En Popüler Estetik Blefaroplasti

En Popüler Estetik Blefaroplasti

Bazen küçük dokunuşlarla gerçekleştirilen estetik operasyonlar kişinin kendini iyi hissetmesinde son derece önemlidir. Düşük göz kapağı, göz rengi güzelliği gölgelediğinde ufak dokunuşa ihtiyaç var demektir.

Doç. Dr. Ayşe Burcu Dirim

Göz Hastalıkları Uzmanı

Son derece hassas organ olan gözlere estetik işlem yaptırırken nelere dikkat etmek gerekir?  Üst ve alt göz kapağı estetiğine dair merak edilen sorunların yanıtları…

Blefaroplasti nedir?
Blefaroplasti, göz kapağında yapılan estetik ameliyatlarının genel adıdır. Günümüzde üst kapak ve alt kapak estetik cerrahisi (blefaroplasti), göz kapağını gençleştirmek için yapılan popüler bir tekniktir.

Göz kapağı estetiği nasıl yapılır?
Güvenli-başarılı blefaroplasti cerrahisinde, göz kapağı anatomisinin tam olarak anlaşılması önemlidir. Ameliyat öncesi dikkatli değerlendirmeyi son derece önemlidir. Üst göz kapağında hastanın istek ve medikal durumuna göre aynı veya ayrı seansta, lokal ya da genel anestezi ile yapılabilir.

Yaşa bağlı olarak göz çevresinde hangi değişiklikler görülür?

 • Yaşa bağlı yaşlanma belirtileri,
 • Göz çevresinde kaşların düşmesi,
 • Fazlalık kapak cildi oluşması,
 • Yağ dokusunun fıtıklaşması,
 • Cilt kırışıklıkları,
 • Üst kapağın düşüklüğü (blefaroptosis) ve
 • Alt kapak düşüklüğü (ektropiyon) gibi değişiklikler oluşur.

Doğru yapılmazsa hangi komplikasyonlara neden olur?
Kapaklardaki bağ dokunun zayıflamasıyla oluşan cilt dokusunun sarkması; yağ dokusunun öne doğru fıtıklaşma ve görme alanını daraltması şeklinde görülür. Blefaroplasti diye adlandırılan cerrahide, bir nevi yüz germenin çok iyi anlaşılması gerekir. İyi değerlendirilme yapılmadığında ptosis, kaş düşüklüğü, göz kapaklarının açıkta kalması, tam kapanmaması, kuru göz gibi ciddi komplikasyonlara neden olur. Göz kapağı estetiği doğru ellerde yapıldığında taze-genç bir görünüme kavuşmak mümkün olur.

Alt göz kapağı işlemleri nasıl yapılır?

 • Alt göz kapağında cilt sarkmalarının ve yağ torbalarının alınması işlemi yapılır.
 • Eğer cilt fazlalığı yoksa kapağın iç kısmımdan cilt kesisi olmadan transkonjonktival yoldan yağ torbaları alınır.
 • Alt kapakta fazla deri bulunması durumunda ise fazlalık çıkarılır, ancak hastanın kas tonusunu değerlendirmek çok önemlidir, eğer kas tonusu zayıfsa çıkarılacak cilt miktarında çok dikkatli olunmalıdır, aksi takdirde alt kapakta ektropiyon dediğimiz aşağıya doğru sarkma ve çekinti komplikasyonu gelişir.
 • Fazla derisi olan orta yaşlı hastalarda en iyi ameliyat yaklaşımı cilt yolu iken daha genç hastalarda kesi izi olmadan transkonjonktival yoldan sadece yağ torbaları alınır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.