Epilepsi Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Epilepsi Hakkında Bilinmesi Gerekenler!

Dünyada yüzde 1, Türkiye’de yaklaşık 650 bin epilepsi hastası olduğu varsayılıyor. Hem Türkiye’de hem de dünyada saklanılan bir hastalık olan epilepsi ile yıllarca savaşan Ebru Öztürk; epilepsi rahatsızlığı olan kişilerin de topluma kazandırılması, toplumdan dışlanmaması, epilepsili bir kişi ile karşılaştıkları zaman ne yapılması –ya da yapılmaması- gerektiğini bilen bir toplum oluşturmak amacıyla Epilepsi Hastaları ve Yakınları Derneği’ni 2013 Şubat’ta kurdu. O gün bu gündür de mücadelesine devam ediyor…

——

Epilepsi erkek ve kadınlarda ırk ayrımı olmaksızın eşit olarak görülmektedir. Nöbetleri herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir ama sıklıkla en gençler ile en yaşlılar etkilenir.

Epilepsi hastalığı hakkında bilgi:

Beynimiz duyusal ve bilişsel merkezimiz, bizi diğer canlılardan ayıran en önemli organımızdır. 100 milyar hücreden oluşan beyin herhangi bir bilgisayarla karşılaştırılmayacak kadar karmaşık ve üstün bir sisteme sahiptir. Bilim ve teknoloji alanında atılan önemli adımlara rağmen insan beyni hala birçok sır barındırmaktadır. Bu sırlardan birisi olan ve halk arasında “sara hastalığı” olarak da bilinen epilepsi, kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna bağlıdır ve beyin hücrelerinde geçici anormal elektrik yayılması sonucu ortaya çıkar. Epilepsi nöbetlerinin çok değişik çeşitleri mevcuttur. Fakat temelde akılda tutulması gereken, nöbetlerin iki çeşit olduğudur: Parsiyel (yani beyinde bir bölgeye sınırlı başlayan nöbetler) ve jeneralize (beyinde yaygın olarak olarak başlayanlar).

Ancak burada kullanılan yaygın terimi daha kötü ve şiddetli bir nöbet tipi anlamına gelmez. Kullanılan bu isimlendirme, farklı nedenlere bağlı oluşan epilepsi nöbetlerini tanımlamak üzere kullanılmaktadır.

Ayrıca sağlık çalışanlarına yönelik olarak hazırlanan bölümde de epilepsi üzerinde çalışan sağlık profesyonellerinin bilimsel gelişmeleri takip edecekleri, bu konuda yapılacak etkinlik, kongre ve konferans duyurularına ulaşabilecekleri bir buluşma ve bilgi merkezi olması hedeflenmektedir.

Epilepsi Hastaları ve Yakınları Derneği’ni kurucusu Ebru Öztürk derneğin diğer kuruluş amaçlarını şöyle sıralıyor; bu kişilerin işe alımlarda özürlü personel olarak onlarda çalışabileceği ve bulaşıcı olmayan bu hastalıkla her an hepimizin karşılaşabileceği bilincinin oluşturulması var. Türkiye’deki hastaların kurduğu tek dernek aynı zaman da Dünya Epilepsi Derneği’ne de üye. Her yıl epilepsili çocuklar için resim çizme, fotoğraf çekme gibi yarışmalar, etkinlikler düzenleniyor. Seminerler sırasında ‘epilepsi nedir, epilepsili hastalara nasıl yardımcı olabiliriz, epilepsi ile nasıl yaşarız’ gibi sorular doktorlar tarafından cevaplandırılıyor. Epilepsi ile ilgili broşürler dağıtıp hem halkın durumu ile ilgili bilgi almak, hem de onları bilgilendirmek için anket düzenleniyor. Yapılan etkinlikler nörologlar tarafından gerçekleşiyor.

Her geçen gün hem üye sayısı hem verilen seminer sayısının artması, daha çok noktaya uzanarak, ülkenin birçok noktasında bulunan epilepsili hastalara dokunmayı amaçlıyor. Bu sonuca dernek hastalar, doktorlar, medya sayesinde ulaşılacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.