerinden başlayarak, embriyoların genetik olarak taranması, gebelik aşının kullanılması, gebelik oranlarını artıran diğer yöntemlerin kullanılması, ayrıca son dönemlerde yumurta rezervi zayıf olan ya da erken menopozda kullanılan PRP tedavisi, rahim zarı kalınlaşmayan kadınlarda Endometriyal PRP yöntemi ile çok sayıda infertil çifti bebek sahibi yapmayı başardık. Erkekler için de henüz araştırma safhasında olan Plazma Tedavisi ile hiç spermi bulunmayan, spermleri tamamen hareketsiz olan, ileri derecede morfoloji bozukluğu olan erkeklerde yüksek başarı elde ettik. Bu yöntemle elde ettiğimiz embriyolarda 10 çiften 7’si gebe kaldı. Temel amacımız hiçbir şekilde gebelik oluşmayan çiftlerin hayalini gerçeğe dönüştürmek. Öyle ki dünyada bir ilk olan bizim ekibimizin başarısı; 25 yaşında menopoz sürecine girmiş kadın hastamız PRP yöntemi sonrasında normal yolla gebe kalıp, doğum yaptı. Ayrıca bu yöntemle ilgili dünyadaki en geniş seri 311 tane erken menopoz yaşayan kadında uyguladığımız PRP yöntemi ile kendiliğinden ya da tüp bebek tedavisi ile oluşan gebelikler şu anda Amerika’da yayınlanan ‘Aging’ Dergisi’nde bilimsel makale olarak yayınlandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.