Erken Boşalmada Suçlu Penis Değildir

17.10.2012
41
Erken Boşalmada Suçlu Penis Değildir

Cem Keçe & Gülüm Bacanak & Fatma AyrıkCinsel sorunla karşılaşmak ve bunu kabul etmek erkek için kolay değildir. Çünkü erkekler cinsel performansı erkekliğin göstergesi olarak görürler.

Psk. Gülüm Bacanak
Dr. Cem Keçe
Psk. Dan. Fatma Ayrık
CİSED

Erken boşalan erkekler bu durum karşısında partnerlerinden utanırlar ve özür dilerler, bu çok yanlış ve yapılmaması gereken bir davranıştır. Ayrıca, bütün suçu penislerinde görürler ve penisi kontrol edemedikleri için kızarlar. Oysaki erken boşalmada suçlu olan penis değildir, olumsuz düşüncelere ve bilişsel çarpıtmalara sahip olan beyindir. Boşalmayı kontrol etme süreci aynı zamanda en büyük cinsel organımız olan beynimize de kontrollü olmayı öğretme sürecidir.

Ülkemizde cinsellikle ilgili yayınlar çok az ve CİSED olarak bizler de halkımızın cinsel konularda sağlıklı ve güvenilir bilgileri alabileceği kitaplara ihtiyaç duyduğunun farkındayız. Bu eksikliği doldurmaya çalışıyoruz.

Erken boşalma öğrenilmiş ve kazanılmış bir reflekstir
Erken boşalma çok eski devirlerden beri var olan bir sorundur. Erken boşalma öğrenilmiş ve kazanılmış bir reflekstir. Çok eski devirlerde ilkel çağlarda yaşayan insanlar doğada yaşamlarını sürdürmek ve canlarını korumak zorundaydılar. Seks yaparken bir yandan da her an vahşi bir hayvanın saldırabileceği korkusunu yaşamaktaydılar. Bu nedenle de  erkek bir an önce işini bitirmeyi yani boşalmayı amaçlıyordu. Seksten keyif almak için huzurlu bir ortam gereklidir. Eğer huzur yoksa ve tehlike varsa vücutta adrenalin salgılanır ve kişi bir an önce bulunduğu ortamdan kaçmak ister. Yani erken boşalma da insanın kendini korumak için geliştirdiği bir savunma biçimi olarak ortaya çıkmış ve nesilden nesile aktarılmış bir davranış örüntüsüdür. İlkel bir savunma olarak başlayan erken boşalma, daha sonraları sosyal koşulların getirdiği zorunlu yükler ve yakalanma korkusuyla öğrenilmiş bir davranışa dönüşmüştür.

Erken boşalma tanısı koymak için önemli olan 5 kriter
Erken boşalmayı, yineleyici ve tekrarlayıcı bir biçimde her ilişkide erkeğin arzu ettiği süreden önce boşalması olarak tanımlanabiliriz. Erken boşalma, genellikle halk arasında eşini tatmin edemeden boşalma, penis vajinaya girmeden, değer değmez ya da penis vajinaya girdikten birkaç dakika sonra boşalma olarak ifade edilmektedir. Aslında erken boşalma yerine “denetimsiz boşalma” denilmesi daha doğru olacaktır, çünkü erkeğin boşalma refleksi üzerinde istemli bir kontrolü yoktur.

-6 ay ve üzerinde haftada ortalama 2 kez olmak üzere düzenli bir cinsel hayatın olması,

-her cinsel ilişkide yineleyici ve tekrarlayıcı bir biçimde erken boşalmanın yaşanması,

-o an geldiğinde kişinin kendini kontrol edememesi,

-partner boşalmadan boşalma yaşanması ve

-penis-vajina birlikteliğini 7 dakika ve üzerinde sürdürememe olarak sıralanabilir.

Erkeklerin %70’i erken boşalıyor
Erken boşalma sadece ülkemizde değil, tüm dünyada yaygın bir sorundur. Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği’nin (CİSED) 5000 kişi üzerinde yaptığı anket çalışmasına göre ülkemizde erkeklerin %70’i erken boşalma sorunu yaşamaktadır. Bu durumda 10 erkekten 7’si erken boşalmaktadır. Bu da demek oluyor ki her 10 erkekten 7 si cinsel yaşamında mutsuzdur ve dolayısıyla partnerleri de mutsuzdur. Erken boşalma ülkemizde erkekler arasında en sık yaşanan cinsel işlev bozukluğu olmasına rağmen, cinsel terapiste başvurma konusunda sertleşme sorunlarından sonra 2. sırada gelmektedir. Tedaviye başvurma oranı %20-25 arasındadır. Özellikle ilk deneyimlerinde erkek erken boşalabilir ya da cinsel açıdan deneyimi az olan bir erkek farklı farklı partnerlerle birlikte olduğunda erken boşalabilir. Bu aslında doğal bir durumdur, çünkü erkek boşalma refleksi üzerinde kontrol sahibi olmayı zamanla ve tecrübe ile öğrenir.

