El Titremesine Türk Biliminden Çözüm

El Titremesine Türk Biliminden Çözüm

Türk bilim insanları; Parkinson dışındaki el titremelerine çözüm olabilecek saat görünümlü, içerisinde geometrik matematiksel düzen bulunan bileklik tasarladı. Deprem sönümleyici mantığıyla üretilen bilekliğin, 430 gram ağırlığında ve yüzde 75’in üzerinde başarı sağladığı açıklandı.

Prof. Dr. Sultan Tarlacı

Nöroloji Uzmanı

Parkinson dışındaki el titremesini önlemek için Türk bilim insanları tarafından üretilen temelde içinde bir ağırlık olan saat şeklindeki bilekliğin içerisinde geometrik matematiksel düzen söz konusu. Yani titremenin olduğu yönün aksi yönünde kayarak ve akarak ya da ağırlığı taşıyarak titremeyi bastırıyor.

Doğadan alınan ilhamla geliştirilen cihaz depremden yola çıkarak tasarlandı. Deprem yer kabuğunun titreşimi. Titreşimin tıbbi karşılığı tremor. Depremde de ortaya çıkan yer kabuğunun tremoru. Bize ilham veren binaların altına yerleştirilen sismik sönümleyici. Yani deprem dalgalarının binayı sallamasını engelleyen aradaki ayraç.

Kullanılan ilaçların etkileri oldukça zayıf

Titreme Parkinson ve esansiyel titreme olarak iki şekilde görülür. Kullanılan ilaçların etkileri oldukça zayıf. Ortalama yüzde 30 hastanın günlük yaşamını iyileştirebiliyor. İlaçların yan etkileri de oldukça fazla. Fizyoterapi uygulamalarının etkileri oldukça sınırlı. Bunların dışında en etkili yöntem beyne pil takmak ya da beynin belli bir bölgesine kontrollü olarak zarar vermek ancak bazı riskleri var.

El bilekliği şeklinde bir cihaz geliştirdik

1970’lerden beri titremeyi engellemek için bazı mekanik cihazlar geliştirildi. Ancak bunların birçoğu günlük yaşamda kullanımı oldukça zor ve hiçbiri laboratuvar dışına çıkıp halka sunulmamış. Biz, bir sismik sönümleyici gibi bir cihaz geliştirebilir miyiz diye düşündük. Sonuç olarak giyilebilir, herhangi bir ilaç veya kimyasal içermeyen el bilekliği şeklinde bir cihaz geliştirdik. Bu cihaz takılır takılmaz hemen etkisini gösteriyor. Yaklaşık yüzde 75 oranında etkinliği söz konusu. Hiçbir yan etkisi de yok.

İçerisinde bir geometrik matematiksel düzen söz konusu

Bileklik 430 gram ağırlığında, deprem sönümleyici mantığıyla hareket ediyor. Temelde içinde bir ağırlık var. Saat gibi bir bileklik. İçerisinde bir geometrik matematiksel düzen söz konusu. Yani titremenin olduğu yönün aksi yönünde kayarak ve akarak ya da ağırlığı taşıyarak titremeyi bastırıyor.

Bir bardak su içmek bile eziyet

Nedeni bilinmeyen titreme hastalığı Esansiyel tremor genelde kuşaklar arası aktarılır. Dede, nine, torun ya da çocuklara geçer. Bir bardak su içmek, yazı yazmak, ayakkabı bağlamak gibi herkes için basit görünen bu eylemler, şiddetli titreme şikâyeti olanlar için eziyete dönüşebilir. Türkiye’de geliştirilip üretilen bileklik 100’e yakın hastada kullanılmaya başlandı.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.