Elleri Gençleştirme

Elleri Gençleştirme

Elleri lokal anestezi altında, yarım saatlik uygulamalarla gençleştirmek ve zamanda geri götürmek mümkün.

Prof. Dr. Akın Yücel

Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı

Elleri gençleştirme işlemleri ile yılların yorgunluğundan kurtulmak artık mümkün. Lokal anestezi altında yarım saatte yapılabilen el gençleştirme işlemlerinde üç temel hedef var: kaybolan deri altı yağ dokusunu yerine koymak, cilt kalitesini arttırmak ve lekeleri ortadan kaldırmak.

El gençleştirme işlemleri nelerdir?

El gençleştirmede amaç el sırtında azalmış olan cilt altı dokusunu yerine koymak, incelmiş ve yıpranmış cildin kalitesini arttırmak ve ciltteki lekeleri ortadan kaldırmaktır. Cilt altını dolgunlaştırmak için el sırtına yağ ve kök hücre enjeksiyonları, hacimlendirici dolgu uygulamaları yapılabilir. Cilt kalitesini arttırmak ve nemlendirmek amacı ile saf hyaluronik asit ile derin nemlendirme, PRP uygulamaları, fibroblast kültürleri ve kök hücre uygulamaları yapılır. Cilt lekeleri kimyasal soyma ya da abrazyon yapılarak ortadan kaldırılır.

El gençleştirme işlemleri kimlere yapılır?

El gençleştirme işlemleri ellerinde yaşlanma belirtileri olan tüm hastalara yapılabilir. Yaşla beraber ellerde oluşan değişiklikler farlılaşır. Örneğin; Cilt altındaki yağ dokusunun kaybına bağlı olarak el sırtındaki cilt bollaşır ve kırışır, damarlar, tendonlar ve kemikler belirginleşir. Ciltte incelme ve yıpranma oluştuğu durumlarda ise cilt kurur, kırışır ve incelir, parşömen kağıdı gibi kolayca yırtılabilecek bir hale gelir. İlerleyen yaşlarda el sırtında yaşlılık lekeleri de denilen kahverengi, kırmızı lekeler oluşur. Bunlar güneş hasarına bağlı oluşur ve bir kısmı deri kanserine dönüşme riski taşır.

El gençleştirme işlemleri nasıl yapılır?

El gençleştirme işlemleri deri altında kaybedilmiş olan yağ dokusunu yerine koymak, cilt kalitesini arttırmak ve lekeleri ortadan kaldırmak şeklinde üç başlıkta toplanabilir.

Cilt altı dokusunu kalınlaştırmak için yağ enjeksiyonları ya da hacimlendirici dolgu uygulamaları yapılabilir. Yağ enjeksiyonlarında vücuttan alınan yağ dokusu belli işlemlerden geçirilip yoğunlaştırılır ve el sırtına verilir. Verilen yağ dokusu ile yumuşak doku kaybı onarılırken, yoğunlaştırılmış yağ dokusunun içerisinde bulunan kök hücreler dokuların kendini onarmasını ve yenilemesini sağlar. Hacimlendirici dolgu uygulamaları ise yağ enjeksiyonundan daha kolay olduğu için özellikle ofis şartlarında çok tercih edilmektedir. Hyaluronik asit içeren yeni nesil hacimlendirici dolgular çok doğal sonuçlar vermekte ve etkisi 18 ay devam etmektedir.

Deri kalitesini arttırmak amacı ile yapılabilecek işlemler arasında “derin nemlendirme” uygulamaları, PRP, hücre kültürleri ve kök hücre uygulamaları yer alır. Derin nemlendirme işleminde zaman içerisinde incelen ve kuruyan deriyi içten nemlendirmek, güçlendirmek ve gençliğe özgü ışıltısını kazandırmak için saf hyaluronik asit enjeksiyonları yapılır. İkişer hafta arayla dört kez yapılan bu uygulamaların yılda bir kere tekrarlanması ellerin gençliğini koruması açısından önemlidir. PRP uygulamalarında; hastanın kendisinden alınan kan içerisinden büyüme faktörleri çıkartılıp saflaştırılır ve deri altına enjekte edilir. Bu işlem dokuların kendisini yenilemesini sağlar. Fibroblast kültürlerinde vücuttan alınan küçük bir deri parçasından fibroblast adı verilen hücreler saflaştırılır ve laboratuvar ortamında çoğaltılır. Elde edilen hücreler cilt altına enjekte edilir. Genellikle 2 seanslık bir uygulama yapılır. Verilen fibroblastlar hızla kollajen üretmeye başlar ve cildin gençleşmesini sağlarlar. Yağ dokusundan, kandan ya da kemik iliğinden elde edilen kök hücreler de aynı şekilde cilde verilip cildin kendini yenilemesi hızlandırılabilir.

Cilt yüzeyinde oluşan yaşlılık lekelerinden kurtulmak için ise lazer, kimyasal soyma ya da mikro-abrazyon işlemleri yapılabilir.

El gençleştirme işlemleri anestezi gerekir mi?

Yağ enjeksiyonları ameliyathane ortamında ve lokal anestezi – sedasyon altında gerçekleştirilir. Diğer işlemlerin tümü ofis şartlarında ve lokal anesteziklerle gerçekleştirilir. Yağ enjeksiyonları yaklaşık 1 saat sürer. Ofis şartlarında yapılan işlemler yarım saat sürer. El gençleştirme işlemleri ağrılı değildir ve lokal anestezi altında gerçekleştirilebilir.

El gençleştirme paketi nedir?

El gençleştirme paketinde her iki ele hacimlendirici dolgu uygulaması, mikro-abrazyon ile el sırtındaki lekelerin alınması, birer ay ara ile iki kere PRP uygulaması ve ikişer hafta ara ile 4 kez derin nemlendirme (saf hyaluronik asit) uygulaması vardır. Senede bir ya da iki yılda bir uygulanması önerilir. Yıpranma fazla ise fibroblast kültürleri veya kök hücre uygulamaları da yapılabilir.

El gençleştirme sonrasında neler yaşanır?

Yağ enjeksiyonları sonrasında hastalar aynı gün evlerine gönderilir. Birkaç gün şişlik ve morluk olabilir. Hasta ertesi gün banyo yapabilir. Dolgu, PRP ve derin nemlendirme uygulamalarından sonra hafif şişme ve morluklar olabilir, ancak hastanın günlük aktivitesi etkilenmez. Mikro-abrazyon uygulamasından sonra bir miktar kızarıklık ve bazen kabuklanma olabilir. Hastaların işlemlerden sonra bol nemlendirici ve güneş koruyucu kullanmaları gereklidir.

El gençleştirme işlemlerinin sonucu kalıcı mıdır?

Yağ enjeksiyonu sonrasında verilen yağın bir kısmı kaybedilir, ancak genellikle hedeflenen dolgunluk tek seferde elde edilir. Yağ enjeksiyonu sırasında verilen kök hücreler el cildinde kalıcı bir yenilenme sağlar. PRP, derin nemlendirme, dolgu ve mikro-abrazyon ile yapılan el gençleştirme paketinin 1-2 yılda bir tekrarlanması gerekir. Fibroblast kültürleri ve kök hücre uygulamaları ise daha uzun aralıklarla tekrarlanabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.