Erken boşalan erkekler genellikle kendilerini şu şekilde ifade ederler:

-“Vajinaya giremeden veya birkaç kez gidip geldikten sonra hemen boşalıyorum…”

-“O an geldiğinde kendimi kontrol edemiyorum.’’

-“Kendimi yetersiz ve değersiz hissediyorum.’’

-“Cinsel ilişki sonrası eşimden utanmaktan ve özür dilemekten bıktım.’’

-“Her seferinde korktuğum başıma geliyor.’’

-“Vajinaya hemen girsem, dışarıya boşalmasam.’’

-“Her şey çok hızlı gelişiyor, kendimi kontrol edemiyorum.’’

-“Artık bu durumdan çok yoruldum.’’

-“Erken boşama sorunum yüzünden karşı cinse yanaşmaya çekiniyorum.’’

-“İleride evlenince ya eşimi tatmin edemezsem.’’

Erken boşalmanın nedenleri nelerdir?
Erken boşalma büyük oranda psikolojik bir sorundur. Nedenleri de genellikle psikolojik kökenlidir. Erkeğin kendisi, bedeni, cinsel performansı ve partneri ile ilgili algıları, duygu ve düşünceleri onun erken boşalmasına neden olabilir. Yine özellikle ergenlik döneminde yakalanma korkusu ile aceleyle yapılan mastürbasyonlar da erkeği erken boşalmaya programlayabilir. Ülkemizde gördüğümüz erken boşalma vakalarının çoğu bu tip bir yanlış öğrenme sonucu oluşur. Yani erkekn boşalma yanlış öğrenilen bir davranıştır.

Erkekler bunu;

-yakalanma korkusuyla yapılan mastürbasyonlarla

-ayıp, yasak ve günah duygularıyla yapılan mastürbasyonlarla,

-“mastürbasyon yapanın gözü kör olur”, “mastürbasyon yapanın çocuğu olmaz”, “mastürbasyon yapan sağır olur”, vb. cinsel mitlere rağmen korkuyla yapılan mastürbasyonlarla

-arkadaşlara hava atmak için skora yönelik sık mastürbasyon yapmayla öğrenmektedirler.

Cinsel mitler dediğimiz cinsellikle ilgili yanlış ve abartılı inanışlar, cinsel açıdan deneyimsiz olma, anksiyete, depresyon, stres, yorgunluk, cinsel performansla ilgili gerçekçi olmayan beklentiler, cinsel uyarım eksikliği, cinsel açıdan baskı altında yetişme, aşırı cinsel isteğin verdiği gerginlik, cinsellikle ilgili suçluluk ve günah duyguları, partnerle/eşle ilgili nedenler, bilinçdışındaki cinsellikle ilgili olumsuz düşünceler, partneri tatmin edememe kaygısı, prostatit, üretrit gibi hastalıklar, penis başının aşırı hassasiyeti,vb. nedenler erken boşalmaya yol açabilir. Psikodinamik bir bakış açısıyla bakıldığında, erken boşalma bilinçdışı olarak erkeğin hem kendini hem de eşini cezalandırması olarak da ortaya çıkabilmektedir. Erken boşalma sorunu onlarca farklı nedenden kaynaklanabilir, erkeğin kişilik özellikleri, nasıl bir ailede yetiştiği, cinsel geçmişi, partnerin özellikleri, aralarındaki ilişkide sorunlar olup olmadığı önemlidir. Yani tek tip bir sorun ve tek tip bir çözüm yoktur. Sorun da çözüm de erkeğin özelliklerine bağlıdır ve ona özgüdür.

Erken boşalan erkeklerin ortak özellikleri nelerdir?

-Hızlı yemek yeme,

-Hızlı konuşma,

-Hızlı araba kullanma,

-Her konuda aceleci ve sabırsız davranma,

-Çabuk sinirlenme,

-Kontrolsüz davranışlarda bulunma,

-Stresli ve gergin olma,

-Kaygılı olma,

-Sürekli onaylanmayı bekleme,

-Rekabetçi ve hırslı olma.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.