Karın Kasları Yaşlanırsa

Karın Kasları Yaşlanırsa

Karın kasları yaşlanırsa esnekliğini kaybeder, bel bölgesinde ki yağlanmalar sağlık sorunları yaratıyorsa, cilt altındaki doku fazlası yağlar alınabilir, karın duvarının güçlü anatomik yapısı yeni baştan oluşturulabilir.

Op. Dr. Metin Kerem

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Karın kasları hormonal değişiklikler, hareketsiz yaşam, gebelik-doğumlar, yaşlanma, genetik faktörler, sık kilo alıp verme sonrası gevşeme oluşabilir.

. Özellikle gebelik ve kilo alıp verme sonrasında, karında deri sarkması, kas gevşemesi, çatlak oluşması ve yağlanma, estetik açıdan çok rahatsız edici olabiliyor. Kilo verme sonrası karın kası ve deri yapısındaki deformasyon erkeklere göre kadınlarda daha fazla sarkma ve gevşemeye neden oluyor. Fazla kilonun yanı sıra hamilelik sonrası oluşan gevşekliğin, sarkmaların, cilt çatlaklarının ve karın duvarı zayıflıklarının “abdominoplasti” (karın germe) operasyonu ile giderilebiliyor. Bu operasyonda, göbek ve genital bölge arasında kalan, kalitesi bozulmuş deri ve deri altı dokuların atıldığını, cildin gerildiğini, karın duvarındaki kas bütünlüğü yeniden sağlanıyor.

Karın Germe İşleminde Yağ Alınabilir mi?

Hastanın bel ve üst karın bölgesinde, basen ve bacak içi gibi aşırı yağlanma olan yerlerinde karın germe operasyonuyla birlikte liposuction veya lazer liposuction ile yağ aldırma işlemide yapılabiliyor. Genellikle karın germe operasyonuna birkaç bölge liposuction da eklenir. Çoğu zaman bel ve üst karında, karın germe işlemiyle birlikte alınması gereken fazla yağlar olduğundan bu tür kombine işlemlere gireriz. Çünkü amaç “karın germek” değil, düz, sıkı ve güzel bir karın oluşturmaktır.

Anne Adayları Karın Gerdirebilir mi?

Karın germe ameliyatının hamile kalmayı engellemez, ameliyat sonrası iyileşme döneminin göz önünde bulundurularak gebelik takviminin belirlenmesi gerekiyor. İyileşme döneminin 6 ila 12 ayda gerçekleşiyor, bu nedenle tercihen ameliyattan bir yıl kadar sonra gebelik planı yapılmasını tavsiye ediyorum. Ancak karın deformitesinin ikinci gebelikte tekrar oluşabileceğini de hatırlatalım. Karın germe operasyonu, iyileşmesi tamamlandıktan sonra gebeliğe engel değildir. Fakat ikinci bir gebelik karnın yapısını tekrar bozabilir. böyle bir durumda ikinci bir düzeltme operasyonu gündeme gelebilir. Bu sebeple en doğrusu tüm doğumlar bittikten sonra bir seferde bu operasyonu yaptırmaktır.

Nasıl Uygulanıyor?

Karın bölgesindeki yağlanma oranının, cildin sarkma derecesinin, kasın gevşeme boyutunun göz önünde bulunduruluyor ve hastaya uygun planlama sonrası operasyonun genel anestezi altında yapılıyor. Genellikle bir gün sonra hasta taburcu oluyor, 7 ila 10 günlük süre içerisinde normal hayata dönüyor. Hastanın, karın germe operasyonu sonrasında 3 hafta korse kullanması gerekiyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.